Тема субсидій останніми днями набрала особливої гостроти: усі з острахом чекають шаленого підвищення тарифів на газ та електроенергію. Фахівці прогнозують, що кількість родин, яка звернеться за допомогою до держави, збільшиться, принаймні, втричі.

У нашій області станом на 1 лютого 2015 року субсидіями на оплату житлово-комунальних послуг користувалося 37,2 тисячі сімей, що майже на 20 відсотків більше, ніж на аналогічний період минулого року.
 Кабінет Міністрів України підготував проект постанови “Про удосконалення порядку надання житлових субсидій”, яким передбачено запровадження з 1 травня 2015 року спрощеного порядку оформлення субсидій.
 У чому полягає це спрощення і що треба робити громадянам для оформлення субсидії, розповідає начальник управління соціальних гарантій і компенсацій департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Вадим МАРУНЯК:
 — Відтепер громадяни для призначення субсидії повинні подати лише два документи: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи та витрати осіб. Зверніть увагу, скасовується необхідність надання довідок про доходи, у тому числі й працюючих осіб.
 — Чи перевірятиметься інформація, яку громадяни надаватимуть у деклараціях?
 — Звичайно. Зауважте, перевірку органи здійснюватимуть уже після призначення субсидії. Робитимуть це, надсилаючи запити до відповідних органів, установ та організацій.
 — А якщо виявиться, що людина подала неправдиві дані?
 — У випадку, якщо буде подано неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. Крім того, заявник зобов’язаний повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії у подвійному розмірі!
 — Як і де люди можуть отримати бланки заяв та декларацій? Чи можна заповнені заяви і декларації надсилати поштою? Що робити мешканцям сіл, яким дуже непросто добиратися навіть до райцентрів?
 — Кожне домогосподарство одночасно з рахунком для оплати енергоносіїв у квітні та жовтні отримає спрощені форми заяви та декларації.
Що стосується пересилання заповнених документів поштою, то, звісно, можна надсилати, але ліпше це робити рекомендованим листом, з повідомленням про вручення.
 У селі ж документи прийматимуть уповноважені особи, які визначені виконкомами сільських та селищних рад. У кожній сільраді людину про це повідомлять.
 — Які ще новації запроваджуються при оформленні субсидій, Вадиме Дмитровичу?
 — По-перше, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначатиметься на дванадцять місяців, а не на шість, як раніше.
По-друге, скасовуються такі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій. Так, відтепер родини, у власності яких є, приміром, дві квартири чи два автомобілі, теж мають право на призначення субсидії. Так само, мають право на субсидію і ті сім’ї, у складі яких є особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають при цьому на обліку в центрі зайнятості. Субсидії можуть нараховуватися і тим родинам, які здають в оренду житлове приміщення (головне, вказати про це у декларації).
 До того ж, право на субсидії матимуть особи, які не зареєстровані у житловому приміщенні, але орендують житло й оплачують вартість житлово-комунальних послуг на підставі письмового договору оренди житла.
 — Вадиме Дмитровичу, нині існує норма, якщо людина здійснює купівлю товарів, робіт, та послуг на суму понад десять прожиткових мінімумів (більш як 10 тисяч гривень), це не давало їй права на призначення субсидії. Ця норма залишається?
 — Ні, ця сума буде суттєво збільшена. Субсидія не призначатиметься в тому випадку, коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу на суму, що перевищує 50-кратну величину прожиткового мінімуму для зазначених осіб (58 тисяч гривень).