23 791 пожежа, 69 615 га – це наслідки «шкідливої звички» спалювати сухостій лише за минулий рік. Нещодавно Парламент ухвалив закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, торфовищах та на землях інших категорій», який дозволить протистояти загорянню на природних територіях. Цим законом заборонено випалювання сухої рослинності у прибережно-захисних зонах: уздовж річок, навколо водойм та на островах; уздовж морів, морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах.

Віднині за спалювання сухої трави та листя законом передбачений штраф до 153 тисяч гривень. За підпал з тяжкими наслідками для природи може загрожувати 5 років в'язниці!

Але, на жаль, людей поки не стримують ні штрафи, ні постійні роз’яснення про шкоду, яку вони заподіюють довкіллю та собі.

Вкотре нагадуємо, чому не можна спалювати сухостій:

❗️ Вогонь убиває комах, тварин і пташок, які живуть у траві та не встигають втекти, зокрема: жайворонків, чайок, вівсянок, очеретянок, зайців, їжаків, плазунів, земноводних. Знищує гнізда з яйцями та новонародженими звірятами. Якщо вогонь перекидається на ліси, пожежі призводять до смерті великих тварин.

❗️ Пожежі знищують біорізноманіття, пошкоджують прикореневі частини дерев, знищують молоді пагони та насіння. Попри аргумент прибічників випалювання, нібито це корисно для молодих рослин, такі території «загарбують» бур’яни, різнотрав’я ж на них довгий час не буде.

❗️ Висока температура знищує мікрофлору ґрунту, внаслідок випалювання посилюється водна та вітрова ерозія, що спричиняє деградації ґрунтів.

❗️ Під час спалювання рослинних залишків, повітря отруюється токсичними оксидами азоту, в нього потрапляють важкі метали, якими потім дихають люди. Через це загострюються хронічні астма, бронхіт, тонзиліт та виникають нові, зокрема онкологічні захворювання.

❗️ Випалювання сухостою часто може перерости в масштабні пожежі, що перекидаються на ліси та населені пункти. Варто згадати торішні пожежі на Житомирщині, Луганщині та в Чорнобильській зоні відчуження. Жертвами полум’я, що вирвалося з-під контролю стають і самі палії. З початку 2021 року в країні вже зафіксували такі випадки.

Паління сухостою – це злочин. Більшість людей, які його скоюють, не читають публікацій у соціальних мереж, але й ви не стійте осторонь. Якщо помітили людину, яка підпалює суху траву, відреагуйте – викликайте не лише пожежну, а й поліцію. Якщо маєте в селах рідних і знайомих, поділіться з ними цією інформацією.