Уже не перший місяць Хмельницьку центральну районну лікарню лихоманить.  У №39 «Подільських вістей» від 7 квітня цього року ми вже публікуваливідкритий лист колективу лікарні до депутатів районної ради, в якому люди просили поважати їхнє рішення, підтримати та обрати гідного серед дев’яти претендентів на посаду головного лікаря. За рішенням загальних зборів колективу пропонували затвердити на посту Олександра Польового, завідуючого гінекологічним відділенням районної лікарні. Тоді на сесії, яка відбулася 8 квітня, обранці так і не зробили остаточного вибору. Натомість проголосували за те, щоб кожен із кандидатів пройшов люстрацію.

У другому турі цієї епопеї на пост очільника медичного закладу претендували вже троє. Це — згаданий Олександр Польовий, а також Олександр Костюк, хірург обласної клінічної лікарні, та Іван Гуцул, заступник головного лікаря Хмельницької міської дитячої лікарні. Однак, як з’ясовується, на рівні шанси конкурентної боротьби розраховувати їм не доводиться.
Не зрозуміло з яких міркувань люстраційний комітет вирішив висловити «застереження» щодо О. Польового та І. Гуцула. І лише кандидатура О. Костюка запитань не викликала. Чомусь пани-люстратори заплющили очі, зокрема, на те, що претендент притягався до відповідальності за надання завідомо неправдивих свідчень. Щоправда, після визнання ним провини та щиросердного каяття, суд звільнив Костюка від кримінальної відповідальності.
Достеменно невідомо, що саме — чи рекомендації від люстраційного комітету, чи якісь інші фактори — вплинули на рішення постійної комісії з питань охорони здоров’я, праці та соціального захисту населення районної ради, але вже минулого тижня її члени висловилися за те, аби на позачерговій сесії, яка відбудеться сьогодні, розглядалася лише одна кандидатура, а саме — Олександра Костюка. Якщо вирішальну роль все-таки зіграла так звана «думка громадськості», то, варто нагадати, що вона не має під собою юридичної сили, а може бути лише взята до відома. Але більше насторожує в цьому питанні інше: і люстраційний комітет, і профільна комісія, що сказала вирішальне слово, абсолютно знехтували кваліфікаційними вимогами, яким має відповідати кандидат на посаду головного лікаря, як то передбачено чинним законодавством. А воно гласить:
«3. Головний лікар обласної, центральної міської, міської, центральної районної та районної лікарень.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», післядипломна спеціалізація за фахом «Організація і управління охороною здоров’я». Вища кваліфікаційна категорія за лікарською спеціальністю та за фахом «Організація і управління охороною здоров’я». Стаж роботи за лікарською спеціальністю для головного лікаря обласної лікарні — не менше 10 років, та за фахом «Організація і управління охороною здоров’я» — не менше 8 років; для головного лікаря центральної міської, міської, центральної районної та районної лікарень — відповідно не менше 7 та 5 років. Стажування в органах управління вищого рівня».
(Наказ, Міністерство охорони здоров’я, від 29.03.2002, №117 «Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78. Охорона здоров’я», редакція від 23.12.2013).
Люби, Боже, правду, але наразі усім цим вимогам відповідає лише одна кандидатура — Івана Гуцула. Натомість, у пана Костюка вищої кваліфікаційної категорії поки що немає... «Він завершує навчання. Диплом матиме з дня на день»,— резонно зауважив один депутат минулої п’ятниці на засіданні постійної комісії питань регламенту, депутатської діяльності, етики, законності правопорядку та зв’язків із засобами масової інформації районної ради. «Еге ж! А сім років стажу ми йому заднім числом допишемо?» — у тон колезі відрубав інший.
Скажу відверто, і в обласній раді була свідком конфліктів та суперечок між депутатами під час засідань постійних комісій. Проте жодного разу вони не завершували роботи, не ухваливши того чи іншого рішення, скільки б часу це не забрало. У даному випадку, пересварившись між собою, члени цієї комісії, як малі діти, просто покинули засідання, грюкнувши дверима кабінету голови райради (чомусь саме у нього проходила, але так і не завершилася робота комісії). Пізніше, того таки дня уже на засіданні президії знову було «ухвалене» рішення щодо затвердження на сесії на посаді головного лікаря Хмельницької центральної районної лікарні Костюка Олександра Олександровича. За нього проголосувало шестеро із чотирнадцяти членів президії.
Як не крути, але в усій цій історії неозброєним оком простежується щось на кшталт «пропихання угодного». Кому-кому, а нам, подільськовістянам, такий сценарій добре відомий. Але, до честі депутатів обласної ради, які дослухалися до думки колективу, варіант прилаштування на посаду редактора зручних комусь кандидатів не пройшов. Як себе зарекомендує районний депутатський корпус, — пересвідчимося уже сьогодні. Утім, яким би рішення не було, не згодна з ним сторона завжди зможе звернутися до суду. Тож крапку ставити зарано.