Найактивніша учасниця екологічного проєкту Евеліна Поліщук і головний партнер проЄкту, керівник ТОВ «ПКПФ-
Україна» Руслан Сава.

Понад 100 років тому американська науковця — антропологиня Маргарет Мид сказала пророчі слова: «Ніколи не сумнівайтеся, що невелика група вдумливих, відданих громадян може змінити світ». Тема захисту довкілля, покращення екологічної ситуації, що з кожним роком стає все більш напруженою, а на цей час ще й ускладнюється загарбницькими і нищівними діями окупантів, не втрачає актуальності.

Тож, коли восени минулого року заступниця голови Понінківської ТГ Ольга Нижня разом із 25 представниками органів місцевого самоврядування з України виборола право на двомісячне навчання та стажування у польських гмінах, одним з головних напрямів діяльності обрала екологічний. І небезпідставно, адже саме на території Понінківської громади розташована паперова фабрика, яка на рівні держави позиціюється як один із найбільших виробників паперу із виключно вторинної сировини — макулатури. Згідно із дослідженнями екологічних структур, проведених до повномасштабного вторгнення, макулатура складала понад 20 % об’єму усіх твердих побутових відходів житлового сектору і більше ніж половина від загального об’єму відходів комерційного сектору. Паперові відходи займають 3-тє місце після органічних відходів та пластику в середньостатистичній родині. На сміттєвих полігонах паперова вторсировина становить більше третини, і, за сприятливих умов, розкладається від кількох тижнів до кількох років. До слова, за місяць ТОВ «ПКПФ-Україна» має можливість переробити понад 8 тисяч тонн макулатури, і таку кількість не забезпечують усі заготівельні структури Хмельницької області.
Вивчення питання закордонної практики поводження зі сміттям було у пріоритеті чиновниці з українського селища Понінка, тож, маючи певну практику і перспективне бачення, було вирішено взяти участь у «Конкурсі мікрогрантів 2024/UA-DZ — Добре врядування — Проєкти 2023», що є частиною проєкту «Добре врядування», який співфінансується Міністерством закордонних справ Республіки Польща та Програмою «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією. Це рішення було підтримано потенційними партнерами майбутнього проєкту, зокрема, директором ТОВ «ПКПФ-Україна» Русланом Савою, очільниками комунальних та освітніх структур громади. І як результат успішної співпраці, — Понінківська громада — одна із 5 в Україні, — стала переможницею і отримала грант в розмірі близько 10 тисяч євро від Фонду міжнародної солідарності в Україні.
На кошти закордонних партнерів було закуплено інформаційно-навчальний матеріал, спеціалізоване обладнання, організовано інформаційно-пізнавальні заходи, тематичні квести та екскурсійні тури. Прогнозовано, що найактивнішим партнером у реалізації проєкту стала Понінківська картонно-паперова фабрика. Майже всі старшокласники із трьох навчальних закладів Понінківської ОТГ побували на картонно-паперовій фабриці, ознайомилися із процесом і тонкощами перетворення паперових відходів у високоякісну гофропродукцію, тару для усіх видів товарів. Поряд із екологічно активною молоддю Понінківщини у багатьох тематичних заходах брали участь екологи із закордоння. Крім гарного обміну досвідом, європейські фахівці були приємно вражені раціоналізаторською ідеєю, запровадженою на ТОВ «ПКПФ-Україна» щодо утилізації паперових чеків. Це поодинокі практики, коли подібні підприємства, навіть подекуди без економічної вигоди для виробництва, займаються розв’язанням глобальних питань забруднення екологічного середовища.
Всім учасникам проєкту було запропоновано взяти участь у конкурсі з розробки змістовного логотипа Понінківської громади, яка обрала напрям екологічного розвитку. Десятки талановитих юних понінківчан, проявляючи неабиякі творчі здібності і креативне мислення, розробили і презентували десятки макетів майбутнього екологічного бренду громади. Переможницею інтернет-голосування став учнівський колектив Буртинської гімназії. А найбільш активним учасником проєкту було визнано дев’ятикласницю Понінківської гімназії Евеліну Поліщук, яка самостійно розробила аж 12 макетів логотипа.
Завдяки реалізації проєкту «Екосвідома, активна молодь — запорука розбудови Понінківської громади, як екологічної громади з ефективною системою управління відходами», одна із громад Хмельниччини отримала понад пів сотні безкоштовних екологічних баків для збору і сортування сміття, прес для пресування пластику, який встановлено на місцевому комунальному підприємстві. Відтепер громада має свій власний екобренд, який засвідчує екологічний напрям її розвитку. А головне, неоціненне надбання — це знання, практичні вміння у питаннях екологічного спрямування і свідома цілеспрямована молодь як запорука розвитку і процвітання Понінківської громади.