Під час війни зростає ймовірність спалаху багатьох інфекційних захворювань, особливо — кору, що є одним із найзаразніших захворювань, відомих у світі. Чим небезпечний кір?

Він швидко передається від хворої людини під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря під час чхання, кашлю або розмови хворого. Дев’ять з десяти не вакцинованих людей, які контактують із хворим, можуть інфікуватися. Вірус кору може зберігати заразність у повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення, повідомляють спеціалісти Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Варто знати, що інкубаційний період (від моменту потрапляння збудника до перших симптомів) хвороби становить в середньому 10-12 днів. Далі починається період захворювання з високою температурою, головним болем, нежитем, сухим кашлем, збільшенням лімфовузлів, запаленням слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), часто проносом та блюванням. На четвертий-п’ятий дні хвороби з’являється червоний висип — спочатку на шкірі голови й обличчі, а згодом — по всьому тілу. Хвороба із симптомами триває до чотирьох тижнів і довше.
Кір може мати тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації незалежно від віку.

Захворювання може спричинити пневмонію, вушну інфекцію (отит), запалення мозку (енцефаліт), інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і смерть. До віддалених наслідків кору належить підгострий склерозуючий паненцефаліт, що розвивається через 5-10 років після перенесеного кору та завжди закінчується смертю.
Ліків, які б були ефективними та доступними і діяли на вірус кору, — немає. Єдиний надійний захист від цієї небезпечної хвороби — вакцинація.
Багато наших читачів цікавляться, а може, краще перехворіти на кір й мати «природний імунітет»?
— Якщо не вакцинована дитина або доросла людина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет від цього захворювання, — пояснює завідувачка відділу імунопрофілактики Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Олена Козар. — Однак ця хвороба може мати вкрай тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт, тобто запалення головного мозку), призвести до інвалідності чи смерті. А також може бути ослаблення імунітету протягом місяців і навіть років — «імунна амнезія».
Через повномасштабну війну в області не щепили вчасно близько чотирьох тисяч дітей. Потрібно щепити 11 тисяч 448 осіб. І нині, коли Хмельниччина долучилася до національної catch-up кампанії з вакцинації проти кору, область отримала 16 тисяч 50 доз вакцини виробництва Нідерландів.
Олена Козар, регіональна координаторка проведення національної catch-up кампанії з вакцинації проти кору, каже, що вакцину вже розподілити по медичних закладах області, а з початку цього тижня розпочали проводити щеплення.