«Шановна редакціє газети «Подільські вісті», згідно з чинним законодавством, кожному громадянину України можна отримати два гектари землі. Дайте, будь ласка, правову компетентну відповідь-роз’яснення, до кого і з якою заявою звертатися, а також, що робити у випадку, коли відмовляють, мотивуючи це відсутністю земель запасу, а вже наступного дня для «особливих» людей земля знаходиться, і у великих розмірах.
З повагою Ганна Бурлак, смт Теофіполь».

«Відповідно до Земельного кодексу України (далі – ЗК України) громадяни мають право на безоплатну передачу їм у власність земельної ділянки із земель державної і комунальної власності, – констатує юристка Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Мар’яна Пестун. – Згідно з частиною 1 статті 121 ЗК України, отримати земельну ділянку можна у таких розмірах:
– для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
– для ведення особистого селянського господарства – не більше двох гектарів;
– для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
– для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
– для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
– для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.
Щоб отримати безоплатно у власність земельну ділянку, насамперед треба визначитись із її цільовим призначенням та розташуванням – це можна зробити за допомогою публічної кадастрової карти, зареєструвавшись у системі онлайн та обравши вільну земельну ділянку в потрібному населеному пункті чи за ним.
Важливо розуміти, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян провадиться один раз по кожному виду використання (частина 4 статті 116 ЗКУ ). Тобто кожен громадянин має право отримати в приватну власність до шести земельних ділянок різного цільового призначення (згідно з переліком у статті 121 ЗК України).
Наступний крок – написання заяви (клопотання ) і подання її до сільської чи міської ради або ж райдержадміністрації. А у випадку, якщо питання стосується земель для ведення особистого селянського господарства або садівництва державної власності поза межами населених пунктів, необхідно звернутися до головного управління Держгеокадастру в області (зразки заяв є на їхньому сайті). У заяві потрібно зазначити цільове призначення земельної ділянки, її орієнтовні розміри, відповідно до цільового призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки. Термін розгляду такої заяви становить 30 днів.
Відмову в наданні земельної ділянки можна оскаржувати в судовому порядку. Підставою відмови (частина 7 статті 118 ЗК України) в наданні такого дозволу може бути ЛИШЕ невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою, техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі отримання дозволу на розроблення проєкту землеустрою необхідно звернутися до землевпорядної організації та укласти з нею угоду. Послуга із розроблення проєкту землеустрою є платною. Відповідно до статті 186-1 ЗК України проєкт має погодити управління Держгеокадастру.
Погоджений проєкт слід подати до органів місцевого самоврядування із супровідним листом, в якому зазначити, що подаєте оригінал проєкту і просите його затвердити.
І врешті слід зареєструвати право власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Це робить державний реєстратор у центрі надання адміністративних послуг або ж приватний – нотаріус за поданою заявою, що формується на місці. Реєстратору треба надати: витяг з Державного земельного кадастру; рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність; копію та оригінал паспорта заявника та ідентифікаційного номера; квитанція про сплату адміністративного збору. За більш детальними роз’ясненнями раджу звернутися з наявними документами до Теофіпольського бюро правової допомоги, яке розташоване за адресою: смт Теофіполь, вул. Б. Хмельницького, 9, тел. (03844) 3-16-84».
Отримати консультацію у телефонному режимі і дізнатися адреси інших точок доступу до безоплатної правової допомоги можна також за безкоштовним номером контактного центру: 0800213103.