Все ширшає відстань між конституційними гарантіями у захисті прав дитини і реаліями часу. Чи виросте нинішнє покоління освіченим і здоровим?

Так, у нас іде війна. І війна змушує мобілізувати для захисту Батьківщини все — і людські, і фінансові ресурси. Але є інша сторона наших буднів: одночасна необхідність реформ, з якими пов’язуємо європейське, значить, благополучне майбутнє. Одне слово, війна війною, а реформи — за «розкладом». Які? І чому суть освітнього реформування (оновлення!) суспільство відчуло поки що у здорожчанні широкого спектру освітніх послуг? Від підручників — до ЗНО, проїзду в шкільних автобусах. А ще у бюджеті-2015 пропоновано збільшити плату за харчування малюків, до прикладу, у дитсадках: понад 60 відсотків — у містах та понад
40 — у селах (раніше ці норми складали відповідно 50 і 30 відсотків). І це за умови, що ще в грудні, за повідомленням Дежкомстату, продукти подорожчали на
30 відсотків! Хоча кожна сім’я це відчула і без офіційної статистики. Хто їй допоможе, коли зарплати українців через галопуючу інфляцію стають усе нікчемніші?
Уже нині харчування у школах перекладається на місцеві бюджети або, фактично, на батьків учнів. А обіди в початковій школі, за пропозиціями уряду, залишаться безкоштовними лише для пільгових категорій учнів. Це підтверджує й сайт Міністерства освіти і науки України з посиланням на Закон «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-УІІІ, який скасовує певні пільги або ж перекладає їх забезпечення на місцеві бюджети. Про те, що підручники в наступному навчальному році держава вже продаватиме учням, наша газета писала. А чи годуватиме держава безкоштовно надалі найвразливіших своїх громадян — малюків? Чи не спорожніють шкільні їдальні, якщо у батьків після всіх необхідних витрат на школу не залишиться коштів у гаманцях ще й на здорожчену оплату гарячих обідів? Держава пропонує цей клопіт перекласти на плечі місцевої влади і місцевих громад.
Що буде з першого вересня, влада поки що не каже. А чи вдасться хоча б «дотягти» безкоштовні обіди до завершення навчального року? За повідомленням заступника директора департаменту освіти і науки обл-
держадміністрації Валенти-
ни Блажиєвської, до завершення нинішнього на-
вчального року діти молодших класів та пільгових категорій харчуватимуться безкоштовно. Виручає державна субвенція і кошти, закладені у місцеві бюджети минулого року. Хоча до пільгових, тобто соціально вразливих категорій, додалися ще й діти з сімей переселенців. Отже, ноша поважчала, і головне — її втримати.
Природно, найбільше дітей — в обласному центрі. Як розповіла спеціаліст управління освіти і науки Хмельницької міської ради Тетяна Ремізок, згідно з рішенням міської ради, усі 12108 молодших школярів, а також діти-сироти, інваліди та позбавлені батьківського піклування, а їх 329, і діти-переселенці та ті, батьки яких перебувають у зоні АТО (таких у місті — близько тисячі), харчуються безкоштовно. Для решти обіди у шкільних їдальнях —
5 гривень. Така ціна — за рахунок державної субвенції та витрат міського бюджету. Головне тепер втримати політику соціального захисту в наступному навчальному році.
Набагато складніше виживати районам: адже сільські громади — це, переважно, бідні громади. І тут без благодійників і державної підтримки не обійтися. Тому, переконаний заступник голови Красилівської райдержадміністрації Володимир Закордонець, у цей час дуже важливо активізувати людську ініціативу для підтримки освіти і захисту соціальних потреб дітей у такий скрутний для держави час.
— У 2015 році школярі Красилівщини забезпечені гарячим харчуванням, — розповідає начальник управління освіти, молоді та спорту Красилівської райдержадміністрації Олена Заїка. — Варто наголосити на залученні позабюджетних коштів, завдяки яким усі школи району на належному рівні підготували харчоблоки. Особливо хочу відзначити роботу дирекції Федорівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, громади села, де дуже якісно був проведений ремонт обід-
нього залу, і подякувати за допомогу керівнику СК «Промінь» Г. В. Терлецькій. Щодо харчування. Виживаємо за кошти бюджету, батьківські, а також завдяки продукції з пришкільних ділянок та благодійної допомоги сільськогосподарських підприємств. Гарячі обіди у нас отримують всі 5416 учнів, 2200 з них — за бюджетні кошти. Собівартість щоденного обіду, враховуючи всі вкладені кошти, становить 3-6 гривень. У 10 школах району працюють групи продовженого дня, перебуваючи в яких, діти також споживають повноцінні обіди. Хочу відзначити багаторічну позитивну практику організації дворазового харчування для першокласників у Заслучненській школі.
Ми вивчаємо весь набутий досвід, активно працюємо з громадами, спонсорами, аби постійно знаходити додаткові джерела фінансування для якісного і доступного харчування дітей.
На жаль, газетна площа не дозволяє перерахувати всіх спонсорів, яких назвала Олена Михайлівна. Загалом — це майже всі сільськогосподарські підприємства, які працюють у районі. Укладено угоди з 33 приватними підприємствами та комбінатом громадського харчування, які надають відповідні послуги для освіти.
До завершення навчального року учні молодших класів та діти соціальних категорій Красилівщини безкоштовно харчуватимуться за визначеними нормами. З районного бюджету на безкоштовне харчування цих категорій школярів у 2014 році було виділено 1 мільйон 99 тисяч 700 гривень із розрахунку 3 гривні на кожного учня 1-4 класів та дітей з малозабезпечених сімей, 6 гривень на день — для дітей-сиріт і позбавлених батьківської опіки.
«Щоденний обід для дітей у нашій школі коштує 3 гривні. Безкоштовно харчуються наймолодші і соціально незахищені діти, — розповідає директор Чепелівської ЗОШ І-ІІ ступенів, де навчається 88 учнів, Володимир Федорчук. — Звісно, в організацію харчування закладено певні кошти, згідно з рішенням райради, а ще нас виручає пришкільна ділянка, 18 соток, яку обробляють педпрацівники та батьки. То ж картопля, морква, буряки у нас свої. Постійно допомагає школі сільська рада, яку очолює Василь Шемчук. Дякуємо й нашому спонсору Анатолію Поляновському за пально-мастильні матеріалами для наших транспортних потреб та ремонт харчоблока. Хоча гроші знаходити зараз надто сутужно. Адже війна внесла дуже проблемні корективи, і ми всі розуміємо, що нині на першому плані — військові потреби. Ось уже отримав мобілізаційну повістку наш учитель математики Микола Тустановський.
11 лютого Микола Володимирович відправився на фронт, наш колектив допоміг колезі фінансово для придбання необхідних речей. Діти малюнки намалювали… Це сумно. Сутужно. Але маємо триматися і допомагати одне одному».
І — хочеться додати: державо, не кидай завтра на фізичне виживання наших дітей, заради яких ідуть на війну вчителі. У чепурній, хоча спорожнілій їдальні, бо діти вже пообідали, у меню 3-гривневого обіду, я звернула увагу: норма ковбасного виробу така скромна, що одну сардельку доводиться ділити на двох дітей.
Що буде з вересня у наших освітніх закладах — поки що ніхто не говорить вголос. Чи не спорожніють восени шкільні їдальні? Виживемо?