Саме стільки часу працівники газети «Подільські вісті» не можуть отримати житло, придбане ще у далекому 2002 році. Час невпинно спливає, стрімко девальвує гривня, а такого бажаного житла й досі  немає.

 

Початок 2000-х — економіка України розвивається, ситуація в державі —  відносно стабільна. «Подільські вісті», як потужний засіб масової інформації, мали можливість   забезпечувати своїх працівників житлом. У 2002 році між редакцією газети «Подільські вісті» і приватним виробничим підприємством «Добробут СП» (в особі директора Валерія Посонського) був укладений договір про пайову участь на будівництво трьох квартир. Редакція повністю оплатила й забронювала за собою три квартири в будинку на вул. Курчатова, 6/2 для подальшої передачі їх співробітникам видання. Ціна питання на той час становила трохи більше 117 тисяч гривень (дві однокімнатні і одна двокімнатна квартири).
Згідно з укладеним договором, «Добробут СП» зобов’язався, як передбачив попередній проектний термін, закінчити будівництво в четвертому кварталі 2003 року. «Подільські вісті», ще раз зазначу,  повністю розрахувалися за своє замовлення, тобто виконали договірні зобов’язання. Це підтверджують платіжні довідки. Однак будинок,  у якому розташовуються редакційні  квартири,  досі незавершений.  У 2005 році газета уклала угоди з трьома своїми працівниками про уступку пайової участі в будівництві. Тобто редакція  заплатила за квартири й передала співробітникам редакції, (які перебували у черзі на житло) права кредитора. Ці рішення були прийняті згідно зі Статутом і спільним рішенням редколегії та профкому «Подільських вістей». «Добробут СП» отримав відповідні документи і був сповіщений про ці рішення. Погодився, бо ніяких  заперечень не надіслав. Але забудовник так і не виконав умови контра-кту, і співробітники «ПВ» до сьогоднішнього дня оббивають пороги судових інстанцій.
Судові перипетії
Фактично, працівники газети, які так довго чекають на житло, стали заручниками непростої ситуації, а тому змушені були звернутися в суд. У цьому випадку позиція «Подільських вістей» проста і зрозуміла: замовник робіт — «Добробут СП», отримавши кошти за квартири, зірвав виконання договору; оскільки права кредитора були передані працівникам газети, то кошти (гроші заплачені за житло, пеня, неустойка по виконанню договору і моральна шкода), мають бути сплачені пайовикам. Валерій Посонський і його підприємство має відшкодувати усі витрати і збитки за невиконання  договору.
Валерій Посонський бачить причину зриву договору в іншому; мовляв,  «Подільські вісті» не мали законного права на уступку пайової участі у будівництві передавати фізичним особам (оскільки початкові відносини укладалися між юридичними особами), а значить «Добробут СП» не має підстав і права відшкодовувати збитки чи повертати будь-які кошти третім фізичним особам, з якими першочергові домовленості не оформлювались.
На фоні цих, на думку В. Посонського,  принципових позицій зав’язалися тривалі судові суперечки, які тривають і досі. Предмет дискусії виконання/невиконання договору, компенсації/не компенсації збитків розбився на три окремі справи по кожному з працівників редакції, які отримали пайову участь у будівництві житла. Перша принципова річ: «Чи законно «Подільські вісті» уступили права кредитора своїм працівникам?» Це питання активно педалював пан Посонський. Хмельницький міськрайонний суд (головуючий суддя  Б. Продан), об’єктивно розібравшись у питанні, вирішив визнати договори між газетою і її працівниками законними: «При цьому, згідно  ч.1 ст. 516 ЦК України, зміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника (в даному випадку ПВП «Добробут СП»), якщо інше не встановлено договором або законом. У судовому засіданні встановлено, що ні умовами Договору №25 від 29 жовтня 2002 року, ні законом, зміна кредитора в даних зобов’язаннях не заборонена, тому зазначені договори відступлення права вимогами  чинними з дати їх укладення».
Пан Посонський не погодився з цим рішенням і звернувся до Хмельницького апеляційного суду із запереченням. Суд апеляцію відхилив і залишив попереднє рішення без змін.
На черзі постали справи працівників «Подільських вістей» до «Добробуту СП». Наразі по одній справі є конкретні висновки судів різних інстанцій. 26 січня Хмельницький міськрайонний суд вирішив: «Розірвати договір дольової участі в будівництві, укладений 29 жовтня 2002 року між редакцією газети «Подільські вісті» та приватним виробничим підприємством «Добробут СП» в м. Хмельницькому, в частині дольової участі Матвєєвої Віри Євгенівни в будівництві квартири № 33 в будинку № 6/2 по вул.. Курчатова в м. Хмельницькому. Стягнути з приватного виробничого підприємства «Добробут СП» на користь Матвєєвої Віри Євгенівни 35522,5 гривні, внесених на будівництво квартири № 33 в будинку 6/2 по вул. Курчатова в м. Хмельницькому. Стягнути з Приватного виробничого підприємства «Добробут СП» на користь Матвєєвої Віри Євгенівни пеню в сумі 388969,55 гривень, 5000 гривень на відшкодування моральної шкоди, три проценти річних за прострочку виконання зобов’язання з будівництва квартири в сумі 11722,42 грн. та 44225,46 грн. інфляційних коштів».
Це судове рішення і встановило вину забудовника у невиконанні договору, і зобов’язало підприємство Валерія Посонського повною мірою компенсувати усі витрати і збитки пайовику. Однак «Добробут СП» знову звернувся до апеляційного суду і добився пом’якшення попереднього рішення. З рішення суду: «Апеляційну скаргу приватного виробничого підприємства «Добробут СП» задовольнити частково. Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 січня 2015 року в частині стягнення пені, судового збору — змінити, в частині стягнення трьох процентів річних за прострочку виконання зобов’язання, інфляційних коштів, моральної шкоди — скасувати та ухвалити нове. Стягнути з приватного виробничого підприємства «Добробут СП» на користь Матвєєвої Віри Євгенівни пеню в розмірі 50000 грн».
Апеляційний суд постановив стягнути з підприємства Валерія Посонського кошти, сплачені за квартиру, — 35522,5 гривень і пеню в розмірі 50 тисяч гривень. Це рішення суду, як і попереднє, визнало вину «Добробут СП» у зриві строків виконання договору без поважних причин. На цьому, швидше за все, судові баталії не завершаться і сторони продовжать пошук істини.
«Мирової не буде!»
По обидві сторони барикад вже можуть підбити певні підсумки. Ми надаємо можливість висловитися кожній стороні, яка бачить вирішення конфлікту і його причини з точки зору власних інтересів.
Поспілкувалися з директором «Добробут СП» Валерієм Посонським. На жаль, Валерій Броніславович відмовився вести бесіду «під запис», але ми передаємо його основні думки про цю ситуацію. Пан Посонський зазначив, що пропонував редакції газети «мирову»: «Подільські вісті» повинні були скасувати пайові договори зі своїми працівниками і тоді отримати назад сплачені кошти. Тепер, коли справа перейшла у непримиренну судову суперечку, Валерій Броніславович обіцяє «йти до кінця» і попереджує, що редакцію і окремих осіб «чекають неприємні сюрпризи». Попередні рішення судів Посонський вважає некорект-
ними і буде продовжувати «добиватися справедливості». Саме якої справедливості — не коментує. Також директор «Добробут СП» твердить, що договори про передачу прав кредитора «Подільськими вістями» своїм працівникам є незаконними. За його словами, підприємство не має ніяких зобов’язань перед фізичними особами і законних шляхів повернення коштів їм, а не газеті, просто не існує. Закінчити будівництво довгоочікуваного будинку, за словами Валерія Броніславовича, йому завадили форс-мажорні обставини і неконструктивна позиція «Подільських вістей», а працівників газети йому шкода, бо «їх просто розвела редакція».
Редакція газети «Подільські вісті» вбачає в діях підприємства Валерія Посонського банальне шахрайство. Кошти, які видання сплатило за будівництво квартир, Посонський використав для завершення інших об’єктів і поліпшення становища власного бізнесу. В 2012-2013 роках, активно «світилась» реклама «Добробут СП» про продаж квартир у все тому ж будинку на вул. Курчатова, 6/2. Зараз, поруч із сумнозвісним довгобудом, завершується будівництво ще одного будинку, який Валерій Посонський почав будувати значно пізніше.
Офіційний коментар т. в. о. головного редактора газети «Подільські вісті» Петра ЛІЧМАНА:
Проблема неодмінно буде вирішена!
Реальними потерпілими в цій квартирній епопеї є наші співробітники, які вже надто довго надіються врешті-решт, отримати в редакції житло, яке заслужили багаторічною чесною працею. Нині лише судові рішення можуть поставити всі крапки над «і» та знайти вихід з непростої майнової суперечки. Однак, хто б що не говорив, договір залишився договором зі своїм правами і обов’язками, редакційні гроші, які використав пан Посонський, погодьтеся, далеко не за призначенням, мають бути проіндексовані і повернуті редакції. Або ж, в іншому випадку, — Посонський зобов’язаний повернути квартири нашим співробітникам.
Інакше бути не може. А те, що на боці газети виступає найкращий адвокат краю О. А. Поліщук, і те, що суди області зайняли об’єктивну, неупереджену позицію, вселяє у нас впевненість, що перемога буде за колективом «Подільських вістей».