У перші дні серпня проходить щорічна міжнародна акція — Всесвітній тиждень грудного вигодовування, участь у якій беруть близько 170 країн.
Її завдання – привернути увагу громадськості до теми природного вигодовування, бо  з кожним роком виробники штучного харчування активніше просувають свій товар і грудне вигодовування знецінюється. В Україні 47 відсотків малюків отримують догодовування в перші 6 місяців життя, а 78 відсотків мам дають воду дітям до 6 місяців. Більшість дітей до 6 місяців позбавлені ексклюзивного грудного вигодовування, що є небезпечним для їхнього здоров’я.

Грудне вигодовування — це запорука здоров’я дитини. Завдяки грудному вигодовуванню, вдається запобігти майже 15 відсоткам смертей серед дітей до 5 років. Доведено, що діти, яких годували материнським молоком, —  більш комунікабельні і менш агресивн. Грудне вигодовування — це природний процес.
Грудне молоко повністю забезпечує всі потреби дитини з харчування та пиття протягом перших шести місяців, і немає необхідності в додаткових напоях, догодовуванні або прикормі протягом цього періоду. Годування винятково  груддю означає, що дитина отримує лише грудне молоко від її матері або опікуна, або зціджене грудне молоко. Будь-яке інше харчування може провокувати виникнення діареї, алергії, респіраторних захворювань.
Грудне вигодовування. Чому це так важливо?
Грудне молоко — ідеальна їжа для новонародженого — натуральна, стерильна, тепла. Ця їжа: • Легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини. • Захищає немовля від різноманітних інфекцій, алергічних реакцій і захворювань, сприяє формуванню власної системи імунітету. • Забезпечує ріст і розвиток малюка завдяки наявності в жіночому молоці комплексу біологічно активних речовин (гормони, ферменти, зростові, імунні фактори то що). • Забезпечує вам емоційний контакт із малюком, основу правильної психологічної поведінки дитини в сім’ї та колективі, її соціалізацію. Сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку. • Допомагає запобігти непланованій вагітності після пологів. • Захищає ваше здоров’я — сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочної залози, матки та яєчників. • Значно дешевша, ніж штучні суміші.
Склад жіночого молока — непостійний. Протягом перших двох-трьох днів після пологів із грудей жінки виділяється молозиво, потім перехідне молоко, а через два тижні — зріле молоко. Кількість молозива невелика, в середньому 30 мл на добу, але енергетична цінність його така висока, що повністю задовольняє харчові потреби новонародженого. Та молозиво не тільки надзвичайно корисний продукт харчування для немовляти. За рахунок високого вмісту в ньому різноманітних біологічно активних та захисних чинників воно забезпечує надійне пристосування новонародженої дитини до умов нового позаутробного існування та захист від цілої низки інфекцій. Склад грудного молока може змінюватися і протягом доби, і навіть під час одного й того ж годування немовляти: перші порції молока «переднього, або раннього» містять більше білків та мінеральних речовин, останні порції «заднього, або пізнього» — більше жирів. Обидві порції мають важливе значення для годування дитини. Та головне — мамине молоко індивідуально відповідає потребам кожної дитини.
Переваги грудного вигодовування
Годування груддю — одне із  природних і корисних занять для мами і її малюка. Ніщо так не впливає на майбутнє здоров’я новонародженого, як годування грудним молоком.
Формули, яка дозволила б відтворити унікальні властивості грудного молока, просто не існує, скільки б вітамінів, мінералів і корисних добавок до неї не входило.
Грудне молоко — єдине повноцінне природне харчування для немовлят. Не менш важливо й те, що грудне вигодовування сприяє виникненню винятково тісного зв’язку між матір’ю та дитиною, який може створити тільки мати.
Переваги для дитини
Грудне молоко містить усе, що необхідно вашому маляті: білки, жири, лактозу, вітаміни, залізо, мінерали, воду і ферменти, — причому, саме в тих кількостях, які необхідні для оптимального росту і розвитку.
Діти, вигодувані грудним молоком, більш здорові. У грудному молоці містяться речовини, які запобігають розвитку в кишечнику патогенних бактерій, що викликають шлунково-кишкові захворювання і діарею.
Діти, які одержували грудне молоко, не так часто страждають від вушних і респіраторних інфекцій; крім того, у них знижується вірогідність розвитку алергії, раку, дитячого діабету та ожиріння.
Діти, вигодувані грудьми,  меншою мірою схильні до ризику виникнення синдрому раптової смертності немовлят (СВСМ).
Грудне вигодовування знижує ризик розвитку некротизуючого ентероколіту (НЕК).
Грудне молоко стерильне, не заражене бактеріями і має протимікробні властивості.
Грудне молоко має правильну температуру і не потребує ніякої підготовки. Воно завжди доступне для вашої дитини.
Люди, які перебували на грудному вигодовуванні, протягом усього життя менше схильні до діабету, серцево-судинних захворювань, екземи, астми та інших розладів алергічного характеру.
Грудне вигодовування стимулює розвиток мозку. Дослідження показали, що у дітей, які харчувалися материнським молоком, краще розвинені візуальна пам’ять і зір.
Грудне вигодовування — це більше, ніж просто харчування. Воно зміцнює емоційний взаємозв’язок між дитиною і матір’ю, дарує любов і тепло, створює відчуття близькості.
Переваги для матері
Грудне вигодовування зменшує післяпологову кровотечу і знижує ризик розвитку анемії.
Годування грудьми допомагає матері відновити свою фігуру.
Грудне вигодовування дозволяє відстрочити настання нової вагітності.
Грудне вигодовування забезпечує захист від декількох типів раку грудей, раку яєчників і остеопорозу.
У матерів, які годують груддю, часто підвищується самооцінка. Крім того, вони краще розуміють своїх дітей.
Грудне молоко завжди доступне і дозволяє економити сили, час і гроші.
Діти, які отримують грудне молоко, рідше хворіють, тому їхнім мамам не так часто доводиться сидіти вдома, а працювати та радувати діток.
Запорука імунітету
Грудне вигодовування – найкращий та найбільш безпечний спосіб вигодовування дитини. У маленької дитини існує три основні потреби: харчування материнським молоком, відчуття тепла рук матері, відчуття спокою та безпеки, які виникають у дитини в присутності матері.
Грудне вигодовування задовільняє всі ці вимоги. Завдяки цьому, годування грудьми є біологічною та емоційною основою для повноцінного розвитку та росту дитини. Жоден інший вид харчування не в змозі повноцінно замінити грудне вигодовування. Грудне молоко створює максимально сприятливі умови для водно-сольової рівноваги в організмі дитини. Тому в перші місяці життя при винятково грудному вигодовуванні немає необхідності допоювати дитину водою. В грудному молоці є достатня кількість рідини. Молоко матері має високі поживні властивості – до його складу входять білки та незамінні амінокислоти, жири та незамінні жирні кислоти, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи, які містяться в достатній кількості, оптимальному
співвідношенні та формі, добре засвоються дитиною. Біологічно активні речовини, які входять до складу грудного молока (гормони, ферменти, імунні комплекси, численні регуляторні фактори) допомогають новонародженим швидше подолати пологовий стрес та краще адаптуватись до нових умов життя. Ці речовини сприяють нормальному травленню, правильному обміну речовин, стартовій імунній підтримці та формуванню у дитини захисної кишкової біфідуальної мікрофлори, а в подальшому — повноцінної системи імунітету. Позитивний вплив грудного вигодовування на стан здоров’я дитини зберігається впродовж усього життя. Діти, які перебували на грудному вигодовуванні, міцніші, рідше хворіють, швидше одужують, мають більш високий коефіцієнт інтелектуального розвитку, ніж діти, які перебували на штучному вигодовуванні.
В чому переваги грудного вигодовування для мами?
Грудне вигодовування сприяє швидшому скороченню матки після пологів, що знижує ризик маточних кровотеч та анемії внаслідок кровотечі; є природною профілактикою мастопатій, пухлин молочних залоз, матки, яєчників; є природним фактором захисту від непланової вагітності (в період відсутності менструації при умовах регулярного та частого годування грудьми – інтервал між годуваннями не більше 4 годин, вночі не більше 6 годин, впродовж не більше 6 місяців після пологів).
Що ж потрібно для того, аби грудне вигодовування склалося успішно? Слід лише дотримуватися ряду нескладних для виконання правил.
Розпочати грудне вигодовування потрібно якомога раніше після народження дитини. Ідеально, якщо це станеться в першу годину життя. Навіть якщо дитина не виявляє бажання смоктати груди, контакт «шкіра до шкіри» через викладання на живіт чи груди матері матиме свій позитивний ефект для грудного вигодовування – саме у такий спосіб відбувається природний «запуск» лактації. Зважте на те, що, якщо ваш стан та стан дитини дозволяє, контакт має тривати щонайменше 1 годину, в ідеалі – весь час вашого перебування у пологовій залі.
Сумісне перебування з немовлям забезпечить вам організацію вигодовування за потребою. Цей підхід дозволить дитині скласти власний режим харчування, який природно відповідатиме особливостям і потребам саме вашого малюка. Забезпечивши дитині перебування біля грудей так часто, як вона того потребує, ви забезпечите її адекватною кількістю грудного молока. Адже молоко в грудях синтезується виключно у відповідь на смоктання – час та активність смоктання сприймаються вашим організмом, як своєрідне замовлення на продукцію молока – в тій кількості, в якій цього потребує малюк. Режим вигодовування за потребою визнає зміну графіка харчування дитини час від часу, бо ж малюк росте – його потреби змінюються, і саме за рахунок вільного доступу до грудей дитина дає вашому організмові «зрозуміти» — коли і скільки молока продукувати. Запам’ятайте просте правило: чим частіше малюк смокче груди, тим більше молока в них утворюється. Тому кожного разу, коли ви відчули сумніви з приводу того — чи вистачає молока немовляті, починайте зі збільшення кількості прикладань до груді. Принцип вигодовування за потребою «працює» цілодобово, тобто нічні годування будуть і мають бути, бо великі перерви у стимуляції груді (годування – це і є стимуляція) неминуче зменшують продукцію молока. Пам’ятайте: молока не має бути багато, його має вистачати дитині. Для достовірності відстежте, скільки дитина має сечовипускань на добу та як набирає у вазі. Нормальними є 6 та більше сечовипускань на добу та прибавка у вазі від 125 г на тиждень. Якщо ваш малюк виконує обидві умови, будьте впевнені, що ваша дитина не голодує.
Слідкуйте за тим, як дитина прикладена до грудей. Неправильне положення коло грудей може травмувати груди, вносити дисбаланс в склад отримуваного дитиною молока, недостатньо стимулювати продукцію молока. Складові правильного прикладання: широко відкритий ротик малюка, глибокий захват навколососкового кружка, причому знизу більше, ніж зверху, округлені щічки, підборіддя торкається груді, відсутність будь-яких неприємних відчуттів у вас, чути як дитина ковтає молоко. При цьому ініціатором закінчення годування має виступати дитина.
Уникайте використання імітаторів ваших грудей – соски-пустушки та пляшечки з соскою. Уся потреба смоктального рефлексу, яка закладена малюкам природою, має реалізуватись на груді – таким чином дитина захищає себе від недоїдання та не дає про себе забути. Найсучасніша соска не здатна відтворити живу тканину грудей та вносить плутанину у відпрацювання дитиною навички досконалого смоктання грудей. Пляшечка з соскою особливо небезпечна — за сутністю вона імітує маму, бо, окрім смоктання, ще й насичує дитину. Таким чином, соска може стати вашим конкурентом. Чим молодша за віком дитина, тим ризик відмови від груді у разі використання годування чи напування з пляшечки вищий. У разі потреби, у якості альтернативи використовуйте годування дитини з чашки, ложки, шприца без голки. Всі ці способи не дають дитині можливість «присмоктуватись» і тому не конкурують з вами, бо потреба дитини у реалізації смоктального рефлексу залишається нереалізованою. Після альтернативного способу годування діти легко повертаються до грудного вигодовування.
Годуйте дитину винятково грудним молоком до досягнення нею шестимісячного віку, тобто не пропонуйте дитині до цього терміну ніякої іншої їжі та пиття (в тому числі води, чаю, соків). По-перше, всі потрібні інгредієнти в повному обсязі представлені у вашому грудному молоці (в тому числі і вода). По-друге, малюк має вкрай обмежені можливості перетравлювати та засвоювати будь-яку іншу їжу. По-третє, кожна порція іншої їжі витісняє грудне молоко – сита дитина втрачає інтерес до вашої грудей, в результаті чого продукція молока починає знижуватися.
У разі потреби підтримати лактацію слід ввести процедуру зціджування грудей, яка імітує смоктальні рухи дитини. Застосовуйте зціджування кожні 3 години, якщо ви не маєте змоги перебувати з дитиною разом, починаючи з першої доби, не чекаючи моменту, коли «прийде молоко». У інших випадках, коли ви з дитиною знаходитеся на сумісному перебуванні, дотримуєтеся вигодовування за вимогою, дитина достатньо активна коло грудей та годується не рідше 8 раз на добу, потреби в зціджуванні немає.
У разі виникнення запитань та труднощів з організації грудного вигодовування не тривожтеся наодинці — звертайтеся до груп підтримки грудного вигодовування, представниками яких можуть бути як медичні працівники, так і матері з успішним досвідом грудного вигодовування.
Успішного вам грудного вигодовування!