Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень кожна дитина в Україні до 16 років має отримати щеплення від 10 небезпечних інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гемофільної інфекції типу b. А дорослі кожні 10 років повинні ревакцинуватися від дифтерії та правцю.

Щоб запобігти спалахам хвороб та захистити тих людей, яким за віком чи через важкі хвороби та стани тимчасово не можна вакцинуватися від певних хвороб, потрібен колективний імунітет. Для цього 95 відсотків дітей мають бути щеплені всім, що належить у їхньому віці, а не менше 80 відсотків дорослих мають вчасно робити бустерні щеплення від правця й дифтерії. Проте показники охоплення плановими щепленнями у 2023 році по жодній з інфекцій не досягли 95 відсотків показників, рекомендованих ВООЗ, і є недостатніми для забезпечення колективного імунітету.

Спеціалісти Хмельницького обласного центру профілактики та контролю хвороб наголошують, що небезпечним захворюванням для дітей є поліомієліт, який може призвести до невиліковного паралічу. Тому треба, щоб дитина отримала принаймні дві дози вакцини від цього захворювання. А одним із найбільш заразних захворювань, відомих у світі, є кір. 9 із 10 неімунізованих людей, які контактують із хворим, ризикують захворіти. Тож треба подбати про те, щоб у 12 місяців дитина мала першу дозу вакцини КПК (кір-краснуха-паротит), та зробити їй друге щеплення в 6 років. Якщо є сумніви, чи були ви вакциновані від кору, варто щепитися від цієї інфекції.
З 2023 року в Україні почала зростати захворюваність на кашлюк. За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515 випадків захворювання, за аналогічний період минулого року — лише 27 випадків. Подбайте про те, щоб дитина отримала чотири щеплення від кашлюка за календарем. І усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це захистить дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення. Також лікарі рекомендують вагітним та їхнім родинам робити бустерні щеплення від COVID-19 та сезонну вакцинацію проти грипу.
При травмах існує високий ризик правця, підвищується ризик заразитися гепатитом В (наприклад, під час хірургічних втручань чи при переливанні крові). Батьки повинні подбати, щоб дитина мала три дози вакцини від гепатиту та всі щеплення від правця за календарем вакцинації. Дорослим кожні 10 років потрібно ревакцинуватися від правця та дифтерії.
Вакцинація від гепатиту В потрібна всім. Людям, котрі народилися до 2000 року і тому не були щеплені в перший рік життя, треба буде зробити це щеплення за власний кошт. Вакцину можна купити в аптеці і вакцинуватися у сімейного лікаря. Заразитися гепатитом В можна через кров та під час інтимної близькості, а хронічна інфекція гепатиту В у поєднанні з алкоголізмом призводить до раку печінки. Ризики захворіти високі, зокрема й під час поранень від обстрілів. Вакцини від гепатиту В та для щеплення дорослих можна придбати за власні кошти, сама вакцинація у комунальних медзакладах безкоштовна.
Дорослі та діти від 5 років можуть вакцинуватися від коронавірусної хвороби. Особливо важливо зробити щеплення літнім людям та людям, які мають хронічні захворювання. Адже вони набагато важче переносять COVID-19 та мають більші ризики померти. Єдиний захист від тяжкого перебігу хвороби — вакцинація. Для дорослих одного щеплення недостатньо для повноцінного захисту, треба зробити повний курс та бустери. Дітям також можна і треба робити щеплення від COVID-19.
Не варто боятися робити кілька щеплень одночасно, кажуть у Центрі профілактики та контролю хвороб, — це світова практика, що дозволяє захиститися від кількох захворювань одразу. А застосування багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів та надає захист від кількох інфекцій одразу.
Хронічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія) — це пряме показання до негайного щеплення, бо з’являється більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна захиститися вакцинацією.
Якщо графік щеплення порушено, вакцинацію можна робити проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежте за дотриманням інтервалів введення доз, що дозволяє досягти максимальної ефективності.
Для більшості хвороб, яким можна запобігти щепленнями, оптимальний рівень захисту досягається більш ніж однією дозою вакцини. Кожна така доза в календарі щеплень призначена для створення або підтримки захисту. Пропуск або затримка отримання будь-якої такої дози підвищує ризик зараження та серйозного перебігу захворювання.