Український маркетплейс DOM.RIA підсумував зимовий сезон на ринку нерухомості та представив оновлений звіт власного аналітичного центру. Під час дослідження розглянуто пропозицію та ціни на новобудови, вторинний продаж житла та оренду. 

Первинний ринок

Пропозиція
Станом на кінець лютого 2023 року в Україні працює 72% відділів продажів. У порівнянні із осіннім періодом, кількість лишилась майже ідентична. Найбільший відсоток фіксується у Чернівецькій, Тернопільській та Закарпатській. 
Якщо взяти до порівняння осінній та зимовий періоди, то в Київській області спостерігається збільшення працюючих відділів продажів на 5,6%, на Волині – на 7%, на Чернігівщині – на 8%, а на Житомирщині – на 11%. Найбільший показник на Миколаївщині – на 133%.
Що стосується готового житла, протягом зимового періоду в Україні здали в експлуатацію 154 новобудови, які мають 275 секцій. У Києві – 14 новобудов та 33 секції, а в Київській області – 38 новобудов та 85 секцій.
На кінець лютого в Україні фіксується 586 готових новобудов, які становлять 29% від загальної кількості. Взимку було відновлено будівництво у 35 житлових комплексах, 24 із них у Київській області.

Ціни
За даними DOM.RIA, станом на лютий, найвища вартість квадратного метра в однокімнатній квартирі у Києві – 48 892 грн. В порівнянні з лютим минулого 2022 року, відбулось зростання на 36,6%. Цікаво, що в порівнянні з січнем 2023 року простежується спад вартості на 1% через коливання курсу.
Наразі найнижча вартість квадратного метра в однокімнатній квартирі у Тернопільській області – 22 143 грн та у Сумській області – 22 461 грн.
Найбільший показник зростання вартості квадратного метра в однокімнатній квартирі в порівнянні до лютого минулого року у Закарпатській області – на 64%, а найменший на Чернігівщині – на 18,7%.

Вторинний ринок: продаж

Пропозиція
Якщо порівнювати осінній та зимовий періоди, бачимо, як спад, так і зростання нових пропозицій щодо продажу вторинного житла. На Київщині (не враховуючи столицю) збільшення нових пропозицій на 46,5%, у столиці – на 12%. На Кіровоградщині – зменшення нових пропозицій на 79,7%. Зазначимо, взимку ринок зазвичай менш активний, ніж восени.
Розглядаючи аналогічний період взимку 2022 та 2023 років, здебільшого бачимо спад нових пропозицій. Найбільше в Херсонському регіоні – 99,3%, на Харківщині – 78,8% та на Миколаївщині – 76,2%.

Ціна
Найвища середня ціна однокімнатної квартири зафіксована у Києві – 80 285 доларів США. Якщо порівнювати лютий цього та минулого року, бачимо спад на 22,5%.
Найбільше падіння вартості вторинного житла в порівнянні із минулим роком на Харківщині – на 24% та в столиці – 22,5%. В той час, зростання вартості на 43% на Закарпатті.

Ринок оренди

Пропозиція 
Розглядаючи осінній та зимовий періоди, у столиці скоротилась пропозиція орендного житла на 31%. Значно виросла пропозиція на Полтавщині – на 87% та на Львівщині 67,6%.
Якщо аналізувати аналогічний період взимку 2022 та 2023 років, кількість пропозиції оренди зросла майже по всій Україні. В столиці на 114%, на Сумщині на 146%, а на Львівщині на 185%.

Ціна
Станом на кінець лютого, найвища середня вартість оренди однокімнатної квартири у Києві – 15 978 грн, що на 19,5% менше ніж у лютому минулого року. На Львівщині в середньому орендувати однокімнатну квартиру можна за 15 966 грн, і це на 53,2% більше ніж за аналогічний період минулого року.
Найнижча вартість оренди однокімнатної квартири на Херсонщині – 2 671 грн, що на 47,6% менше ніж у лютому минулого року.
Варто також зазначити, що у столиці протягом зими вартість оренди однокімнатної квартири зростала. У порівнянні із груднем у лютому виросла на 16%, а в порівнянні із січнем – на 2,6% більше. 

Підсумок
Ринок первинного житла стрімко відновлюється, взимку продовжилось активне поновлення будівництва на Київщині. 
Щодо вторинного ринку продажу – взимку дещо впадала кількість пропозицій у порівнянні як із осіннім періодом, так, особливо, із минулим роком. 
Стосовно ринку оренди – ситуація зворотна: пропозиції значно зросли у порівнянні і з осіннім, і з минулорічним періодами.