Високі екологічні стандарти, як показує практика, можуть дозволити собі лише економічно розвинені держави. Це там, у Європі, в багатьох країнах можна пити воду з-під крана, бо за своїми хімічними показниками вона ліпша, мабуть, за нашу бутильовану. Ну і їсти можна все, не остерігаючись отруєння пестицидами-гербіцидами. Й дихати є чим, бо грошей в державі та бізнесу вистачає, аби дбати про високий рівень очищення всіх видів відходів і викидів. А як бути країні бідній? Може, й не такій бідній, але нещадно грабованій владною верхівкою. Як ви, мабуть, здогадалися, йдеться про рідну неньку. Можемо ми витрачати кошти кошти на екологію, якщо ледь зводимо кінці з кінцями? Можемо, для прикладу, позакривати всі атомні станції, взамін набудувавши вітряків і сонячних батарей? Зможемо працевлаштувати десятки тисяч атомників? Чи зможемо оплатити цю «безкоштовну» енергію сонця та вітру? Ви готові вп’ятеро чи вдесятеро платити дорожче за електрику? Бо «дармова» сонячна енергія дуже-дуже дорога.
Якщо поглянути на цифри з Оптового ринку електроенергії за останню декаду березня, то відзначимо, що атомна генерація виробила 63,9 відсотка всієї енергії, натомість ГЕС — менше восьми відсотків, усілякі «зелені енергетики» — 1,67 відсотка (інше тепловики). І вартувала «атомна кіловат—година» всього 46,9 копійки, теплова — 2,08 гривні, «зелена» — 3,36 гривні. Сонячний же кіловат коштував 7,31 гривні. Потягне наш гаманець плату за електрику, якщо, умовно кажучи, закрити всі АЕС, а заставити пів-України батареями? Звісно, розпеченим залізом треба випалити нинішню Нацкомісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг. Притягнути до відповідальності всіх її посадових осіб, які необґрунтовано та безжально по відношенню до громадян в рази завищили тарифи на догоду олігархам. Передусім на теплову енергію за схемою «Роттердам +» та за «зелені кіловати».
Так, тарифи треба радикально переглянути, бо без цього розвиток енергетики перебуватиме в глухому куті. А країні, й безпосередньо Хмельниччині, треба думати, як поводитися з нашою атомною станцією. Економіка заходить у суперечку з екологією. Нині пропонуємо вам роздуми з цього приводу депутата обласної ради Віталія ОЛУЙКА.