У березні 2014 року помітно підвищилася політична активність Дунаєвеччини. За невеликий проміжок часу відбулося два масових заходи: один на території Дунаєвецької «Сільгосптехніки» з питань екології, другий — у селищі станції Дунаївці навколо комбінату хлібопродуктів. В обох подіях передові позиції займає громадська організація «Контроль громади» на чолі з активістом Майдану Василем Гандзюком, про якого «ПВ» повідомляли у №№ 39-40 від 20 березня 2014 року.

 

ЕКОЛОГІЯ І ЛЮДИ

Через газету «Подільські вісті» до влади Дунаєвецького району і виконавчої служби управління юстиції з листом звернувся Василь Гандзюк (дослівно): «Вже 6-ий рік триває громадський супротив територіальної громади м. Дунаївці протии незаконного, забороненного судами різних інстанцій виробництва теплоізоляційних плит із полістиролу, яке розміщене на території Дунаєвецької «Сільгосптехніки» по вул. Шевченка, 115.

Шкідливе, токсичне хімічне виробництво, яке належить ТОВ «Центр інноваційно-будівельних технологій» і яке зареєстроване в м. Києві, було подане у розшук Державною виконавчою службою України у зв’язку з відсутністю його за місцем реєстрації. Дунаєвецька прокуратура, як наглядовий орган за додержанням законності, будучи позивачем у судах в інтересах держави, не змогла їх захистити, дозволивши працювати вищезгаданому виробництву і труїти стиролом, тальком, антипірином, фреоном мешканців міста. Мешканці територіальної громади провели 34 акції протесту, 8 разів зупиняли рух транспорту на трасі Київ — Чернівці. Проводили акції голодування під обласною адміністрацією, Адміністрацією Президента України, Кабінетом Міністрів, Міністерством охорони здоров’я.

Депутати міської ради, яка винесла рішення про заборону виробництва, зібрали три тисячі підписів громадян, які вимагають вивести за межі міста хімічне виробництво. Три рази дунаївчани брали штурмом хімічне виробництво і частково зупиняли його роботу. Таємничі власники, незважаючи на волю громади, уникаючи з нею зустрічі, при кожній владі почувають себе безкарними. 24 лютого 2014 року обладнання було демонтоване і мало вивозитися. Але, коли за рішенням Дунаєвецького суду здійсни- ли 19 березня 2014 року обшук і огляд на цьому виробництві, було виявлено факт монтажу і встановлення лінії по виробництву теплоізоляційних плит. Ніхто не несе відповідальності за пошкодження пломб, поставлених дунаєвецькою міліцією. Проти власників заводу відкрите кримінальне провадження.

Хворіють люди, вже є випадок народження дитини з вродженими вадами розвитку верхніх дихальних шляхів. Люди вимагають проведення обстеження стану їхнього здоров’я незалежною токсикологічною лабораторією, але на їхні вимоги ніхто не звертає уваги. Протистояння триває. Детальніша інформація на сайті «Ділові Дунаївці» у розділі «Сільгосптехніка». Оскільки справжньої об’єктивної інформації про екологічну обстановку навколо виробництва пінополістиролу так і не отримано (кажуть, що в Україні немає ні відповідної лабораторії, ні необхідного обладнання), за позовом прокурора Дунаєвецького району і Окружний адміністративний суд міста Києва (у цьому місті зареєстровано ТОВ «Центр інноваційно-будівельних технологій» — авт.) і Вищий адміністративний суд України заборонили виробництво цих теплоізоляційних плит у Дунаївцях.

То чому поважні органи, яким належить відслідковувати дотримання виконання судових рішень, не виконують їх?

ПРО ПОДІЇ НАВКОЛО ДУНАЄВЕЦЬКОГО КОМБІНАТУ ХЛІБОПРОДУКТІВ

У вищезгаданому номері «ПВ» йшлося про затримання активістами громадської організації «Контроль громади» навантажених насінням соняшника і без необхідних документів автомашин з Вінниці. Тепер проводиться перевірка цього факту районною міліцією та обласною державною фінансовою інспекцією із залученням слідчого Хмельницького УБОЗу.

З цього приводу 21 березня відбулася розширена сесія Дунаєвецької селищної ради. Як на сесію, так і на початок роботи комісії, і за фактом виїзду підозрілих машин з насінням соняшника директор КХП Н. М. Ковбасюк чомусь запрошувала представників місцевої «Самооборони» та «Правого сектору». Навіщо? До речі, мешканці станції Дунаївці стверджують, що нібито ці захисники «честі і гідності Н. Ковбасюк» після сесії були запрошені на «дружню вечерю». На цій же сесії люди згадували, що колись на підприємстві працювали кукурудзяно-комбікормовий цех, насіннєвий цех, теплиця. А де млин, який за добу виробляв 500 тонн борошна? І чому при попередньому директорові С. Чоловському 900 чоловік мали роботу і зарплату, а сьогодні лише — 200? Чому не працює дитячий садок? Зате зараз у розпорядженні директора є «Тойота», «Фольксваген», «п’ятнадцятка» і джип. Навіщо стільки автівок? А люди в селищі не відчувають покращення свого життя. Не ремонтується перерита вулиця Першотравнева, не працюють очисні споруди, тож нечистоти благополучно пливуть у річку Студеницю. Чомусь людям відімкнули воду.

До речі, з цих та інших питань відродження соціально-економічного і культурного розвитку територіальної громади селища сесія прийняла звернення до районної ради і міністра АПК. Крім того, повідомляємо інформацію, отриману від начальника Дунаєвецького районного управління юстиції О. Михальської: «Громадська організація «Контроль громади» легалізована Дунаєвецьким районним управлінням юстиції 2 липня 2010 року шляхом повідомлення про заснування. Її спрямованість — правозахисна. Мета діяльності — задоволення та захист спільних законних соціальних, економічних, творчих, національно-культурних та інших інтересів членів організацій, здійснення громадського контролю за діяльністю органів державної влади та місцевого самоврядування в межах, встановлених законодавством України.

Громадські організації чи політичні формування з назвою «Самооборона» та «Правий сектор» районним управлінням юстиції не реєструвались. Наостанок, під враженням почутого на обох масових заходах на Дунаєвеччині, насмілюся запитати у теперішніх можновладців: невже вас нічому не навчив київський Майдан?