У головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області пояснили, як з 1 січня 2023 року при призначенні пенсії враховується стаж і зарплата за період роботи у російській федерації.

Призначення і виплата пенсій громадянам України, які проживали і працювали за її межами, здійснюється згідно із пенсійним законодавством України. До нього, зокрема входить й Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі — Угода). Її підписантами свого часу стали 13 країн, у тому числі Україна і росія. Незалежно від того, в якій із цих країн працювала особа, при переїзді в Україну їй згідно з українським законодавством зараховувався стаж, напрацьований на територіях цих держав, і призначалася пенсія.
Однак з 1 січня 2023 року російська федерація в односторонньому порядку припинила участь у цій Угоді. Тому на осіб, які працювали в росії після 1 січня 1992 року, нині при призначенні пенсії не поширюються норми Угоди щодо врахування російського стажу та заробітку.
Як же обчислюється нині пенсія для таких осіб?
 До прийняття відповідного нормативно-правового акта при призначенні пенсії громадянам, які проживали/працювали на території росії, заробітна плата та страховий стаж для обчислення розміру пенсії враховується таким чином.
Заробітна плата за періоди роботи на території України за ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»:
— за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000;
— за період по 31.12.1991 — на підставі довідки про нараховану заробітну плату (дохід), за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
 Стаж (служба), набутий на території російської федерації, враховується по 31 грудня 1991 року при підтвердженні документами:
— страховий стаж, набутий на території України, враховується відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
— стаж, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Сп.№1 і №2, набутий на території російської федерації, враховується за періоди роботи в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці за Сп.№1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Сп №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 на підставі уточнюючих довідок про пільговий характер роботи.
Який порядок перерахунку пенсії з 1 січня 2023 року особам, пенсія яким була призначена з урахуванням стажу за період роботи в російській федерації відповідно до законодавства України?
Особам, яким пенсія призначена відповідно до законодавства України, перерахунок пенсії буде проводитися за матеріалами пенсійної справи.  При цьому періоди роботи на території російської федерації, зараховані до страхового стажу при призначенні пенсії, не будуть виключатися.
Аналогічно вирішуватиметься питання щодо поновлення раніше призначених пенсій в Україні. Поновлення виплати пенсії буде проводитися з урахуванням заробітної плати (доходу) і страхового стажу, з урахуванням яких обчислювався розмір пенсії до моменту припинення її виплати.
Які документи враховуються при призначенні пенсії в Україні за період роботи в російській федерації?
23 грудня 2022 року набрав чинності Закон України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року». Відповідно до нього зупинено у відносинах, зокрема, з російською федерацією, дію цієї Конвенції.
Документи, які підтверджують стаж роботи в росії, та інші документи по 31 грудня 1991 року, враховуються при призначенні пенсії у разі проставлення апостиля компетентним органом російської федерації.
Чи діятиме угода про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення і надалі?
Українська сторона теж вирішила вийти з Угоди, яка діяла від 13 березня 1992 року. Міжнародний договір України припинить свою дію для України 19 червня 2023 року.
Тож, починаючи з 19 червня 2023-го, обчислення страхового стажу, набутого в республіках колишнього СРСР, а надалі незалежних державах, та врахування нарахованої на їх території заробітної плати здійснюватиметься відповідно до законодавства України з урахуванням двосторонніх угод/договорів.
Нині такі двосторонні угоди/договори в галузі пенсійного забезпечення укладені з Азербайджанською Республікою, Республікою Білорусь, Республікою Грузія, Республікою Молдова.