Збірник «Будівничі та нескорені» підготувала обласна організація НСПУ, а видрукувала його кам’янець-подільська «Друкарня «Рута». Це вже друга книжечка за чотири місяці, яку видано за фінансової підтримки управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації.

Упорядник-редактор Петро Маліш наводить у вступі слова Євгена Сверстюка, який писав: «Треба мати особливий дар — пізнати правду. Особливий талант — любити правду завжди і скрізь. А служити правді — то хрест і доля» (Із кн. «Світлі голоси життя»).
Чесно і правдиво прагнуть писати автори цього збірника. Мар’ян Красуцький як публіцист роздумує про сучасне утвердження Української держави. Воно нелегке, болюче, неоднозначне. Але терплячий і зубожілий народ вірить у поступ країни, хоча влада ніяк не може позбутися старих-нових проблем, особливо пекучих — казнокрадства і хабарництва. Оксана Радушинська, неодноразово буваючи в зоні АТО, дуже тонко передає дві реальності через внутрішнє осмислення баченого ТАМ і ТУТ.
В ім’я волі і свободи наші предки впродовж віків жертвували всім, у тому числі і життям. В ім’я незалежності вони єдналися та збройно захищалися від поневолювачів. Хоча були між ними і зрадники. Про це пишуть дослідники історії рідного краю Микола Руцький, про наших земляків з діаспори — Віталій Мацько та інші.
Давні-сучасні московські міфи й українська правда — ще одна актуальна тема. Письменники усвідомлюють: суспільні переміни починаються не лише з економічного зростання, соціальних реформ тощо, а насамперед від усвідомлення історичних коренів, духовності. Саме це є серцевиною нації і держави. Ось чому необхідно підтримувати літературу і мистецтво, всіма засобами розвінчувати «московську блекоту» (вислів Тараса Шевченка). Тобто брехню, що отруює, одурманює, притуплює розум. Московити-шовіністи як у царських, так і в кремлівських палатах прагнули і нині воліють свою велич підперти, привласнивши для цього історичну спадщину — Київську Русь. Про це веде мову автор статті «Московська блекота».
У любові до рідної України освідчуються поети. А всіма авторами і виткано збірне літературне полотно.