Анатолій Іванович на пенсії вже давненько. Якось поцікавилася у нього, що пам’ятає про гречку за часів Союзу, скажімо, у 60-70-х  роках? Чи були які проблеми з її купівлею, скільки коштувала?..
— У нас,  в селі на Дунаєвеччині, звідкіля я родом, ніколи не було проблеми з цими крупами. В магазині її мішками продавали. Скільки треба — стільки й купуй. Проте не пам’ятаю, щоб так вже й цінувалася та гречка. Коштувала по 55-65 копійок за кілограм. Кожен колгосп її вирощував. А купували багато цих круп  передусім навесні — курчат, каченят годували. Бо варена дуже помічна для їхніх шлунків. Не слабували так…

Впливає навіть на спадковість
 Від оцієї ностальгічної мови поринаємо  у сьогодення. 18, 20, 23 гривні за кілограм. Не те, що качки чи кури, навіть не всі люди нині можуть  дозволити собі цей корисний продукт. Саме корисний, бо  з гречки  готують безліч різноманітних страв. Цінують її як незамінний харчовий і надзвичайно поживний продукт. Унікальні властивості цього злаку підтвердили і японці, які всерйоз ним зацікавилися. Вони вивчали всі складові гречки, так би мовити, розбираючи її «по кісточках», і перевіряли дію цих крупів на організм людини в умовах клініки. Виявилося, що у 80 відсотків хворих 60-денна гречана дієта дала позитивний результат. Особливо дослідники відзначають її роль в очищенні судинної системи: вона робить стінки судин міцними та еластичними. Це підтвердило вживання гречки під час лікування атеросклерозу. Крупа лікує найпроблемніші судинні захворювання.
У звіті про свої дослідження японці наводять випадок, коли пацієнту, в якого тривалий час трималася висока температура тіла, не могли нормалізувати стан навіть введенням різних потужних антибіотиків. Лише після переведення його на гречану дієту через три дні температура нормалізувалася. Японці переконані, що 50-60 відсотків денного раціону людини можуть становити злакові культури.
Крім того, гречка — природне джерело багатьох корисних речовин. Зокрема, вона містить вітаміни групи В, лізин, метіонін, залізо, таку потрібну фолієву кислоту тощо. Гречаною кашею навіть можна лікувати анемію. Вона здатна впливати на формулу крові, відтак, на спадковість. Гречка виводить з організму стронцій — радіонукліди. Саме тому її обов’язково включали до раціону підводників, ракетників, льотчиків. Також гречка містить калій, бор і невелику кількість органічних кислот: янтарну, лимонну та яблучну. Завдяки білку,   який є в гречаних крупах, їх можна використовувати як легкий замінник м’яса.
Реальна ціна — понад 30 гривень за кілограм
На жаль, порівняння гречки з м’ясом за поживністю стрімко наздоганяє цей тандем і за ціною. Чи обґрунтована ціна цього продукту нині і чи відповідає вона його якості — запитала у керівника одного з фермерських господарств області, фахівця, котрий захистив наукову дисертацію з питань вирощування гречки, і, врешті, людини, котра сіяла цей злак 46 років… Співбесідник побажав залишитися анонімом.
— Щоб зібрати півтори тонни гречки на гектарі землі, необхідно вкласти 6700 гривень, — розповів науковець. — Це за курсом вісім гривень за долар. У результаті отримаєте вісімсот кілограмів крупи. Нескладно підрахувати її вартість сьогодні. (За курсом 25 грн. за долар — 25 грн. за кг — авт.) Це лише собівартість. Додайте до неї ще 30 відсотків рентабельності…
Вже три роки мій співрозмовник не сіє гречки. Чому? Вважає, що державна політика за часів Януковича — Азарова призвела до того, що вирощування гречки стало збитковим. Аби нажитися на пересічних українцях, вони створили таку цінову політику, що сіяти це зерно стало не вигідно. Особливо крупним сільгоспвиробникам. Натомість оборудки з завезеною з Китаю гречкою цілком влаштовували тодішню владу.
— Сьогодні немає справжньої гречки, — продовжив співрозмовник. — Хіба що дуже мало. А ми купуємо китайську, оброблену хімікатами для довшого зберігання. Чесно кажучи, користі від неї — ніякої. Навпаки, вся та хімія, якою вона напхана, протипоказана хворим, дітям та діабетикам.
Чотири кілограми на душу
Такий показник розрахунку гречаної крупи. У департаменті агропромислового розвитку облдержадміністрації повідомили, що торік сільгоспвиробники Хмельниччини зерном гречки засіяли 12750 гектарів. На-
молотили восени майже двадцять тисяч тонн, з яких виробили сім з половиною тисяч тонн крупи. Відповідно, поділивши на чотири, з’ясовуємо, що здатні прогодувати цим продуктом мільйон 875 тисяч чоловік. В області — трохи менше. Тож гречки має вистачити на всіх з головою… Загалом в Україні 2014 року виробили близько 230 тисяч тонн цієї культури. Для населення держави — більш ніж достатньо.
А цьогоріч хмельницькі аграрії планують сіяти гречки ще більше — на 15800 гектарах.
Сіють на папері?
Отож мій співрозмовник, фахівець із питань гречки, стверджує, що у нас здебільшого сіють… на папері, а не на землі. Чому? Навів перший і найголовніший факт, назвавши реальну вартість круп. Другий, за його словами, — аромат. Його, каже, можуть визначити, пригадавши минуле, наші старожили. Справжня гречка має задушливий, сильний запах. Хімічна — ледь пахне.
— Китайська гречка дещо дрібніша та темна, бо її попередньо обсмажують, — продовжив тему Василь Крайнійчук, фермер з села Івашківці, що у Новоушицькому районі. Днями чоловік привіз продукцію, яку сам виростив, на хмельницький ярмарок. — Відтак і всі корисні речовини у ній знищують. Найкраща крупа — світла або зелена. Я обробляю небагато землі — лиш сорок гектарів. Сію всього потроху. Гречка себе не
виправдовує: дуже вже
затратна. Але перекриваю її за рахунок інших, більш рентабельних культур. Знайомий оптовик із Києва каже, що у деяких столичних супермаркетах ціна на неї зросла аж до 29 гривень за кілограм…
— Цьогоріч будете її сіяти?
— Буду. Вибору не маю. Проте, якщо солярка з нинішніх 21 гривні за літр підніметься ще, то не знаю, як взагалі наші аграрії посівну проведуть.
…Тим часом експерти стверджують, що здорожчання гречаної крупи викликали, насамперед, панічні настрої населення. А ще — бажання виробників чи перекупників збагатитися: притримують на складах, очікуючи підвищення ціни. А, зменшуючи пропозицію, власне, збільшують попит і ті панічні настрої. Декотрі аналітики впевнені, що після таких ажіотажних стрибків, ціна на гречку може знизитися відсотків на 25-30 і нормалізуватися на рівні 14-16 гривень за кілограм. Проте пересічні українці навряд чи повірять отаким світлим прогнозам. Вже не раз навчені.