Все більшого попиту в сучасних умовах набирають безготівкові платежі: розрахунки карткою в магазинах, сплата комунальних послуг онлайн; почастішали й випадки переведення пенсії на карткові рахунки. Проте для пенсіонерів цей процес частіше викликає більше складнощів, ніж зручностей. Чи обов’язково пенсіонеру переходити на банківське обслуговування та чи можна продовжити отримувати пенсію на пошті, — коментує виконувач обов’язків директора Хмельницької дирекції Акціонерного Товариства «Укрпошта» Микола Леонтійович БУРЯ.

Сьогодні майже 40 відсотків пенсіонерів отримують пенсію через Укрпошту (а це близько чотирьох мільйонів), на Хмельниччині їх — понад 153 тисячі. Не дивно, що останнім часом почастішали звернення із проханням прокоментувати, чи можна продовжувати отримувати пенсію на пошті. Адже безумовні плюси банківського обслуговування для людей похилого віку (особливо тих, хто проживає у сільській місцевості) перетворюються на великі проблеми. Необхідність не тільки оформити власне картку, а й періодично проходити обов’язкову ідентифікацію у банку; складнощі із доступністю до банкоматів (непоодинокі випадки, коли в селі банкомати в принципі відсутні і навряд чи скоро з’являться); неможливість самостійно зняти кошти в будь-який момент для термінової оплати; потреба раз на місяць їхати до найближчого банкомату (добре, якщо в межах одного населеного пункту, часто — в інший) або просити зняти кошти родичів чи знайомих, — це неповний перелік проблем, з якими стикаються пенсіонери.
Зважаючи на те, що поштові відділення розташовуються майже в кожному населеному пункті, а листоноші обслуговують жителів усіх (без виключення) сіл, селищ, хуторів (навіть найвіддаленіших), можливості пошти доставити та виплатити пенсію на порядок вищі за будь-який банк.
Банківська мережа невпинно скорочується і, до прикладу, лише за останній рік банківських відділень стало майже на тисячу менше, а вся банківська система скоротилась до 8,5 тисячі офісів. Натомість Укрпошта зберегла унікальну мережу, яка налічує понад одинадцять тисяч відділень.
І головне: похилий вік, наявність захворювань (чи навіть інвалідності) часто роблять процес отримання пенсії надзвичайно складним навіть поза межам власного дому, а послуги листоноші — не просто зручними й корисними, а й вкрай необхідними. Адже листоноша не тільки принесе кошти додому, передасть пенсію «з рук в руки», а й прийме оплату за комунальні послуги, щоб не виникало заборгованості, може продати за соціальними цінами найнеобхідніші товари…
Тож, якщо є потреба або просто бажання отримувати пенсію чи соціальну допомогу, які ми теж виплачуємо в Укрпошті, або отримати субсидію, сплатити за комунальні чи інші платежі за вигідними тарифами, необхідно зробити наступне: — особисто звернутися до управління Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення пенсії та відповідними документами.
У заяві необхідно зазначити: «виплату пенсії (соціальної допомоги) прошу проводити через пошту».
Якщо пенсіонер вже отримує пенсію у банку, проте хоче отримувати її через Укрпошту, він також може звернутись із відповідною заявою до територіального управління того державного органу, в якому вона була оформлена, і подати заяву про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання.