Публічне акціонерне товариство «Укрелектроапарат», яке нещодавно відсвяткувало своє 60-річчя, давно здобуло статус передового підприємства з високою культурою та технічним рівнем виробництва. Воно є флагманом промисловсті та гордістю не лише нашого краю, а й держави. З 2005 року незмінним керівником підприємства — головою правління є заслужений машинобудівник України Євгенія Косковецька.

Четвертого травня 1957 року розпочалася історія заводу транс- форматорних підстанцій. Спорудження промислового гіганта йшло важко, адже на заболоченій місцині потрібно було звести понад 63 тисячі квадратних метрів критих виробничих приміщень. Та за перші 10 років вдалося не лише впоратися з цим завданням, а й налагодити серійний випуск трансформаторів та підстанцій і вийти з ними на експорт.
8 грудня 1969 року прийнято в експлуатацію ХЗТП. Тоді й очолює завод Микола Петраш та керує ним майже три десятиліття. У 70-ті роки підприємство стає флагманом промисловості міста й області. Вводиться в експлуатацію комплекс електромеханічного технікуму – базового учбового закладу для підготовки спеціалістів для підприємства та інших заводів електротехнічної промисловості СРСР. 1975-1976 роках за високі трудові здобутки завод удостоюється найвищих на той час державних та галузевих нагород. Тоді ж з приєднанням Коломийського цеху та Рівненського заводу високовольтної апаратури ХЗТП стає виробничим об’єднанням.


Третє десятиріччя стало роками найвагоміших досягнень колективу. Завод виходить на свою максимальну потужність. У ті роки виготовлялася найбільша за всю історію підприємства кількість силових і тягових трансформаторів — десятки тисяч. Понад половина продукції маркується державним Знаком якості.
За весь період роботи на підприємстві велика увага приділялася розвитку соціальної сфери. Було зведено 19 житлових будинків на 1062 квартири, три дитячих садочки на 620 місць, їдальня на 500 місць, гуртожиток на 537 місць. У мікрорайоні побудовано комплекс об’єктів суспільного призначення — поштове відділення, станція швидкої допомоги, аптека, продовольчий та продтоварний магазини. В 1967 році в селі Головчинці відкрили оздоровчий комплекс.
В 1988 році на посаду головного інженера призначено Ігоря Верхолу, який з повною віддачею виконував свої обов’язки протягом 20 років та організовув роботу підлеглих з розробки нових конструкцій виробів.
Важкі дев’яності і згадувати страшно — криза охопила все і всюди. Не оминула і ХЗТП. Але завод не зупинився — освоює нову продукцію та понад 60 відсотків її відправляє на експорт.
Відбувається приватизація підприємства і у вересні 1994 року воно стає відкритим акціонерним товариством .
У 1997-му відходить у вічність Петраш М. Є. і керівником підприємства стає Михайло Кирпиченко. За сім років на цій посаді він разом з підібраною командою однодумців починають виправляти ситуацію на заводі. І згодом підприємство вже отримує прибутки.
2005 рік був ще одним кризовим, коли значно здорожчала електротехнічна сталь для українських виробників і продукція «Укрелектроапарату» стала неконкурентоспроможною на ринках країн СНД. Саме тоді, після смерті Кирпиченка М. І., трудовий колектив очолила Євгенія Косковецька. Знайшли альтернативних постачальників електротехнічної сталі. І наступні три роки були дуже успішними для заводу — суттєво зросли як обсяги виробництва, так і прибутки. З ініціативи керівництва підприємства розпочали докорінне технічне переоснащення заводу, на яке виділили понад 100 мільйонів гривень. Зокрема, придбали німецьку лінію різання електротехнічної сталі, швейцарські верстати для намотки фольгових обмоток європейського зразка, турецьку камеру вакуумного заповнення трансформаторів маслом, італійську лінію виготовлення гофростінок, фінський координатно–револьверний прес з ЧПУ, фінський та турецький листозгинальні преси, німецькі токарні верстати з ЧПК, чеську машину гідроабразивного різання для обробки ізоляційних матеріалів, італійську лінію порошкового напилення, німецьку машину лазерного різання та багато іншого.
За 60 років роботи ПАТ «Укрелектроапарат» освоїв 22 типи та майже 850 типовиконань силових трансформаторів і комплектних трансформаторних підстанцій. Понад один мільйон 250 тисяч електричних трансформаторів та 210 тисяч комплектних трансформаторних підстанцій виготовлено за цей час.
Завод з честю вийшов з дуже важкої світової економічно-фінансової кризи 2008 року. А з 2011-го починає зростати кількість замовлень і останні п’ять років стають для «Укрелектроапарату» найкращими з точки зору одержаних економічно-фінансових результатів виробничо-господарської діяльності. Продовжується технічне переоснащення виробництва. У 2015 році ввели в експлуатацію сучасну центральну заводську трансформаторну підстанцію. Запроваджують нові технології та освоюють нові види продукції...
Сім років тому технічним директором підприємства став Віктор Якубовський. Саме він разом з головним конструктором Михайлом Морським та головним конструктором з трансформаторобудування Юрієм Корчиком керували процесом розширення лінійки серійних силових і тягових трансформаторів.
На заводі працює багато трудових династій. А електрозварник Мілентій Яцишен, випробувач електричних машин Василь Остапчук пропрацювали тут понад півстоліття, стільки ж — начальник бюро підготовки виробництва Валерій Касьяр, який ще й сьогодні в трудовому строю.
Керівництво та й увесь колектив докладають усіх зусиль, аби не тільки зберегти завод для майбутніх поколінь, а й перетворити це підприємство на справді європейське — з сучасним технологічним рівнем та високою культурою виробництва. Ідеальний порядок та комфортні умови праці у цехах, озеленюють територію, ремонтують внутрішньозаводські дороги, на підприємстві працюють медичний пункт та сучасна їдальня, зроблено євроремонти у службових приміщеннях, прекрасно обладнаний спортивний зал...
Товариство живе усіма проблемами держави. Завод постійно допомагає військовим частинам, які беруть участь в АТО, ремонтує та обшиває бронею техніку, закуповує військову амуніцію, бронежилети, ліки, харчі та інше.
Про славний 60-річний шлях заводу свідчить той факт, що 130 працівників «Укрелектроапарату» відзначено 142 державними нагородами, з них 14 чоловік (дехто має по дві, три відзнаки) — найвищими. Удостоїлися ордена «За заслуги» і голова правління Євгенія Косковецька, директор з виробництва Володимир Швень та директор із зовнішньо-економічних зв’язків Валерій Кутний. Медаль «За працю і звитягу» має електрозварник Володимир Захарченко.
За останні 10 років ПАТ «Укр- електроапарат» є одним з найбільших платників податків на Хмельниччині. За цей період підприємство сплатило майже 450 мільйонів гривень різних податків та зборів.
Нових трудових звершень вам, шановні заводчани, і багато літ розвитку та процвітання «Укрелектроапарату»!