На початку тижня майже всі банки Хмельницького перестали продавати населенню валюту. У вівторок, коли доларовий ажіотаж після вихідних якраз розгорівся, ми, заради експерименту, обійшли близько десятка банківських установ і переконались у цьому самі.

У касах кожного з банків людям, які займали чергу, повідомляли, що валюти в них просто немає. Такого, як виявилося згодом, «театру» людські нерви не витримували! Бо тут же, на очах у всіх, касири охоче приймали від населення валютні заощадження. Тож найбільш кмітливі купували «зелені» вже просто з черги.
Найлояльнішою видалась Хмельницька філія ПАТ «Кредобанк». Вже з порога його адміністратор повідомив — долари продаємо, але тільки по 90 в одні руки, на суму 3 тисячі гривень. Таким є обмеження Національного банку. Після того, як кореспондент «Подільських вістей», аби пересвідчитися, терпляче вистояв у черзі, на касі його делікатно розчарували. Мовляв, немає дрібних купюр, щоб продати обіцяні 90 доларів. Тому запропонували докласти до 3 тисяч гривень ще 10 «зелених» й отримати сотню стабільних одним «папірцем». Тож і тут фактично відмовили. Дослухавшись до порад знаючих людей, ми попрямували в заклад, де, як не дивно, валюта є завжди.
У вівторок зранку ТОВ «Фінансова компанія Абсолют Фінанс» розпочала продаж долара з відмітки 34,50, хоча на міжбанку він коштував 33,50. Однак близько дванадцятої, як тільки ми стали в чергу, нам повідомили вже звичне — валюта закінчилася. Тож, як не крути, а усі шляхи, щоб поміняти гривню на долар, в обласному центрі ведуть до валютчиків, які вільно гендлюють при вході у міський продовольчий ринок. Їхня ціна за «у. о.» ошелешила — 37 гривень! На що йдуть, міняйли знали. Близько шістнадцятої години вже знайома нам фінансова компанія раптом знову віднайшла валюту і продавала «зелений» вже за 38 гривень!
Як зазначили у прес-службі Головного управління Національного банку України в Хмельницькій області, обмеження з продажу валюти населенню регулятор вводив своїми постановами минулого року тричі, у червні та вересні — на суму до 15 тисяч гривень, у грудні — вже тільки на 3000 гривень. Золотовалютний запас держави — в плачевному стані, до того ж підходять строки повернення дедалі більшої кількості депозитів. Недаремно 24 лютого Національний банк ввів чергову заборону — на видачу кредитів юридичним особам для купівлі валюти.
Загалом же, коментувати будь-яку ситуацію щодо ціноутворення чи будь-яких прогнозів в управлінні відмовляються. Не дозволяє Київ. Та й чим заспокоїти земляків тут не знають. Попри традицію відкритості ще в недалекому минулому, тепер відповіді на найпростіші журналістські запитання — за сімома замками. Приміром, навіть подавши письмовий запит, ми так і не змогли дізнатися, зокрема, про таке. Під які відсоткові ставки видаватимуться кредити місцевим сільгоспвиробникам, котрі сьогодні, аби посіяти зернові, масово вирізають і розпродують худобу? Невже — під 26?! Чи дадуть пожвавлення економіці обіцяні кредити МВФ? Якою є стратегія стабілізації ситуації на валютному ринку?
Не дала конкретної відповіді на ці та інші запитання на недавньому брифінгу і голова Національного банку Валерія Гонтарєва. Головна функція Нацбанку, закріплена Конституцією України, підтримувати національну валюту. На ділі ж все відбувається, як бачимо, зовсім інакше. Відпустивши долар, регулятор створив справжній рай для шахраїв, в кращому випадку для експортерів, і нестерпне пекло для простих людей.