У січні всі споживачі газу отримають окремі рахунки: один за спожитий газ, другий — за послугу з його доставки. Наприкінці грудня Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг схвалила зміни, які стосуються споживачів газу.

– Вартість доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта і залежить від використаного ним обсягу газу в минулому «газовому році». «Газовий рік» — це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Щомісячний платіж за доставку газу розраховується так: сума кубів газу, спожитого за «газовий рік», множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно впродовж року. Рахунок відображається в Особистому кабінеті на сайті 104.ua у цілодобовому доступі, також його можна одразу оплатити онлайн, — дав роз’яснення комерційний директор АТ «Хмельницькгаз» Олександр Надольний під час прес-конференції з журналістами місцевих ЗМІ. — Кожному споживачеві, — додав він, — Укрпошта доставлятиме рахунки.
– Тариф на доставку буде однаковий для всіх чи відрізнятиметься?
– Як і зараз, тариф на доставку газу буде відрізнятися в залежності від місця проживання споживача. Для жителів міст-мільйонників він буде нижчим, ніж для жителів невеличких областей. Вартість доставки газу залежить від щільності розташування споживачів.

Чим більше клієнтів на одиницю площі, тим нижчий тариф. Для обслуговування споживачів у багатоповерхівках, наприклад, використовується менше газопроводів і обладнання, тому вартість доставки для них буде нижчою.
– Скільки складатиме платіж для споживачів Хмельниччини?
– З 1 січня 2020 року до 30 червня 2020 року включно для АТ “Хмельницькгаз” встановлено тариф у розмірі 1,04 гривні за метр кубічний на місяць (з урахуванням ПДВ). Із 1 липня 2020 року – в розмірі 1,20 гривні за метр кубічний на місяць (з урахуванням ПДВ).
– Наведіть, будь ласка, приклад розрахунку за доставку.
– Для прикладу: споживач із газовою плитою спожив з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року 200 кубометрів газу. Діючий тариф на розподіл для АТ “Хмельницькгаз” з 1 січня 2020 року складає 1,04 гривні за метр кубічний на місяць з ПДВ. Розрахуємо щомісячну плату за доставку газу:
200 кубічних метрів множимо на 1,04 гривні та ділимо на 12 місяців. Отримуємо 17,33 гривні. Отже, щомісячна плата за доставку блакитного палива для такого споживача складе 17,33 гривні на місяць, а з 1 липня – 20 гривень.
За бажанням споживач може оплатити за доставку одним платежем – наперед, за кілька місяців. Таким чином він зменшить свої витрати на комісії банків при проведенні платежів. Клієнти можуть платити за доставку одним платежем за квартал, півроку або навіть рік. Крім того, платіж буде однаковий та прогнозований протягом року, тому не треба взимку платити більше, а влітку менше.
– Чи треба платити, якщо газом не користуєшся?
– За доставку газу треба буде платити, навіть якщо ви не використовуєте газ в окремі періоди. Адже АТ “Хмельницькгаз” постійно проводить необхідні технічні роботи для утримання газової мережі в належному робочому стані, для того, щоб забезпечити 24 години на добу безперебійну доставку газу до помешкання. Тож в наступному році ваша плата за доставку буде скоригована відповідно до реальних обсягів споживання.
– Якщо, до прикладу, споживач зменшив витрати газу, то скільки платитиме?
– Якщо клієнт АТ “Хмельницькгаз” зекономив паливо та зменшив обсяги споживання газу, то вже в наступному році пропорційно цьому зменшується вартість доставки газу. Якщо у власника домоволодіння відсутня потреба в природному газі, а отже, і в послугах з його доставки й обслуговуванні мереж, то споживач має право звернутись до АТ “Хмельницькгаз” для від’єднання від газової мережі.
Додам, що переживати споживачам щодо двох платіжок не варто. Раніше послуги були в одній платіжці, а тепер окремо за сам газ і його збут. Раджу вчасно оплачувати послуги, аби уникнути припинення подачі газу та не накопичувати борги. До того ж, наявність боргу позбавляє права на подальше отримання субсидії.
– Як платити за доставку газу отримувачам державної допомоги?
– Субсидії та пільги також поширюватимуться на доставку газу. Оскільки нині субсидії монетизовані, у нас вже укладено договір з “Ощадбанком”, який перераховує їх на картки для людей.
Нагадаю, що в грудні 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг вперше за останні п’ять років переглянула тариф на розподіл газу для АТ “Хмельницькгаз”.