2 березня 2015 року Верховною Радою України був схвалений законодавчий акт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який підписаний Президентом України та опублікований 12 березня 2015 року. Розповісти про ці зміни ми попросили начальника головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Ольгу ЗАЯРНЮК.

— Ольго Сергіївно, які ж зміни передбачені цим законом, у чому їх суть?
 — Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» внесено зміни до 17 законодавчих актів.
У цілому всі законодавчі зміни можна згрупувати до чотирьох правових норм: порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам; встановлення максимального розміру пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; умов дострокового призначення пенсій за віком за пільговими умовами і за вислугу років; правової «долі» в найближчому майбутньому «спеціальних» пенсій.
— Зупиніться, будь ласка, докладніше на особливостях цих правових норм.
— Першочергово, у змінах до Законів України «Про прокуратуру, «Про державну службу», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про статус народного депутата», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», «Про судоустрій і статус суддів», «Про внесення змін та визнання таким, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» встановлено максимальний розмір пенсій на рівні десяти прожиткових мінімумів. З 1 квітня 2015 року це складатиме 9490 гривень (949 х 10 = 9490), а з 1 грудня, коли прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складе 1074 гривні, максимальний розмір пенсії становитиме 10740 гривень.
По-друге, Законом № 213 виписано новий порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового забезпечення) працюючим пенсіонерам. Згідно з ним,  окремим працюючим треба буде визначитися, оскільки вони або будуть отримувати пенсію, а для цього треба звільнитися з роботи, або ж навпаки, залишаться на роботі, але не отримуватимуть пенсію. В інших працюючих пенсіонерів буде заробітна плата, але розмір пенсійної виплати буде зменшено  на 15 відсотків.
А третя категорія пенсіонерів отримуватиме   і пенсію, і заробітну плату.
— Ольго Сергіївно, скажіть, будь ласка, хто буде мати право на пенсію в повному її розмірі і заробітну плату, тобто матиме правовий імунітет?
— Законом захищені у виплаті пенсій працюючі інваліди І та ІІ груп, інваліди війни ІІІ групи, учасники бойових дій, особи, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (це члени сімей загиблих (померлих) військово-службовців), працюючі пенсіонери, у яких розмір пенсії менший 1423 гривні 50 копійок (150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) та пенсіонери, пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
— А яких категорій працюючих пенсіонерів торкнуться обмеження у виплаті пенсій?
— Якщо працюючий пенсіонер отримує пенсію більше 1423,50 гривні і не захищений законом (про що йшлося в попередньому абзаці), то він отримуватиме лише 85 відсотків призначеного розміру пенсійної виплати. Також пенсіонери–науковці, які працюють на посадах, що дають право на призначення спеціальних пенсій, отримуватимуть пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто 85 відсотків розміру цієї пенсії до виплати.
— Ольго Сергіївно, хто ж опиниться перед вибором — або пенсія, або заробітна плата?
— Не матимуть права отримувати пенсію особи, які працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за спеціальними законами (тобто прокурори, судді, держслужбовці тощо).
— Скажіть, будь ласка, а що буде з пенсією тих, хто зараз вибере роботу і отримуватиме лише заробітну плату?
— Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до законодавства поновлюється у тих же розмірах і за тими ж правовими нормами, що були до 1 квітня 2015 року.
— А які зміни відбудуться у призначенні  пенсій за пільговими умовами?
— Щодо умов дострокового призначення пенсій за віком за пільговими умовами і за вислугу років законодавчим актом внесено такі зміни.
По-перше, з 1 квітня 2015 року поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій за пільговими умовами (з 45 до 50 років, з 50 до 55 років) та поетапно на 6 місяців за рік збільшується загальний стаж роботи для призначення пенсій за пільговими умовами, при цьому тривалість необхідного пільгового стажу залишається без змін.
По-друге, на 5 років поетапно змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсій за вислугу років, а для окремих категорій працівників (лікарів, вчителів тощо) — необхідної вислуги років.
— Дякую за розмову, Ольго Сергіївно.