Надрукувати
Категорія: Освіта
Перегляди: 1751

Кращим освітянам області вручено традиційну премію імені Миколи Дарманського

І як не повірити, що вищі сили благоволять творенню добрих справ? В урочу годину відкриття 10-х ювілейних педагогічних читань пам’яті Миколи Дарманського над подвір’ям Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії саме в ту мить, як ректор академії Інна Шоробура відкрила урочистості, поважні гості — голова обл-
держадміністрації Михайло Загородний та голова обласної ради Іван Гончар, викладачі, студенти поклали квіти до погруддя знаного науковця, засновника академії Миколи Дарманського, над учасниками, гостями у сонцесяйному небі зринув лелечий ключ, наче благословляючи дійство.
Отож всеукраїнська науково-практична конференція пам’яті Миколи Дарманського на тему: «Розвиток системи освіти України в умовах євроінтеграційних процесів: здобутки і перспективи» розпочалася і відбулася на особливому духовному піднесенні.
В її роботі, крім керівництва області, взяли участь ректори вишів Хмельницького та Києва, наукова еліта зі столиці, Львова, Тернополя, Івано-Франківська, Чернівців, Вінниці, Хмельницького, представники громадських організацій. Зі щирою повагою зібрання зустріло академіка-секретаря відділення професійної освіти та освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України, доктора педагогічних наук, професора Нелю Ничкало, яка була науковим керівником кандидатської дисертації Миколи Дарманського і радо бере нині участь у заходах освітян Поділля.
Засіданню передувало урочисте відкриття у стінах академії Лабораторії наукових досліджень розвитку освіти на Поділлі імені М. М. Дарманського, в якому взяли участь і родичі першого ректора академії — дружина Галина Олександрівна та діти — Ірина та Сергій. Віднині тут не лише вивчатимуть науково-педагогічну спадщину Миколи Миколайовича, проводитимуть наукові засідання, а й творитиметься майбутнє освіти і науки краю, України, підвалини якого заклав подвижник, великий педагог, науковець, реформатор освіти на Поділлі.
Про його вклад у розвиток освіти незалежної України нагадали Інна Шоробура та Неля Ничкало. Заслужений вчитель України, кандидат педагогічних наук, доцент Микола Дарманський пройшов становлення від викладача технікуму, директора школи до завідувача відділу, а далі — обласного управління освіти, заступника голови облдержадміністрації, ректора академії, яку він створив. Понад сорок років віддав він справі виховання дітей та молоді, підготовці спеціалістів для освітянської галузі. Як справжній новатор та реформатор проявив себе на посаді директора педагогічного училища. Він бачив цей заклад потужним науково-освітнім центром, колискою нової генерації науково-педагогічних кадрів для молодої держави України. Тому училище попервах стає коледжом, невдовзі інститутом, а згодом гуманітарно-педагогічною академією. Тут уперше в Україні було здійснено перехід на ступеневу форму навчання студентів, запроваджено підготовку не лише бакалаврів, а й спеціалістів, магістрів. Із легкої руки Миколи Миколайовича нині в академії створено умови для творчої самореалізації науковців, підкреслила Інна Шоробура. Себто не лише розширено напрями підготовки педагогічних фахівців за різними спеціальностями, а й діє аспірантура, створено спеціалізовану вчену раду захисту дисертаційних досліджень зі спеціальностей «Педагогіка» та «Історія педагогіки». Захистили науковий ступінь кандидата наук 80, доктора наук 10 викладачів, науковці успішно працюють над дослідницькими темами, видають збірники праць, монографії, підручники. Академія стала престижним базовим навчальним закладом для 13 педагогічних закладів західного регіону. Уже десять літ, як через важку хворобу Микола Дарманський відійшов за вічну межу. Його мрії, задуми продовжує колектив його послідовників, учнів.
На думку голови облдержадміністрації Михайла Загородного, присудження обласної премії в галузі освіти і науки імені Миколи Дарманського — надзвичайно важливий і позитивний крок. Адже пам’ять про людину, яка своїм життям, працею примножила здобутки подолян, авторитет області, та наслідування її прикладу — це дороговказ для наступників розбудовувати, творити, плекати молоді покоління достойних громадян держави.
Михайло Загородний вручив дипломи лауреатів цьогорічної обласної премії імені Миколи Дарманського в галузі освіти і науки кращим освітянам Хмельниччини у семи номінаціях. Диплома «Кращий директор загальноосвітнього навчального закладу» удостоєно Оксану Токар, директора Кам’янець-Подільського НВК № 3, «Кращий завідувач дошкільного навчального закладу» — Юлію Кулешу, завідувача ДНЗ «Теремок» м. Нетішина, «Кращий викладач» — Олену Павлушкіну, старшого викладача кафедри дошкільної педагогіки, психології та фахових методик Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, «Кращий вчитель» — Миколу Міля, вчителя фізики та астрономії Хмельницької гімназії № 1 імені В. Красицького. У номінації «Кращий класний керівник» цьогоріч — Олена Склонна, класний керівник Державного професійно-технічного навчального закладу «Красилівський професійний ліцей», «Кращий вихователь» — Наталія Дьоміна, вихователь Кам’янець-Подільського ДНЗ № 2 «Гномик», «Кращий науковець» — Іван Конет, проректор із наукової роботи, завідувач кафедри алгебри та математичного аналізу Кам’янець-Подільського національного університету імені І. Огієнка, дійсний член Академії наук вищої школи, доктор фізико-математичних наук, професор.
Голова обласної ради Іван Гончар вручив настільні медалі імені Миколи Дарманського «За наполегливість у науці» науковцям гуманітарно-педагогічної академії. Відзначено дипломами студентів та слухачів магістратури, які отримують іменну стипендію Миколи Дарманського.
Приємним подарунком для зібрання стала пісня Бориса Ліпмана «Летять над Поділлям лелеки» у виконанні вокального тріо «Камертон», яку любив слухати Микола Дарманський.
На засіданнях 7 секцій учасники конференції розглянули ряд актуальних питань модернізації дошкільної, середньої та вищої освіти в умовах євроінтеграції. Ці матеріали буде видано у науковому збірнику.