Донині збережена одна з доволі цікавих пам’яток архітектури селища Чорний Острів Хмельницького району — аптека — земська лікарня.

Варто нагадати, що саме в ХІХ столітті містечко стало власністю графів Пшездецьких. У ті часи при цукровому заводі було засновано лікарню. Для цього було збудовано нове приміщення, в якому, до речі, крім лікарні, розміщувалася й аптека.
Далі після закриття цукрового заводу й запровадження земств ця лікарня перейшла у відання місцевих властей. Відрадно, що й донині будівля аптеки — лікарні збереглася у хорошому стані і використовується за призначенням.
З історичних джерел відомо, що земська лікарня була розрахована на сім ліжок і навіть вважалася однією з найбільших лікарень повіту. Варто згадати й прізвища перших лікарів, які зробили багато для збереження й покращення здоров’я жителів краю, — Криницький
Т. Н., Юр’єв М. Т., фельдшер — Парамей С. В., акушерка — Жиценська В. К., а також провізор Гурський С. В. До речі, саме він займався ще й вирощуванням лікарських рослин на 1,5 десятинах землі — ділянці, яка знаходилася одразу ж за приміщенням аптеки.
Доглядав за земельною ділянкою разом із своєю сім’єю і єврей з прізвищем Гольденберг. Колись у Чорному Острові проживало багато євреїв, через що містечко частенько називали єврейським. Але то вже зовсім інша історія...