На Хмельниччині, як і по всій Україні проходять акції протесту з приводу зростання тарифів на комунальні послуги. Однак, у своїх вимогах, споживачі не відокремлюють питання вартості (ціни) газу, яка дійсно значно зросла та змінюється щомісяця - від послуг з розподілу (доставки) природного газу. Відтак, пов’язують дороговизну енергоносія з «Хмельницькгазом».

Однак, АТ «Хмельницькгаз» - не продає газ та не впливає на формування його ціни. «Хмельницькгаз» є Оператором газорозподільних мереж та надає послуги з розподілу (доставки) природного газу споживачам на території Хмельницької області уже 65 років. А забезпечують цей складний та безперервний цілодобовий процес доставки (розподілу) газу – близько 2 тис. газовиків.

Адже газорозподільні мережі - це газопроводи високого, середнього та низького тиску, а також вуличні та газопроводи- вводи. Їх загальна протяжність на Хмельниччині складає близько 18 тис. км. Крім того – це обладнання та споруди: 925 ГРП, 1677 ШРП, 6 998 запірних пристроїв, 1328 станцій катодного захисту, 95 тис. комбінованих будинкових регуляторів тиску та ін.

Тож уся газорозподільна інфраструктура вимагає цілодобового контролю та обслуговування як потенційно небезпечна.

«Хмельницькгаз» забезпечує щоденне утримання та обслуговування всієї газорозподільної системи, несе відповідальність за безперебійну та безпечну доставку газу газовими мережами всім споживачам регіону. Функціонує аварійно-диспетчерська служба 104, щоденно обслуговуються газопроводи, встановлюються та повіряються лічильники ін.

Однак, для забезпечення безперебійної доставки кожному облгазу (оператору ГРМ) в Україні щорічно затверджується тариф на розподіл (доставку) газу державним регулятором – Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

А тариф на розподіл  це вартість гарантованої доставки кубічного метра газу до споживача. Тому саме тариф  єдине джерело фінансування газорозподільних мереж та оператора ГРМ.

Наразі відповідно до Постанови НКРЕКП від 30.12.2020 р. №2784 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Хмельницькгаз» - з 1 січня 2021 року підприємству встановлено тариф на послуги розподілу природного газу в розмірі 1,66 грн. за 1 м куб. на місяць (без урахування ПДВ). Ці кошти скеровуються на придбання природного газу на нормативні втрати та виробничо технологічні витрати, що складає 35,4% планової тарифної виручки. фонд оплати праці, придбання матеріалів, палива, електроенергіі, запчастин,амортизаційні відрахування, встановлення, повірку та заміну лічильників населенню тощо.

Тому основні витрати підприємства пов’язані з вартістю газу, який Оператори ГРМ придбаває для технологічних потреб, аби забезпечити належний тиск газу в мережах, щоб газ рухався по газопроводах.Наразі вартість газу стрімко зростає на ринку, а його вартість в тарифі значно нижча.

Нині у «Хмельницькгазі» працюють майже 2 тис. працівників по всьому регіону. Вони мають профільну освіту та часто працюють за ненормованим графіком, подекуди в умовах підвищеної небезпеки. Водночас, з 2015 по 2021 рік з «Хмельницькгазу» через низький рівень заробітної плати, звільнилося 2 тис. 132 висококваліфікованих газовиків, а нині прогнозована зарплата є значно нижчою порівняно з працівниками компаній-операторів розподілу електроенергії.

Також за рахунок тарифу фінансуються робота аварійно-диспетчерської служби «104», поточні ремонти, заміна й осучаснення газового обладнання, щоденні заходи з обслуговування мереж задля підвищення безпеки газопостачання споживачів, усі необхідні роботи з обліку газу. Тому економічно обгрунтований тариф – це гарантована безперебійна доставка газу споживачам.

Тому плата за розподіл газу – це не плата «за трубу», як сьогодні часто її називають. Послуга розподілу газу – це складний технологічний безперервний процес, який має свою собівартість, забезпечується спеціалізованими структурами та фахівцями. Саме завдяки роботі Операторів газорозподільних мереж досягається безпечне та безаварійне газопостачання кожного з понад 400 тис. споживачів нашої області.