Редакція засипана листами читачів. У них, окрім запитань, — острах: чи не залишаться вони в боргу перед державою після усіх субсидійних перипетій? Бо надто вже м’яко стелять... Так і чекай якогось зовсім не приємного сюрпризу! Тим більше, як пишуть читачі, подібне уже проходили у 90-х роках. Кому ж хочеться повтору?! І як би не запевняла наша влада, що все буде гаразд, і ніхто й не думає лукавити, народ не дуже охоче цьому вірить. Втім, питання довіри до нашої ріднесенької держави, котра не раз і, на жаль, навіть не два, таки обдурювала своїх громадян — це, як мовиться, тема іншого матеріалу. Ми ж мусимо розповісти про те, що ж саме відповідає нині влада на схвильовані запитання читачів.

А питання здебільшого (“ПВ” від 14 січня та 11 лютого 2016 року) зводяться до одного: якщо не використаєш визначену норму газу, приміром, то субсидії більше не чекай? Більше того, за ці, невипалені, кубометри треба повертати гроші, ще й у повному розмірі? Чи, може, як влучно зауважує Василь Трикалюк з Шепетівки, ліпше “випалювати усю норму, відкриваючи кватирки й вікна — гуляй, козацтво!”? Адже саме так багатьом отримувачам субсидій радили робити в окремих районах, навіть не згадуючи про можливість й необхідність економії енергоносіїв.
Усі отримані листи ми надіслали для реагування у відповідні інстанції. І сьогодні пропонуємо узагальнену, так би мовити, відповідь. Тобто, оскільки відповіді схожі, просто об’єднаємо їх в одну спільну (а кожному з вас, думаю, відповідь уже прийшла безпосередньо додому).
Отже, департамент соціального захисту населення облдержадміністрації (за підписом його директора Світлани Лукомської) дав відповіді на листи П. Рижого з Деражні, В. Даньшиної з Волочиська та В. Ковальчука з Іванковець Ярмолинецького району.
Найперше, відповідно до закону, громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, повинні щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку витрат на оплату цих послуг. Фактичне споживання комунальних послуг домогосподарством відрізняється від нормативного, воно може бути більшим або меншим від соціальних норм споживання. Не потрібно “випалювати” весь обсяг природного газу, на який надається субсидія.
Якщо домогосподарство використало природного газу на суму, меншу обов’язкової плати, зазначеної у повідомленні, то необхідно сплатити фактичну вартість газу. Приміром, один з варіантів: обов’язкова плата 600 гривень за місяць, а норма споживання газу — 500 кубометрів. За місяць ви використали 100 кубометрів, зекономивши 400. Ви можете заплатити фактичну вартість газу, по 3,60 гривні за 1 кубометр — 360 гривень. І зробити так вам вигідніше, бо заощадите 240 гривень. При цьому, не бійтеся, субсидія і надалі залишається за вами.
Сума субсидії, яку органи соціального захисту переказують на рахунки газопостачальної організації, і яка не використана домогосподарством внаслідок економного споживання газу, зараховується як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу, за наступні розрахункові місяці.
Тому, стверджують фахівці, ви повинні вибирати, що вам вигідніше, і ніхто не може примушувати вас робити з хати лазню, використовуючи усі кубометри газу.
Отже, зауважує Вадим Маруняк, начальник управління соціальних гарантій і компенсацій департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, зменшене споживання комунальних послуг жодним чином не вплине на розмір субсидії на наступний опалювальний період:
Ще раз наголошуємо, що споживати комунальні послуги економно — вигідно. Якщо не використаєте весь обсяг газу (чи іншої послуги), нічого повертати не потрібно, ви все одно користуватиметеся субсидією.
Вадим Дмитрович також зазначає, що громадянам, які мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, установлено соціальну норму для індивідуального опалення — 13,65 квадратного метра опалювальної площі на одну особу та додатково 35,22 квадратного метра на сім’ю. У разі використання природного газу: для індивідуального опалення у розмірі 7 кубічних метрів газу на 1 квадратний метр опалювальної площі за місяць в опалювальний період; для користування послугами з газопостачання за наявності газової плити (якщо відсутнє централізоване гаряче водопостачання) та газового водонагрівача — 9 кубометрів на одну особу в місяць.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року “Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії” (із змінами) розрахунок обов’язкового відсотка платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально у такому порядку. Спочатку обчислюється середньомісячний сукупний дохід сім’ї, який ділиться на кількість членів домогосподарства, і таким чином визначається середньомісячний дохід на одну особу.
Далі дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на дату, з якої призначається субсидія (1176 гривень, а з вересня 2015 року — 1330 гривень), тобто визначається співвідношення середньодушового доходу родини до розміру прожиткового мінімуму на одну особу. Потім отриманий результат ділиться на 2 (базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії — два прожиткових мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць), а потім множиться на 15 (базова норма плати за житлово-комунальні послуги — 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу домогосподарства).
Припустимо, середньомісячний сукупний дохід сім’ї з трьох чоловік складає 6075 гривень, отже дохід на одну особу — 2025 гривень. Субсидія призначена до 1 вересня, обов’язковий відсоток платежу склав 12,9 відсотка (2025 гривень : 1175 гривень: 2 х 15). Визначаємо обов’язковий платіж: 6075 гривень х 12,9 відсотка = 783,6 гривні.
А розмір субсидії визначається як різниця між вартістю плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг та обсягом визначеного платежу.
Після закінчення терміну отримання субсидії управління соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік). Разом з тим, громадяни, яким призначено субсидію, зобов’язані протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі — про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців цих послуг, купівлю товару або оплату послуг. Для цього громадяни повинні надати відповідні документи.
До речі, за словами міністра соціальної політики Павла Розенка, уряд розглядає нині різні варіанти використання коштів, які залишаться після опалювального сезону на рахунках людей. “Є пропозиція взагалі монетизувати залишки субсидій, щоб люди вклали ці кошти в заходи з енергозбереження”, — сказав він. Рішення ще не ухвалене. Поки що триває обговорення цієї пропозиції.
Ми ж, споживачі (станом на 1 січня 2016 року в області користувалися субсидією 173 тисячі сімей), будемо чекати цього з нетерпінням: невже справді наш уряд прийме важливе й необхідне для людей рішення?
Авжеж, чекатимемо. І повіримо?