З 1 травня 2017 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 300, якою внесено зміни до порядку призначення житлових субсидій.
З урахуванням змін, у травні органи соціального захисту населення проведуть перепризначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період та розрахують її розміри на літній сезон, а з жовтня – на новий опалювальний сезон.
Отже, які саме зміни чекають на отримувачів субсидій? Про це ми попросили розповісти начальника управління соціальних гарантій та компенсацій департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації Вадима МАРУНЯКА.                              

— Вадиме Дмитровичу, уточнимо насамперед, кому потрібно повторно подавати документи для призначення субсидії?
— Повторно подавати заяву і декларацію на оформлення субсидії необхідно, по-перше, буде тим сім’ям, які орендують житло. По-друге, у випадку, якщо відбулися зміни у складі зареєстрованих: хтось виписався чи приписався. По-третє, тим, хто хоче отримати субсидію на тверде паливо. Для решти субсидіантів перерахунок проведуть автоматично, без повторного звернення. Але, наголошу, що громадяни, яким призначено субсидії, зобов’язані протягом місяця повідомити органи соціального захисту про зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, їх соціального статусу, здійснення одноразової покупки, яка перевищує 50 тисяч гривень, а також переліку комунальних послуг.
— Чи правда, що субсидію можуть не призначити, якщо отримувач має двомісячну заборгованість з оплати комунальних послуг?
— Так, передбачено: якщо є понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, то субсидія на літній період не призначатиметься. І структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повинен про це поінформувати особу. Якщо ж протягом двох місяців з дати інформування про непризначення  субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається. Або з дати закінчення дії попередньої субсидії, або — з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений термін може бути продовжений на підставі рішення комісії за наявності поважних причин.
Зверніть увагу, заборгованість за комунальні послуги не позбавляє права на оформлення субсидії у разі первинного звернення.
— Доходи за який період враховуватимуться тепер, Вадиме Дмитровичу, при призначенні субсидії?
— Якщо раніше до уваги брався середньомісячний сукупний дохід за попередній календарний рік, то тепер враховуватимуться доходи за чотири квартали, що передують місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається субсидія. Тобто, під час здійснення розрахунку субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період у травні 2017 року для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді, враховуються доходи за період з квітня 2016 року по березень 2017 року включно.
Однак, зауважте, що при призначенні субсидії на придбання твердого палива і скрапленого газу враховуються доходи, як і раніше, за попередній календарний рік.
— Багато чуток, що змінено строки опалювального періоду. Особливо хвилюються громадяни, які користуються індивідуальною системою опалення, що для них опалювальний період зменшився на цілий місяць...
— Раніше субсидія на опалювальний сезон призначалася з 1 жовтня до 30 квітня і перераховувалася відповідно до рішення органів місцевого самоврядування або місцевої держадміністрації про дату початку та закінчення опалювального сезону. У наступному опалювальному сезоні (2017/2018 роки) для користувачів централізованого опалення усе так і залишається, як і колись. А тим, хто використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, субсидії призначатимуться з урахуванням тривалості опалювального періоду з 16  жовтня по
15 квітня включно без подальшого перерахунку.
— Як дізнатися, чи призначена субсидія?
 — Повідомлення про призначення субсидії може надсилатись електронною поштою (за наявності відповідного реквізиту). Заявник також може бути поінформований про призначення (непризначення) субсидії засобами мобільного зв’язку (смс-повідомлення).
— Чи буде якось заохочуватися економія електроенергії та природного газу й, відповідно, субсидійних коштів?
— Авжеж, невикористані суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення в обсягах, що не перевищують вартості 100 кубометрів природного газу або вартості 150 кіловат електричної енергії, відтепер не залишатимуться на рахунках отримувачів в організаціях, а перераховуватимуться на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачуватимуться через поштові відділення.
Підприємство (виробник/виконавець послуги) зобов’язане зазначати суму переплати за послугу у платіжних документах одержувачам субсидії.
Списки осіб, у яких зазначаються відповідні суми невикористаної субсидії, подаються до 1  червня управлінню соціального захисту населення підприємствами — надавачами послуг.
Управління, у свою чергу, має повідомити зазначених осіб про необхідність подання до 1 вересня заяви, в якій вказується спосіб виплати (банк або пошта) та необхідні реквізити, зокрема, особовий рахунок одержувача в банківській установі.
— Що ще, Вадиме Дмитровичу, змінилося у порядку оформлення субсидій?
— Для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних осіб, збільшено соціальну норму житла, виходячи з якої надається субсидія, до 75 квадратних метрів (раніше було 48,87 кв. м) на домогосподарство. При цьому комісії матимуть право, як і раніше, призначати субсидію на понаднормову площу.
До того ж, з 1 травня норми природного газу для розрахунку розміру субсидії на опалення зменшено з 5,5 кубометра до 5 кубометрів на один квадратний метр.
— Дякую за розмову, Вадиме Дмитровичу.