Фахівці КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» вперше на Хмельниччині провели торакальне ендоваскулярне протезування аорти (TEVAR).

Аорта – найбільша артерія людського тіла. Вона виходить з лівого шлуночка серця і проходить в грудній клітці (цю частину називають грудна аорта) і далі в черевні порожнині (черевна аорта).
З віком (особливо у чоловіків), виникає ризик розширення аорти. Це явище ще називають аневризмою. Найчастіше вона утворюється в черевному відділі аорти, рідше — в грудному. Через атеросклероз, підвищений тиск та інші чинники аорта поступово розширюється, стінки її стоншуються, і в якийсь момент (ризик значно зростає, коли вона стає більше 5,5 см) відбувається розрив. У більшості випадків це має летальні наслідки.
Один із методів запобігти розриву аневризми – це протезування аорти. На сьогоднішній день альтернативою відкритої операції є ендоваскулярне протезування. У медичних колах прийнято позначати її абревіатурою EVAR (endovascular aortic repair, ендоваскулярне протезування аорти) або TEVAR (thoracic endovascular aortic repair, торакальне ендоваскулярне протезування аорти — в разі аневризми грудної аорти).
Пацієнт, чоловік 1951 р.н., звернувся у поліклініку КНП «ХОССЦ» зі скаргами на загальну слабкість, втому, біль в лівій поперековій ділянці, що виникала у лежачому положенні. Хворіє на ішемічну хворобу серця та гіпертонічну хворобу. Проведене обстеження, комп’ютерна томографія, коронаро- та аортографія виявили аневризму грудного та черевного відділу аорти з ознаками розшарування.
З огляду на ураження судин, небезпеку ускладнень та загальний стан, пацієнту було заплановане та, в умовах катетеризаційної лабораторії виконане черезшкірне втручання – імплантація стент-графта у грудний відділ аорти.
Стент-графт (внутрішньосудинний протез) – пристрій, що складається з підтримуючого каркасу з металевого сплаву (стента) і судинного ендопротеза (графта), виготовленого з тканого матеріалу. Після імплантації, стент-графт в розкритому стані максимально відповідає незміненій ділянці судини, до якої прилягає та укріплює її стінки.
Втручання проводили: кардіохірурги Андрій КЛАНЦА та Валерій СУХАРЄВ, анестезіолог Юрій ГОРДЄЄВ, операційна м/с Тетяна ХМЕЛЬ. Консультативна та практична допомога: Сергій ФУРКАЛО, професор, д.мед.н., завідувач відділу ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології Національного інституту хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова НАМН України.
«Метод ендоваскулярного протезування відноситься до високотехнологічної медичної допомоги. Дозволяє досягти результатів, порівнянних з відкритою хірургічною технікою, але з меншою вірогідністю ускладнень, значним скороченням термінів госпіталізації та реабілітації пацієнта, - розповідає директор КНП «ХОССЦ» Андрій Кланца, - Втручання, яке раніше доводилось робити 10-12 годин, після чого на пацієнта чекав значний термін реабілітації, ми сьогодні виконали за 2 години. Дякую операційній бригаді, дякую колективу за спільну висококваліфіковану роботу. Особлива подяка Сергію Миколайовичу та колегам з інституту Шалімова за багаторічну плідну співпрацю».
Після операції і триденного перебування у відділенні інвазивної кардіології та інтервенційної радіології, пацієнт був виписаний зі значним покращенням.
Через тиждень, на контрольному огляді, пацієнт відзначив відсутність больових симптомів – таким чином, ми досягли максимальної профілактики ризику формування аневризми і розриву аорти.