«Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього, хто не відає про справу своїх предків, той сам не вартий пошани», сказав свого часу український поет, перекладач, публіцист, мовознавець, літературознавець Максим Рильський.
Побачила світ нова краєзнавча книга «Медицина Красилівщини: історія та сучасність». Її автори — журналіст, член Національної спілки журналістів України, багаторічний кореспондент газети «Красилівський вісник» Галина Косюк, яка зібрала чимало архівних матеріалів та була особисто знайома з більшістю лікарів, медичних сестер минулого покоління і сучасних, та директор комунального некомерційного підприємства «Красилівська багатопрофільна лікарня» Денис Дудко.
Минулого тижня в читальному залі центральної бібліотеки імені Володимира Булаєнка відбулася презентація книги.
На презентації були присутні й поділилися своїми спогадами: дочка головного лікаря Івана Гоменюка, який очолював заклад на початку 60-х років, лікарка акушер-гінеколог Галина Гоменюк-Гавронська, онук лікаря-хірурга, Жилка Олександра Семеновича, який усе життя працював у Красилівській лікарні, Жилко Олександр Львович, що продовжує лікарську династію і працює на посаді головного спеціаліста відділу лікувально-профілактичної допомоги населенню Хмельницького департаменту охорони здоров’я. Він — кандидат медичних наук, лікар-гінеколог, доцент кафедри акушерства та гінекології, лікар акушер-гінеколог вищої категорії.
Цікавими були виступи лікаря-онкохірурга вищої категорії, заслуженого лікаря України, заступника директора з медичного обслуговування населення «Хмельницький обласний протипухлинний центр» Миколи Таболи, лікаря-проктолога вищої категорії, заслуженого лікаря України Миколи Янчука, кандидатки медичних наук, асистентки кафедри Тернопільського Національного медичного університету імені І. Горбачевського, викладачки основ гомеопатії та профілактичної медицини Орисі Смачило, які розпочинали свою трудову діяльність у Красилівській центральній районній лікарні.
Не забули й про ветеранів медичної галузі, які близько півстоліття працювали і продовжують працювати в галузі охорони здоров’я — Баб’яка Якова Іларіоновича, Бачинського Станіслава Сигізмундовича, Дубенюка Миколу Степановича, які також поділилися цікавими епізодами зі своєї багаторічної практики.
Було про що розповісти й директору комунального некомерційного підприємства «Красилівська багатопрофільна лікарня» Денису Дудку та головному лікарю комунального некомерційного підприємства «Красилівський центр первинної медико-санітарної роботи» Олегу Ватажуку, які розповіли про сучасне життя лікувального закладу.
Почесним гостем презентації був земляк, уродженець Красилівщини, митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ, голова Інституту церковної історії митрополит Димитрій (в миру Рудюк Вадим Миколайович). Він високо оцінив краєзнавче видання і побажав авторам нових творчих здобутків.
Авторів книги та присутніх у залі привітали секретар Красилівської міської ради Ірина Морозович та заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Марина Слободянюк.
Загалом у книзі є чимало цікавої інформації, яка зацікавить любителів історії та краєзнавства. Зокрема, так склалося, що лікарі Красилівської лікарні рятували життя та здоров’я поранених бійців у всіх війнах від початку ХХ століття. Перший головний лікар Вільканець С.К. був на фронті Першої світової війни, головний лікар 60-70-х років минулого століття Бородій В.О., лікар-хірург Жилко О.С., медична сестра Кізюн А.А. були учасниками Другої світової війни, лікар-хірург Сирота В.М. пройшов пекло Афганістану. Під час АТО та повномасштабної війни на сході України побували медики Красилівщини — директор комунального некомерційного підприємства «Красилівська багатопрофільна лікарня» Денис Дудко, лікар-травматолог Вадим Стельмащук, лікарі-терапевти Роман Замрій та Оксана Романів.
Читачів неодмінно зацікавить підрозділ книги, в якому перераховано лікарів, які народилися на Красилівщині й мають наукові ступені за фундаментальні дослідження в медицині та дотичних науках. Починаючи від нашого славетного земляка, видатного вченого, академіка, доктора медичних наук, основоположника вітчизняної педіатрії, акушерства, гінекології та судової медицини Степана Хотовицького до тридцятирічної докторки філософії за спеціальністю «Клітинна біологія» Наталки Петрук — їх нараховується майже три десятки, і це ще не повний перелік.
Книга видрукувана, однак вона не завершена, оскільки автори її вже мають нові історичні факти, які не ввійшли до неї. А ще сподіваються, що, ознайомившись з її змістом, читачі доповнять розповіді своїми спогадами про минуле лікувального закладу, поділяться старими фотографіями, адже це наша історія, яку ми не повинні забувати.