Лікар — це спокій для душі… Давня цитата, яка завжди актуальна, бо коли дошкуляють хвороби, так важливо почути обнадійливі слова підтримки від лікаря, якому довіряємо найважливіше — своє здоров’я і навіть життя. Професія важка, надто відповідальна, проте, без перебільшення, найважливіша. І така потрібна — від маленького селища — до великого міста.
Ця розповідь насамперед про перспективу, відповідальність, наполегливість і, врешті, кардинальні зміни. Про те, як люди — залюблені в свою професію, об’єднані спільною метою, не шкодуючи свого часу і зусиль, роблять важливу справу для жителів великої громади. Та й не лише для них…

Менше року Василь Лукич Антонюк — лікар-хірург вищої категорії — очолює КНП «Чорноострівська районна лікарня», яка нині розрахована на 40 ліжок. І хоч місцеві жителі пригадують, що роками йшла мова про закриття не лише деяких відділень, а й навіть лікарні загалом, та, дякувати Богу, її зберегли, бо за це вболівали і лікарі, і очільник громади — лікар-хірург Михайло Дзись. Тепер справді багато що зроблено для медичного закладу. Тому сьогодні жителі 21 села громади мають лікарню, яка, можна стверджувати, фактично відродилася на очах. І хоч є ще над чим працювати, та зміни на краще видно, як кажуть, неозброєним оком.

Загалом штат Чорноострівської лікарні налічує 17 лікарів, 25 медсестер і 18 чоловік — це молодший персонал та технічні працівники. На двох поверхах розміщені профільні відділення. У хірургічному відділенні налічується 10 ліжко-місць, в неврологічному і паліативному — по 5 в кожному, і 20 — в терапевтичному. Зокрема в терапевтичному відділенні лікують пацієнтів з майже усіма відповідними патологіями, які дозволено лікувати в таких умовах. Адже, до прикладу, як уточнює директор лікарні Василь Антонюк, пацієнтів з інфарктними станами доставляють лише у спеціалізовані заклади.
Найважчим, звісно ж, є паліативне відділення, в якому перебувають хворі на цукровий діабет з ускладненнями, онкохворі тощо. Практично цілий рік це відділення максимально заповнене.
У хірургічному відділенні є операційний блок, в якому проводяться різної складності оперативні втручання: видалення апендицитів, пахових кил, оперують варикозне розширення вен, ургентну патологію, проводять також і амбулаторні оперативні втручання (доброякісні пухлини, різні нагноєння, абсцеси).
Нині у медзакладі працює чотири хірурги, один із них — в поліклініці та паліативному відділенні, а три — в хірургічному. Крім того, в хірургічному відділенні надається і урологічна допомога, а також і гінекологічна. Виконуються оперативні втручання і отоларингологом.
Василь Лукич розповідає, що за минулий рік з’явилося чимало обладнання для роботи операційного блоку — лапароскопічна стійка, новий функціональний гідравлічний операційний стіл (з можливістю підіймання, опускання), лазерний коагулятор вен, цистоскоп, резектоскопи, гістероскоп. Також є і потужна діагностична база: апарат УЗД (на якому виконується ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, суглобів, серця, сечостатевої системи та ін.), фіброгастроскоп, відеофіброгастроскоп (з можливістю запису відео проведення самої процедури). Встановлений також і новий кардіо-
граф. А благодійники придбали для лікарні палатний (пересувний) рентгенапарат, який дає можливість робити знімки і в палатах, і в операційній.
Доречно згадати, що всі лікарі хірургічного профілю, які проводять лапароскопічні втручання, пройшли відповідні курси спеціалізації. Тож за наявності необхідних дозволів і обладнання тут постійно проводять такі операції. Фахівці оперують хірургічну, урологічну і проктологічну патології, а також проводять операції з ліпосакції, абдомінопластики, блефаропластики, отопластики, ліпосакції стегон та підборіддя.
«Цілодобово у приймальному відділенні в нас чергують лікарі — анестезіологи та реаніматологи, — каже керівник медзакладу. — Тому коли привозять пацієнта, він може бути спокійним, його оглянуть досвідчені, високопрофесійні спеціалісти, які мають хорошу школу за плечима».
У приміщенні лікарні базується і швидка медична допомога. Працюють лабораторії, в яких проводяться біохімічні аналізи крові й сечі, загальні аналізи крові, на рівень цукру та ін. В планах — закупівля ще одного біохімічного аналізатора для визначення рівня глікованого гемоглобіну, та проведення більш розширених біохімічних аналізів.
У поліклінічному відділенні ведуть прийоми невролог, хірург, ендокринолог, кардіолог, гінеколог і ЛОР. Із жовтня буде здійснювати прийом і окуліст.
«На сьогодні ми практично повністю забезпечені необхідними медикаментами, — продовжує директор лікарні. — Тобто для якісної роботи є все необхідне: антибіотики, знеболювальні, протизапальні засоби, матеріали для перев’язок, повністю укомплектована й операційна».
Загалом із сімнадцяти лікарів лише чотири — місцеві жителі, а тринадцять — кардіолог, ендокринолог, невролог, ЛОР та інші — приїжджають з обласного центру. Вони мають основне місце роботи, а за сумісництвом працюють в Чорноострівській лікарні. Василь Лукич каже, що все працює на належному рівні також і завдяки злагодженій роботі лікарні з Центром ПМСД Чорноострівської селищної ради, який очолює Юлія Сергіївна Філь.
«У нас переважна більшість пацієнтів — це жителі Чорноострівської громади, але є ще звернення і з міста Хмельницького, району та й загалом із різних куточків нашої області, — додає Василь Антонюк. — Також приїжджають пацієнти з інших областей, зокрема на лапароскопічні операції і пластичну хірургію».
Директор проводить невеличку екскурсію лікарнею. Відверто — зроблене заслуговує на велику повагу. Тож результат роботи можна побачити на світлинах. Однак у найближчих планах — повністю забезпечити її усією необхідною діагностичною базою. У перспективі хочуть впровадити й ендопротезування.
Але, як підсумовує Василь Лукич, нагальною проблемою є проведення ремонту даху медзакладу, який постраждав через атаки агресора. Проєкт вже виготовили, залишилося найважливіше — знайти кошти.
«Плануємо до кінця осені закінчити поточний ремонт приймального відділення, а вже наступного року зробити капітальний ремонт паліативного. Також плануються ремонтні роботи в хірургічному і терапевтичному відділеннях, — зазначає Василь Антонюк. — Звісно ж, і подальша закупівля ліків, яку вимагає Національна служба здоров’я України, буде відбуватися постійно. Адже це надає впевненості не лише лікарю, а насамперед пацієнту, який звертається».
І на завершення після побаченого і почутого в лікарні хочеться додати, що поки є такі люди, яким небайдужа доля інших, жителі Чорноострівської громади можуть бути спокійними, бо мають кому довірити своє здоров’я і життя. А хіба є щось цінніше?..