Коли мова йде про інсульт, то майже кожен може пригадати історію свого знайомого, сусіда чи родича, в якого його діагностували. Найважче, коли стикаєшся з цією бідою, усвідомити й прийняти абсолютно інше життя, яке чекає не лише на хворого, а й на його сім’ю чи доглядальників.
Випадок із п’ятдесятип’ятирічною жінкою, яку інсульт прикував до ліжка на довгих п’ятнадцять років, врізався в пам’ять найбільше. В той день нічого не віщувало біди – члени великої сім’ї вранці збиралися хто на роботу, а хто – до школи. Перед обідом господиня, яка залишилася вдома сама, вийшла в сад, що біля будинку й несподівано втратила свідомість. Прийшовши до тями, не змогла ні підвестися, ні покликати на допомогу. Рідні шукали до ночі її по всьому селу, не здогадавшись, що вона в садку.
Час було втрачено. Жінка більше не могла ходити, а мова була майже нерозбірливою. Рідні доглядали її, дбали, проте до нормального життя вона не повернулася. Її не стало на шістнадцятому році важкого й виснажливого життя, життя після інсульту…

Щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких молодша 65 років, стають жертвами інсульту. За інформацією Департаменту охорони здоров’я Хмельницької обласної військової адміністрації, лише протягом 9 місяців 2022 року в нашому краї зареєстровано 2887 випадків інсульту.
Інсульт — це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Виникає він, коли судина, по якій кров’ю переносяться кисень і поживні речовини, блокується тромбом («бляшкою») або розривається, — пояснюють у Міністерстві охорони здоров’я. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати з кров’ю кисень та поживні речовини і, як наслідок, починають гинути його клітини. Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках — смерті. Потрібно пам’ятати про стани, що підвищують ризик виникнення інсульту, зокрема: високий артеріальний тиск; високий рівень холестерину; порушення серцевого ритму; надлишкова вага; цукровий діабет і надмірні стреси.
У МОЗ також розповідають за якими ознаками можна запідозрити інсульт у людини поруч або навіть у себе. Потрібно знати, що розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово.
Запам’ятати їх можна за абревіатурою МОЗОК —Час.
·    М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку попросили її виконати.
·    О (Обличчя) – коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо в неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
·    З (Запаморочення) – поява скарги на раптове запаморочення голови, хиткість ходи, втрата рівноваги, координації рухів у руці або нозі.

·    О (Очі) — у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, з’явилося двоїння при погляді на предмети.
·    К (Кінцівки) — слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.
Час — це найголовніше. Тому якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку. Бо це вкрай важливо! Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4-5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких і незворотних наслідків.
Важливо зазначити, що інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою і нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!
Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Якщо підозрюєте, що у вас чи в когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.
Крім того, в МОЗ нагадують, що лікування інсультів медичним закладам оплачує Національна служба здоров’я (НСЗУ), а для пацієнтів лікарень, що уклали контракт із НСЗУ, воно є безкоштовним!
Наразі в Хмельницькій області відповідний договір з НСЗУ («інсультний пакет») мають 10 лікарень, які можуть надавати спеціалізовану допомогу хворим з інсультом, зокрема, проводити системну тромболізисну терапію. І залежно від того, де перебуває пацієнт, відповідно до обласного маршруту пацієнта мають транспортувати до одного з цих закладів: Хмельницької обласної лікарні — хворих із колишніх Ярмолинецького, Летичівського, Деражнянського, Старосинявського, Теофіпольського, Хмельницького районів; Дунаєвецької багатопрофільної лікарні — хворих із колишніх Дунаєвецького, Новоушицького та Віньковецького районів; Старокостянтинівської багатопрофільної лікарні — хворих із колишнього Старокостянтинівського району; Шепетівської багатопрофільної лікарні — хворим із колишнього Шепетівського, Ізяславського, Білогірського, Полонського районів; Кам’янець-Подільської міської лікарні — хворих із Кам’янця-Подільського та колишніх Кам’янець-Подільського і Чемеровецького районів; Волочиської, Красилівської, Городоцької та Славутської міської багатопрофільних лікарень та Хмельницької міської лікарні — хворим із громад територій обслуговування.
Але як відомо, найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — це профілактика. Тому обов’язково подбайте про себе й дотримуйтеся нескладних правил.
 1. Надавайте перевагу здоровому харчуванню: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
2. Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я.
 3.    Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.
4. Контролюйте артеріальний тиск.
5. За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в
крові.
5. Якщо лікар призначив лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтеся назначень та рекомендацій.
А ще в МОЗ наголошують: якщо вже ситуація склалася таким чином, що контроль тиску потребує медикаментозного корегування — не можна нехтувати щоденним прийомом ліків, адже це значно зменшує ризик виникнення інсульту. Лікування гіпертонічної хвороби має бути щоденним і пожиттєвим.
Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров’я.