З метою стимулювання користування екологічними видами транспорту, убезпечення пішоходів і користувачів легких електричних транспортних засобів, зокрема персональних, та інших учасників дорожнього руху рішенням позачергової 18-ої сесії міської ради, яка відбулась 9 вересня, затверджено Порядок використання легких електричних засобів (електричних самокатів, сегвеїв, гіроскутерів тощо) на території Хмельницької міської територіальної громади.

Порядок визначає основі засади використання такого виду транспорту і є обов’язковим для виконання власниками персональних легких електричних транспортних засобів, користувачами сервісів прокату легких електричних транспортних засобів та їх операторами.


Використання персональних легких електричних транспортних засобів
- Використання персональних легких електричних транспортних засобів дозволяється особам, які досягли 16-річного віку - виключно на велосипедних доріжках/велосмугах та за умови дотримання швидкісного режиму до 20 км/год.
- У разі відсутності велосипедної доріжки/велосмуги користувач персонального легкого електричного транспортного засобу може здійснювати рух по правій смузі проїжджої частини, за умови дотримання швидкісного режиму, встановленого цим Порядком.
- При перетині дороги по велосипедній доріжці/велосмузі, особа, яка керує персональним електричним транспортним засобом, перед початком руху повинна зупинитись та переконатись, що вона не створює небезпеки для себе і інших учасників дорожнього руху.
- Якщо велосипедна доріжка/велосмуга перетинає дорогу поза перехрестям, користувачі персонального легкого електричного транспортного засобу зобов’язані дати дорогу іншим транспортним засобам, що рухаються по дорозі.
- Особам до 10 років дозволяється використання персональних легких електричних транспортних засобів тільки у супроводі дорослих, а особам з 10 до 16 років дозволяється самостійно використовувати персональні легкі електричні транспортні засоби - виключно на тротуарах, пішохідних доріжках, за умови дотримання швидкісного режиму до 10 км/год.
- При перетині дороги по пішохідному переходу особі, яка керує персональним електричним транспортним засобом, необхідно спішитись та вести його поруч.
- Особа має право використовувати персональний легкий електричний транспортний засіб на вулично-дорожній мережі за умови, що він обладнаний звуковим сигналом та світлоповертачами, а у темну пору доби - з увімкненим ліхтарем (фарою) та виділивши себе за допомогою світлоповертальних елементів, що закріплюються на зовнішньому одязі або в інший спосіб.
- Особі рекомендується використовувати захисний шолом та інші засоби захисту (наколінники тощо).
- Особи, які використовують персональний легкий електричний транспортний засіб на вулично-дорожній мережі, рухаючись групами, повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим особам.
Особам, які використовують вулично-дорожню мережу на персональному легкому електричному транспортному засобі, заборонено:
- керувати технічно несправним персональним легким електричним транспортним засобом, а в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості - з вимкненим ліхтарем (фарою) та без світлоповертальних елементів;
- керувати персональним легким електричним транспортним засобом, не тримаючись за кермо хоча б однією рукою (залежно від особливостей його конструкції);
- особам, які досягли 16-річного віку - рухатися по тротуарах, пішохідних доріжках;
- рухатися велосипедними доріжками з одностороннім рухом у протилежному напрямку;
- перевозити пасажирів;
- перевозити легкозаймисті, вибухонебезпечні, токсичні або небезпечні матеріали;
- керувати персональним легким електричним транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;
- під час руху триматися за інший транспортний засіб;
- під час руху користуватися мобільним телефоном та засобами мобільної гарнітури, які унеможливлюють або створюють перешкоди для зовнішнього сприйняття звуку (можливе використання лише одного засобу на одному з органів слуху).
Особам, які використовують вулично-дорожню мережу, заборонено здійснювати паркування персонального легкого електричного транспортного засобу у таких місцях:
- на пішохідних переходах;
- на пандусах для маломобільних груп населення;
- на зупинках громадського транспорту;
- на велосипедних та пішохідних доріжках, а також на тротуарі, якщо його ширина менша, ніж 1,5 м;
- перед входом/виходом до житлових та нежитлових будівель, споруд;
- перед або поблизу аварійних виходів і зон виїзду пожежної охорони, швидкої допомоги та інших екстрених служб, біля світлофорних об’єктів, інших засобах регулювання дорожнього руху, поблизу паркувальних автоматів, на газонах.
У випадку паркування легкий електричний транспортний засіб повинен бути надійно зафіксований на спеціальну підніжку або у інший спосіб, навіть у випадку, коли особа залишила його без нагляду на короткий час.
Під час використання персональних легких електричних транспортних засобів особа зобов’язана дотримуватись Правил дорожнього руху і особисто нести відповідальність, встановлену чинним законодавством України, за їх порушення.

Використання легких електричних транспортних засобів через сервіси прокату
Перед кожною поїздкою користувач повинен самостійно ретельно ознайомитися з умовами прокату легких електричних транспортних засобів та умовами цього Порядку.
Користувач зобов’язаний дотримуватись Правил дорожнього руху і особисто нести відповідальність, встановлену чинним законодавством України, за їх порушення.
Перед виїздом користувач повинен перевірити технічний стан легкого електричного транспортного засобу, зокрема надійність всіх фіксуючих елементів, стан рами, керма, рівень заряду батареї, справність освітлення та гальмівної системи.
Якщо користувач помітив технічний дефект або брак легкого електричного транспортного засобу до початку або в будь-який момент під час прокату, він повинен сповістити оператора сервісу прокату, закінчити використання легкого електричного транспортного засобу та відмовитися від його подальшого використання негайно.
Користувачу рекомендується використовувати захисний шолом та інші засоби захисту (наколінники тощо).
На користувачів поширюються вимоги щодо використання вулично-дорожньої мережі, швидкісних режимів, перерахованих заборон, рекомендацій і правил паркування легких електричних транспортних засобів, визначених в даному Порядку.

Оператори сервісів прокату легких електричних транспортних засобів
З метою підвищення безпеки дорожнього руху для усіх його учасників, оператори сервісів прокату легких електричних транспортних засобів вживають заходів, спрямованих на дотримання користувачами вимог щодо використання вулично-дорожньої мережі, швидкісних режимів, перерахованих заборон, рекомендацій і правил паркування легких електричних транспортних засобів, визначених в даному Порядку.
З метою забезпечення безпеки руху та дотримання правил благоустрою, оператори сервісів прокату легких електричних транспортних засобів та Хмельницька міська рада шляхом переговорів визначають райони (вулиці, місця) на території Хмельницької міської територіальної громади, у яких оператори сервісів прокату легких електричних транспортних засобів не розміщують такі транспортні засоби, а також вживають заходів щодо попередження їх паркування у таких місцях.
Оператори сервісів прокату легких електричних транспортних засобів при розміщенні об’єктів сфери відпочинку та розваг зобов’язані сплачувати пайову участь в утриманні об’єктів благоустрою згідно з договорами про пайову участь в утриманні об’єктів благоустрою або відповідну плату згідно з договорами особистого строкового сервітуту, укладених із землекористувачами (балансоутримувачами) у відповідності до прийнятих рішень Хмельницької міської ради.

З повним текстом Порядку використання легких електричних транспортних засобів (електричних самокатів, сегвеїв, гіроскутерів тощо) на території Хмельницької міської територіальної громади можна ознайомитись тут.
Коротке відео з основними моментами тут.