Без сумніву,  нині Кам’янець-Подільський є піонером  в Україні щодо використання альтернативних джерел енергії та активного впровадження енергоощадних проектів. Так, наразі в місті вже функціонує дві котельні, які працюють на дровах і забезпечують  теплом і гарячою водою житлові масиви Першотравневе та військове містечко колишнього понтонного полку. А минулої п’ятниці тут запущено в експлуатацію  ще одну, першу в Україні,  котельню, в якій працюватиме два котли потужністю по  0,7 МВт виключно на екологічно чистих солом’яних гранулах.


Генеральний директор Кам’янець-Подільського комунального підприємства  «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук відзначив, що в тестовому режимі котельня працювала впродовж місяця та показала гарні результати роботи й сьогодні  вона обігріває корпуси цілого медичного містечка —  міських лікарні № 1, загальною площею 10000 квадратних метрів,   поліклініки, водолікарні,  медичного   училища. Це є пілотний проект, який впроваджується за участю міської влади, КП «Міськтепловоденергія» та інвесторів — ТОВ «Універсальної девелоперської групи» (м. Київ). За словами директора цієї компанії Олега Яковлєва, інвестори готові вкласти в економіку Кам’янця-Подільського близько 400 мільйонів гривень. І це місто для цього обране не випадково —  адже воно має одне із найпрогресивніших, модернізованих та оснащених підприємств теплокомун-енергетики  в Україні. До того ж, розташоване  в аграрно розвиненому регіоні з великою площею посівів зернових культур.
В урочистому  відкритті  інноваційного  джерела тепла взяли участь Кам’янець-Подільський міський голова Михайло Сімашкевич, перший заступник голови обл-держадміністрації Олександр Симчишин,  очільник  державного агентства енергоефективності та енерго-збереження України Сергій Савчук, депутати міської ради.    Як поінформував генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук, у місті завершуються роботи ще на двох таких котельнях —   на території міської лікарні по вулиці  Матросова та по вулиці Івана  Франка, біля соціального центру  «Довголіття» потужністю 800 кВт (8000 квадратних метрів опалювальної площі) та 2 МТв (25000 квадратинх метрів).
Голова державного агентства енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук наголосив, що вперше за всі роки незалежності Україна почала реально дбати про енергозбереження та думати про заміщення газу альтернативними видами палива. Саме цього літа було прийнято ряд постанов, які дали зелене світло для розвитку цього напрямку економіки.  У вересні всі виробники твердопаливних котлів повідомили, що їхні склади пусті, замовлення вже розписані на декілька місяців вперед. Зараз головне завдання для держави — стимулювати подальший розвиток цього сектору та не заважати інвесторам.
— Тому для нас дуже важливо поширювати такий досвід, який є у Кам’янці-Подільському, щоб решта підприємств брала приклад, а ми зі свого боку також не будемо стояти на місці. Є впевненість, що до 2020 року Україна  зможе зменшити споживання газу на 7-8 мільярдів кубічних метрів. Про зменшення ціни на опалення з використанням  таких котелень наразі    не йдеться, адже головна мета таких проектів — зменшення залежності від російського газу. Також, за умови повного відключення газу,  зможемо принаймні обігріти важливі соціальні заклади, —  підсумував чиновник.
— Сьогодні  у Кам’янці ми побачили, що таке справжня енергетична незалежність, цей  пілотний проект, і ми, безперечно, будемо його підтримувати, адже використовується не російський газ, а наша рідна українська солома. Сподіваюся, що найближчим часом енергетично незалежним буде не лише Кам’янець-Подільський, а й уся Хмельницька область, — сказав під час врочистого заходу перший заступник голови обласної державної адміністрації Олександр Симчишин.  
 А представник інвестора пообіцяв реалізувати теплову енергію суб’єктам комунальної власності Кам’янця зі знижкою 10 відсотків відносно діючих тарифів, що дозволить зекономити місту близько 20 мільйонів  гривень  у рік.
 Схвально  підтримуючи таку ініціативу,   генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук переконаний, що в теперішніх умовах це  єдино правильний шлях розвитку теплової енергетики. Адже краще підтримувати своїх виробників, ніж Росію. А ті гроші, що мають  віддаватися північному сусідові за газ, краще витрачати на соціальні ініціативи, зокрема, будівництво житла для воїнів АТО, їхню соціальну підтримку тощо.
Взагалі у ТОВ «Універсальна  девелоперська група» на перспективу плани досить амбітні й цілком реальні. Так, нею вже підписані договори з виконавчим комітетом Кам’янець-Подільської міської ради та обласною державною адміністрацією. Досягнуті домовленості передбачають виробництво та реалізацію 200000 Гкал теплової енергії на першому етапі та можливість масштабування проекту до  мільйона Гкал в межах Хмельниччини. Скажімо, нині для опалення Кам’янця-Подільського використовується 30,3 мільйона метрів кубічних природного газу загальною вартістю понад 206 мільйонів гривень.
Подальшими  кроками інвестора щодо реалізації наміченого плану  вже в наступному році буде  збір соломи в Кам’янець-Подільському районі для виробництва з неї гранул на площі 20-25 тисяч гектарів, у 2015-2017 роках — вирощування невибагливої  до ґрунтів багаторічної трав’янистої рослини злакових — міскантусу на площі 2500 гектарів, знову ж у наступному році будівництво та здачу в експлуатацію на Кам’янеччині заводу з виробництва біопаливних солом’яних  гранул і створення власного виробництва твердопаливних котлів. Кінцева мета проекту — переведення всіх об’єктів теплопостачання в місті над Смотричем на твердопаливні котли, виробництво в рік 50000 тонн солом’яних гранул, на четвертий рік реалізації проекту, після переходу на міскантус, це біопаливо буде також постачатися за кордон, а також реалізовуватися на внутрішньому ринку.     
 Василь ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ.
На знімках: ось які вони, солом’яні гранули; символічну стрічку відкриття котельні на твердому паливі у Кам’янці-Подільському перерізають перший заступник голови ОДА Олександр Симчишин,  голова державного агентства енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук, Кам’янець-Подільський міський голова Михайло Сімашкевич; генеральний директор Кам’янець-Подільського КП «Місьтепловоденергія» Валерій Гордійчук знайомить гостей з роботою інноваційної котельні.

 

Без сумніву, нині Кам’янець-Подільський є піонером в Україні щодо використання альтернативних джерел енергії та активного впровадження енергоощадних проектів. Так, наразі в місті вже функціонує дві котельні, які працюють на дровах і забезпечують теплом і гарячою водою житлові масиви Першотравневе та військове містечко колишнього понтонного полку. А минулої п’ятниці тут запущено в експлуатацію ще одну, першу в Україні, котельню, в якій працюватиме два котли потужністю по 0,7 МВт виключно на екологічно чистих солом’яних гранулах.
Генеральний директор Кам’янець-Подільського комунального підприємства «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук відзначив, що в тестовому режимі котельня працювала впродовж місяця та показала гарні результати роботи й сьогодні вона обігріває корпуси цілого медичного містечка — міських лікарні № 1, загальною площею 10000 квадратних метрів, поліклініки, водолікарні, медичного  училища. Це є пілотний проект, який впроваджується за участю міської влади, КП «Міськтепловоденергія» та інвесторів — ТОВ «Універсальної девелоперської групи» (м. Київ). За словами директора цієї компанії Олега Яковлєва, інвестори готові вкласти в економіку Кам’янця-Подільського близько 400 мільйонів гривень. І це місто для цього обране не випадково — адже воно має одне із найпрогресивніших, модернізованих та оснащених підприємств теплокомун-енергетики в Україні. До того ж, розташоване в аграрно розвиненому регіоні з великою площею посівів зернових культур.
В урочистому відкритті інноваційного джерела тепла взяли участь Кам’янець-Подільський міський голова Михайло Сімашкевич, перший заступник голови обл-держадміністрації Олександр Симчишин, очільник державного агентства енергоефективності та енерго-збереження України Сергій Савчук, депутати міської ради.   Як поінформував генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук, у місті завершуються роботи ще на двох таких котельнях —   на території міської лікарні по вулиці Матросова та по вулиці Івана Франка, біля соціального центру «Довголіття» потужністю 800 кВт (8000 квадратних метрів опалювальної площі) та 2 МТв (25000 квадратинх метрів).
Голова державного агентства енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук наголосив, що вперше за всі роки незалежності Україна почала реально дбати про енергозбереження та думати про заміщення газу альтернативними видами палива. Саме цього літа було прийнято ряд постанов, які дали зелене світло для розвитку цього напрямку економіки. У вересні всі виробники твердопаливних котлів повідомили, що їхні склади пусті, замовлення вже розписані на декілька місяців вперед. Зараз головне завдання для держави — стимулювати подальший розвиток цього сектору та не заважати інвесторам.
— Тому для нас дуже важливо поширювати такий досвід, який є у Кам’янці-Подільському, щоб решта підприємств брала приклад, а ми зі свого боку також не будемо стояти на місці. Є впевненість, що до 2020 року Україна зможе зменшити споживання газу на 7-8 мільярдів кубічних метрів. Про зменшення ціни на опалення з використанням таких котелень наразі   не йдеться, адже головна мета таких проектів — зменшення залежності від російського газу. Також, за умови повного відключення газу, зможемо принаймні обігріти важливі соціальні заклади, — підсумував чиновник.
— Сьогодні у Кам’янці ми побачили, що таке справжня енергетична незалежність, цей пілотний проект, і ми, безперечно, будемо його підтримувати, адже використовується не російський газ, а наша рідна українська солома. Сподіваюся, що найближчим часом енергетично незалежним буде не лише Кам’янець-Подільський, а й уся Хмельницька область, — сказав під час врочистого заходу перший заступник голови обласної державної адміністрації Олександр Симчишин.
А представник інвестора пообіцяв реалізувати теплову енергію суб’єктам комунальної власності Кам’янця зі знижкою 10 відсотків відносно діючих тарифів, що дозволить зекономити місту близько 20 мільйонів гривень у рік.
Схвально підтримуючи таку ініціативу, генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук переконаний, що в теперішніх умовах це єдино правильний шлях розвитку теплової енергетики. Адже краще підтримувати своїх виробників, ніж Росію. А ті гроші, що мають віддаватися північному сусідові за газ, краще витрачати на соціальні ініціативи, зокрема, будівництво житла для воїнів АТО, їхню соціальну підтримку тощо.
Взагалі у ТОВ «Універсальна девелоперська група» на перспективу плани досить амбітні й цілком реальні. Так, нею вже підписані договори з виконавчим комітетом Кам’янець-Подільської міської ради та обласною державною адміністрацією. Досягнуті домовленості передбачають виробництво та реалізацію 200000 Гкал теплової енергії на першому етапі та можливість масштабування проекту до мільйона Гкал в межах Хмельниччини. Скажімо, нині для опалення Кам’янця-Подільського використовується 30,3 мільйона метрів кубічних природного газу загальною вартістю понад 206 мільйонів гривень.
Подальшими кроками інвестора щодо реалізації наміченого плану вже в наступному році буде збір соломи в Кам’янець-Подільському районі для виробництва з неї гранул на площі 20-25 тисяч гектарів, у 2015-2017 роках — вирощування невибагливої до ґрунтів багаторічної трав’янистої рослини злакових — міскантусу на площі 2500 гектарів, знову ж у наступному році будівництво та здачу в експлуатацію на Кам’янеччині заводу з виробництва біопаливних солом’яних гранул і створення власного виробництва твердопаливних котлів. Кінцева мета проекту — переведення всіх об’єктів теплопостачання в місті над Смотричем на твердопаливні котли, виробництво в рік 50000 тонн солом’яних гранул, на четвертий рік реалізації проекту, після переходу на міскантус, це біопаливо буде також постачатися за кордон, а також реалізовуватися на внутрішньому ринку.