Серед соціальних і медичних проблем суспільства туберкульоз посідає особливе місце. У боротьбі з цією хворобою значне місце займає своєчасне лікування, але й не другорядною залишається профілактика. Аби запобігти захворюванню на туберкульоз дітей, працює колектив медичних та педагогічних працівників Плужнянської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІ ступенів Хмельницької обласної ради. Заклад розташований у сприятливому природному середовищі. Ефірні масла хвойних дерев мають дезинфікуючі, відхаркувальні, протизапальні, заспокійливі та кровоочисні властивості.

Плужнянська санаторна школа-інтернат організовує і проводить оздоровлення та навчання дітей і підлітків з малими та неактивними формами туберкульозу віком від 5 до 15 років. Лікувально-оздоровча робота ведеться в обладнаному кабінеті функціональної діагностики, масажному, стоматологічному та процедурному кабінетах, фізкабінеті, залі лікувальної фізкультури. Вихованців школи двічі на рік оглядають районні спеціалісти (фтизіатр, ЛОР, окуліст, хірург, невролог), обласні дитячі фтизіатри, проводиться діагностична реакція Манту. За необхідності проводиться R-обстеження, УЗД внутрішніх органів, ЕКГ, корекція зору.
У школі навчаються не хворі діти, як окремі вважають, а діти з позитивною реакцією Манту, діти з груп ризику: з ослабленим імунітетом, які мають збільшені лімфатичні вузли, часто хворіють і мають супутні хвороби (опорно-рухового апарату, ендокринні, серцево-судинні захворювання, а також захворювання нервової системи, зору, органів травлення, дихання та інші). Позитивна реакція Манту є першим сигналом того, що в організмі дитини є туберкульозна паличка, яка активно розмножується. Безумовно, найсприятливіший до тубінфекції дитячий організм. Аби не дати можливості хворобі прогресувати вже на початковій стадії, санаторна школа є основним профілактичним та оздоровчим закладом, який працює над тим, щоб в організмі дитини створити середовище, яке б знищувало туберкульозну паличку, підвищити функцію імунної системи у боротьбі з будь-якою інфекцією. Якщо цей процес не перервати, то кількість паличок збільшується, в організм дитини виділяються токсини, що може стати причиною туберкульозу, який уражає будь-який орган людського організму. Тому оздоровлення учнів є одним з найважливіших завдань у роботі закладу.
З метою профілактики захворювання в школі організована робота замкненого циклу медико-педагогічної реабілітації, в основі якої лежить комплекс заходів зі зміцнення здоров’я, імунної системи, покращення загального стану дитини, що є основою підвищення опору організму до впливу туберкульозної палички і виникнення захворювання.
Лікування здійснюється за трьома напрямками: діагностичним, профілактичним та лікувальним. На основі медичної діагностики створені і працюють корекційно-реабілітаційні групи. Це групи лікувальної фізкультури, групи дітей, які потребують дієтичного харчування, лікувального масажу. Пріоритетом в процесі оздоровлення є система медикаментозного лікування та моніторинг індивідуальних змін особистості в процесі прийому ліків, корекції дози та терміну лікування.
Значну роль у лікуванні та профілактиці туберкульозу відіграє повноцінне, калорійне, п’ятиразове харчування. Зміцненню організму та збагаченню вітамінами сприяють відвідини фітобару, в якому вихованці споживають коктейлі, свіжий мед, узвари калини, малини, чорниці, фіточаї, сировину для яких заготовляють працівники закладу, починаючи з ранньої весни і завершуючи пізньою осінню. Багата Плужнянська земля і на лікарські рослини, з яких дітям заварюють ароматні та лікувальні чаї. Крім того, в закладі широко запроваджуються методи нетрадиційної медицини – вживання фітонцидів (часник, цибуля, хрін, гірчиця, петрушка).
Освітньо-реабілітаційний процес у школі побудований з урахуванням стану захворювання та його перебігу в кожного з учнів. Цьому сприяє медична та педагогічна діагностика, яка спрямована на усунення прогалин у знаннях, підвищення рівня адаптації учнів.
Навчально-виховний процес починається з класів-кабінетів, кожен з яких має гарний естетичний вигляд, сучасне обладнання, комп’ютери, різноманітне унаочнення. У школі діє два комп’ютерних класи, підключено мережу Інтернет. Для цілодобового перебування дітей обладнано 30 спальних кімнат.
Загальному розвитку учнів сприяє організація позакласної роботи. Художньо-перетворювальна діяльність реалізується через принцип «Я — людина». Основним напрямком життєтворчості є розвиток пізнавальних та творчих здібностей учнів у колективних творчих справах, акціях, благодійних ярмарках, волонтерському русі «На допомогу воїнам АТО», проведенні нетрадиційних лінійок, індивідуальної та групової участі у загальношкільних заходах.
На базі шкільної бібліотеки створено бібліотечно-інформаційний центр «Інтер», який дає можливість задовольняти інформаційні потреби учнів та педагогів, розвивати їхні навчально-пізнавальні інтереси, стимулювати до творчості. Центр має в наявності абонемент, поєднаний з читальним залом, фонд художньої, навчальної та методичної літератури.
Спорт зміцнює здоров’я. Кожен день школярі розпочинають із ранкової зарядки, а уроки фізкультури, спортивні змагання, олімпійські уроки проходять у новому сучасному спортивному залі. Для підвищення фізичної витривалості дітей, подолання негативних проявів у поведінці, в позаурочній діяльності організовуються одноденні туристичні походи, під час яких учні здобувають життєво необхідні вміння та навички облаштування місця відпочинку та проживання в природних умовах, беруть участь в природоохоронній діяльності.
Невід’ємною складовою формування особистості є зміцнення фізичної, психічної, соціальної складових здоров’я. Однак це не можливо без зміцнення духовної сфери. З цією метою в школі введено курс «Основи християнської етики» та створено центр духовного пізнання, де вихованці мають можливість через опанування азів християнства створювати гармонію між зовнішнім і внутрішнім світом, дотримуватись принципів добра і милосердя.
Педагогічний колектив школи працює над удосконаленням власної концепції та моделі закладу і робить все можливе для того, щоб діти почували себе комфортно, по-домашньому затишно, мали все необхідне як для навчання, так і відпочинку та оздоровлення. За роки існування школа пройшла шлях становлення і розвитку, стала осередком освіти, здорового способу життя та культури. З року в рік покращується якість навчально-лікувального процесу й умови перебування дітей. Колектив працівників організовує свою діяльність так, щоб діти повірили, що їм дійсно бажають здоров’я та щастя.