На яку підтримку можуть розраховувати фермери, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Загальне фінансування залишається
Попри скорочення деяких програм, підтримка аграріїв збереглася у повному обсязі на рівні 4 мільярдів гривень. За словами уповноваженого Президента з земельних питань Романа Лещенка, ці ресурси від початку були закладені на підтримку малих сільгоспвиробників та фермерів і їхнє урізання було б неправильним. Кошти підуть на підтримку тваринництва, садівництва, компенсацію вартості техніки, відсотків кредитів тощо.
Так, на здешевлення кредитів закладено суму 1,2 млрд грн. Ці кошти мають полегшити доступ сільгоспвиробників до пільгових кредитів та зменшити їхню вартість до 5%.  На підтримку тваринництва передбачено 1 млрд грн. Зокрема, на дотації власникам пасік, часткове відшкодування вартості тварин і будівництва корівників, пташників.
«Підтримка буде направлена, зокрема, на стабілізацію поголів’я худоби, кількості бджолосімей та поліпшення їх генетичного потенціалу, стимулювання збільшення виробництва продукції тваринництва та бджільництва, а також для створення нових потужностей для зберігання зерна», – пояснює міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко.
Ще 1 млрд грн. передбачено на компенсації закупівлі техніки та обладнання вітчизняного виробництва у 2020 році.
Також 400 млн грн. закладено на програму розвитку фермерства та кооперативів. Зокрема, передбачені дотації на утримання від 5 молочних корів, відшкодування кооперативам 70% вартості придбаних техніки та обладнання. Ще 400 млн грн. мають спрямувати на підтримку галузі садівництва, виноградарства та хмелярства.
Компенсація за техніку та втрачений врожай
Почати підтримку вирішили з погашення боргів перед аграріями за минулий рік. У травні уряд почав виплачувати 25% компенсації за придбання вітчизняної агротехніки. 22 числа Мінекономіки затвердило розподіл 555 млн грн. між банками для перерахування виробникам. Ці кошти призначені 4102 аграріям, які придбали вітчизняну техніку у жовтні-листопаді 2019 року. Загалом вони купили 14756 одиниць обладнання на загальну суму 2,7 млрд грн. І зараз держава повертає їм частину витрат.
Наразі уряд розглядає можливість надати аграріям допомогу за втрачений врожай. Йдеться про разову компенсацію у розмірі 4,5 – 5 тис. грн за гектар. Ці гроші мають допомогти підприємцям розрахуватись з пайовиками, сплатити податки та зробити планування посіву на наступний рік.
За словами заступника міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тараса Висоцького, наразі вирішується як реалізувати цю програму швидше і головне – як знайти додаткове фінансування. Адже загальна державна підтримка аграріїв не зможе покрити неочікувані збитки.
«У рамках 4 млрд грн коштів, виділених державою для підтримки агросектору, це питання вирішити неможливо. Тому що ми маємо на Одещині 300 тис. га та 410 тис. га по Україні площ із втраченими посівами. Якщо помножити цю кількість гектарів на 5 тис. грн, в сумі ми отримаємо 2 млрд грн», – наголошує Висоцький.
Етапи і механізми страхової підтримки фермерських врожаїв Кабмін обіцяє оприлюднити найближчим часом. Імовірно, щоб отримати компенсацію, підприємцю слід буде підтвердити свій статус, надати статистику площ, підтвердження від Гідрометцентру про погодні обставини.
Експерти погоджуються, що в економічну кризу підтримка агросектору має бути пріоритетом держави. Як мінімум, важливо не залишати фермерів із проблемами сам на сам.