або Як Замковий міст перетворився на «курку, що несе золоті яйця»

Замковий міст, який з’єднує не лише правий берег річки Смотрич із… правим берегом цієї ж водної артерії, а й Старе місто зі Старим замком і мікрорайоном Підзамче, є унікальною спорудою архітектурно-інженерного мистецтва, пам’яткою культури національного значення. Його вік рахується одними науковцями з ІІ століття н. е., іншими — із ХІІ і ХІV століть. У 2007 році він був визнаний одним із семи чудес міста над Смотричем.
У 1999 році міст увійшов під № 85 до складу 100 найвидатніших пам’яток світу, які потребують збереження. Отож впродовж не одного десятиліття кам’янецька влада намагалася врятувати міст від руйнації, адже з 1980 року він «офіційно» в аварійному стані. З того часу транспортний рух по ньому то закривають, то відкривають. Досить сказати, щодоби, скорочуючи відстань на Орининський, Тернопільський чи Чернівецький напрямки, через пам’ятку архітектури може проїхати близько трьох тисяч автівок.
Тож, аби хоч якимось чином обмежити потік транспортних засобів як через сам міст, так і заповідну зону — Старе місто, особливо під час туристичного сезону, також з метою поповнення міської скарбниці, насамперед для реставрації та підтримання в належному стані історичної спадщини, у 2013 році сесією міської ради було прийнято рішення зробити проїзд через Замковий міст платним. Щоправда, правомірності такої ухвали передувала довга судова тяганина. Та, як мовиться, зусилля не були марними.
Днями в мерії підрахували, що минулого року за в’їзд транспортних засобів на територію частини Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника (проїзд через Замковий міст) водії різних транспортних засобів заплатили 2 мільйони   607 тисяч 352 гривні.
Як інформує прес-служба міської ради, з цієї суми ПДВ становить 415,2 тисячі гривень, податок на прибуток — 262 тисячі гривень. До фонду соціально-економічного розвитку міста в 2014 році надійшов мільйон гривень. Фактичні витрати на надання послуг (зарплата працівників, податки на зарплату, амортизація, охорона, інкасація, програмні послуги, канцелярські витрати) становлять 739,1 тисячі гривень.  48,6 тисячі гривень поступило на рахунок КП «Крок-Плюс», а 69,3 тисячі гривень отримав на реставрацію об’єктів  безпосередньо музей-заповідник.
Загалом у минулому році за кошти від платного проїзду облаштовано  підпірну стіну на вулиці Замковій за 30 тисяч гривень,   проведено ямковий ремонт доріг на 500 тисяч, мережі зливової каналізації Старого міста — на 60 тисяч, Ратуші — на 98 тисяч, Вірменської криниці — на 45 тисяч, тунельного проїзду  Вітряної брами — на 60 тисяч гривень, на реставрацію території Руської брами витрачено 55 тисяч гривень, сплачено за вуличне освітлення Старого міста 49 тисяч гривень, придбано одягу та обладнання для учасників АТО на 120 тисяч гривень. Ще 50 тисяч гривень, згідно з рішенням сесії міської ради, для захисників Вітчизни було виділено додатково.