Минули часи, коли через відсутність хорошого обстеження лікарі наосліп ставили діагноз та займалися «пробним» лікуванням. Ультразвукова діагностика — найбільш поширений метод виявлення захворювань. Якщо вас, боронь Боже, спіткає якась недуга, то фахівець з УЗД прийде на допомогу одним з перших.
Ми попросили лікаря вищої категорії відділення ультразвукової діагностики обласної лікарні Ірину Кібіцьку розповісти про ефективність і переваги цього методу.

 

 — Пані Ірино, коли людині варто звертатися до лікаря вашого профілю?
— Основними галузями застосування УЗД є обстеження дорослих і дітей, загальні обстеження органів черевної порожнини, обстеження гінекологічні та акушерські, молочної, щито-
видної та передміхурової залоз тощо. Може, для когось буде дивно дізнатися, що коли, скажімо, відчули важкість у ногах, набряки, болі — є потреба дослідити вени для виявлення варикозної хвороби. Турбують «холодні» кінцівки, затерпання, болі при ходьбі — слід продіагностувати артерії щодо атеросклерозу. З’явилася гіпертонія в молодому віці — доцільно обстежити судини нирок для виявлення вроджених аномалій. А про захворювання суглобів годі говорити — настільки це поширене явище! Ультразвукове дослідження дозволяє (на відміну від загальноприйнятого рентгену) дослідити структуру суглоба, зв’язок, сухожилків, виявити причину больових відчуттів.
— Ви попередили моє наступне запитання — а в чому ж, власне, переваги УЗД?
— Звісно, рентген, комп’ютерне обстеження, так звана мамографія та магнітно-резонансна томографія дають хорошу візуалізацію органів. Однак перевага УЗ-обстеження — це можливість дослідити не лише будову, але і окремі функції органів (наприклад, роботу серця, кровотік в судинах). Оглядаючи таким чином, скажімо, молочні залози, маємо змогу оцінити їх структуру. Важливим аспектом широкого застосування УЗД є можливість виявлення та діагностики захворювань, які до певного часу не проявляються.
Не можна переоцінити роль цього методу при гострих процесах в черевній порожнині, де за лічені хвилини можна на 95-100 відсотків визначити вільну рідину (кров) при тупих травмах черева з розривом паренхіматозного органу, особливо у хворих з поєднаною травмою голови і черева, які, як правило, перебувають у важкому коматичному стані. УЗД черевної порожнини дозволяє виявити камені, пухлини, скупчення рідини, новоутворення. Маю на увазі діагностику захворювань печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, селезінки, нирок, зміни органів при гострих і хронічних запальних процесах, доброякісних і злоякісних новоутвореннях, обмінних і дистрофічних особливостях і аномаліях розвитку, посттравматичних і після-
операційних станах і тому подібне.
Ультразвукова діагностика в акушерстві абсолютно нешкідлива ні для вагітної, ні для її майбутньої дитини, ні для будь-якої іншої категорії пацієнтів. Адже ультразвукові хвилі з точки зору фізики — це такі ж звуки, як звуки музичного інструмента, з тією лише відмінністю, що їх не може вловити людське вухо. Апарат ультразвукового сканера, використовуючи принцип різниці показників відбиття такої хвилі від тканини, перетворює ці імпульси в картину. Щодо реакції плодиків під час обстеження вагітної, то деякі з них “тікають” від датчика, а деякі навпаки — нібито спеціально “позують”.
Висока інформативність, нешкідливість для пацієнта, можливість проведення динамічних спостережень та діагностично-лікувальних процедур, зрештою, відносно дешева вартість методу зробили УЗД одним із основних методів діагностики захворювань. Наголошу лише, що якість будь-якого обстеження передусім залежить від хорошого обладнання та професіоналізму лікаря.
— Ірино Олександрівно, відомо, що близько 8 відсотків людей нашої планети потерпають через захворювання щитовидної залози. До речі, жінки утричі частіше стають жертвами цієї недуги. УЗД тут знадобиться?
— Метод ультразвукового дослідження є дуже важливим і найбільш інформативним для діагностики та лікування патології цього органу. При його використанні можливе виявлення вогнищ ураження на самій ранній стадії розвитку і запобігання більш важких наслідків. Під час проведення УЗД щитовидної залози визначаються розміри, структура, контури щитовидної залози, зміни всередині органу, а також вплив на прилеглі структури. За допомогою ультразвукового дослідження стають очевидними аномалії в розвитку органу, гіперплазія, доброякісні та злоякісні пухлини.
Оскільки змінами тканини залози супроводжується майже кожна хвороба цього органу, основним для лікаря є оцінка її структури і розмірів. Для того, щоб зробити УЗД щитовидної залози, не потрібно жодної підготовки, додатково може знадобитися хіба здати кров на гормони.
 Обов’язкове УЗД щитовидної залози у випадках, коли у пацієнта спостерігаються: порушення сну, млявість, дратівливість, прискорене серцебиття, ожиріння, набряки, тремтіння рук, безпричинний кашель, задуха, сонливість, відчуття «грудки» в горлі, постійне підвищення температури, швидка зміна настрою, підвищена збудливість.
 Рекомендовано проведення ультразвукового дослідження: працюючим на шкідливому виробництві: тим, хто приймає гормональні препарати; схильним до захворювань «щитовидки»; жінкам, котрі планують вагітність і вже вагітним; усім, хто не проходив таке дослідження до 40 років, а також хворим на цукровий діабет або у яких є хворі цією недугою родичі.
— Ще на одне запитання попрошу відповісти, бо на цю недугу чи не найчастіше скаржаться і наші читачі — здебільшого мешканці сіл. Маю на увазі болі в колінних суглобах.
— Цей суглоб є другим за величиною суглобом в тілі людини. Він розташовується поверхнево. З цієї причини часто піддається всіляким пошкодженням. Навіть дрібні травми можуть супроводжуватися ускладненнями. До того ж, проведення спеціального лікування є головною умовою для повернення працездатного стану.
Правильний діагноз можна поставити при проходженні ультразвукового дослідження. Ця процедура є простою у виконанні та, в той же час, доступна кожному хворому.
УЗД колінного суглоба  проводиться при отриманні забоїв, травм і при дегенеративно-дистрофічних захворюваннях або підозрах на них. Також при остеохондропатії, переломах надколінника, опуханні кісток. За допомогою УЗД колінного суглоба травматолог перевіряє кісткову структуру, досліджує хрящі, зв’язки, суглобові сумки та виявляє наявність рідини в цій порожнині. Цей метод обстеження необхідний для виявлення травм м’яких тканин, які  не видно при рентгенографії. Більш ефективний і точний результат від процедури можна отримати при поетапному проходженні, охоплюючи всі зони колінного суглоба. При УЗД можна виявити навіть найнепомітніші патології. Для точного діагнозу лікар порів-
нює хворий суглоб зі здоровим.
Словом, ультразвукове дослідження в режимі реального часу  є  найефективнішим  способом діагностики порушень в колінному суглобі.
Наостанок додам лише, що метод ультразвукової діагностики постійно розвивається, обладнання та технології удосконалюються. Тому, гадаю, наступного разу поговоримо і про новації. Наразі ж бажаю усім здоров’я, гарних свят і миру на нашій землі!