Інтернет волає: зима поб’є столітні рекорди! Народні прогнозисти та провидці разом з екстрасенсами й телепатами попереджають про небувалі морози. Офіційні метеорологи не поспішають аж так лякати громадян страшенними холодами. Але якась зима таки ж буде, холоднішатиме, а зниження температури вже спостерігається, навіть почали вмикати опалення в містах. Наскільки область приготувалася до зими? Чи буде тепло хмельничанам, особливо в сумнозвісних нині через постійні проблеми та суперечності Шепетівці та Скаржинцях Ярмолинецького району? Мерзнутимуть люди в цих населених пунктах, які наразі стали скалками для комунальників та влади, що муляють та заважають спокійно перезимувати?

Готовність до опалювального періоду в області практично стовідсоткова, запевнив в. о. начальника управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації Григорій Ващук. Якщо говорити сухою мовою цифр, то до холодів підготовлено понад шістсот котелень, більше сотні теплових пунктів, теплові мережі. Вугілля запасено дев’яносто відсотків до плану, але це цілком нормальна ситуація, пояснив він. Бо його запаси поповнюватимуться протягом зими — немає жодної потреби вже у жовтні заповнювати склади під зав’язку енергоресурсом. Така ж сама історія з посипними матеріалами — 93 відсотки до плану маємо, інше — докупиться за потреби та заміщуватиме використане.
Область і надалі прагне зменшувати залежність від імпортного газу, а тому заходи по скороченню та заміщенню блакитного палива проведені цьогоріч на 53 котельнях. Влада очікує, що це дозволить скоротити споживання цього наддорогого ресурсу в обсязі сім мільйонів кубів. Якщо згадати про вартість газу — майже сім гривень за куб, то не складно порахувати майбутню економію. Загалом же за останні два роки роботи з переведення котлів на альтернативні види палива проведені на сотні котелень — вони працюватимуть на місцевій сировині, підкреслив Григорій Ващук. У тому числі за рахунок цього Україні вдається стрімко зменшувати свою газову залежність від іноземних постачальників, і, як переконаний уряд, років за п’ять ми повністю зможемо забезпечити державу блакитним паливом власного видобутку. Якби він ще коштував «по-людськи», а не як нині — прирівняний до світових цін. Опалювальний сезон покаже, як громадяни ставляться до нинішніх божевільних газових та теплових тарифів. Рівнем проплат за спожиті послуги продемонструють свою реакцію на милосердну політику столичних чинуш у газовій сфері.
Взагалі несплата за спожите — одна з основних проблем у газовій сфері. Наразі поглянемо не на борги громадян, а на підприємницьку заборгованість. Чому так часто згадують Шепетівку в розрізі небезпеки зриву опалювального сезону? Наша газета вже неодноразово писала про проблеми, які має влада міста та її громада із «концесіонерами», які нині керують місцевим теплопостачанням, — ТОВ «Шепетівка Енергоінвест». Поглянемо на красномовні цифри: підприємства теплокомуненерго області станом на 30 вересня заборгували НАК «Нафтогаз України» та ТОВ «Хмельницькгаз збут» 113,7 мільйона гривень, розповів Григорій Ващук. Ви думаєте, що найбільше підприємство області — КП «Хмельницьктеплокомуненерго» є основним боржником? Аж ніяк! Заборгованість лише близько десяти мільйонів гривень. А от «концесіонери» завинили газопостачальникам 67,5 мільйона! Уявляєте, Шепетівка має більше половини загальнообласного боргу!
Саме тому неодноразово влада висловлювала хвилювання: а чи взагалі відбудеться опалювальний сезон у цьому місті? Очільник управління ЖКГ запевнив: шепетівчанам хвилюватися не варто. Тепло в їхніх оселях буде, «Нафтогаз» виділив ліміти на паливо, склавши графік погашення заборгованості ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» за спожитий ресурс. Але спрогнозуємо, після завершення зими «звитяги» між «концесіонерами» та владою Шепетівки відновляться, битва за контроль над котельнями та трубами між владою та приватниками триватиме. Бо не хоче бізнес повернути «трубу» до комунальної власності. Ця скалка й далі дошкулятиме подолянам.
Інша скалка — Скаржинці. Там ситуація, приблизно можна так сказати, протилежна — село не хоче брати котельню на свій баланс, розповів Григорій Ващук. Річ у тім, що в скаржинецькій лікарні встановили свій котел, заразом він опалюватиме й навколишні будинки. Фактично без тепла в селі залишаються чотири багатоквартирні будинки із 138 помешканнями. Хто їх обігріватиме? Якщо змалювати картину дещо спрощено: раніше цю місію здійснювало «Хмельницьктеплокомун- енерго». Нині «розкочега- рювати» потужну котельню (обслуговувала і населений пункт, і лікарню) заради чотирьох будинків — дороге задоволення. Комунальники запропонували передати безкоштовно(!) котельню селу, але отримали відмову.
Цьогоріч є домовленість: хмельничани таки опалять Скаржинці за рахунок власних потужностей, тож причин для хвилювання у селян  поки що немає. Але на наступний рік можливі проблеми. По-перше, «Хмельницьктеплокомуненерго» не займатиметься благодійністю і безкоштовно не має намір віддавати своє майно. Можливо, продасть приміщення разом із устаткуванням. Котли ж мають неабияку цінність. Хтозна, може, новий власник відкриє якийсь цех у приміщенні котельні. Або ще якось використовуватиме не за призначенням. Як же виживатимуть мешканці цих чотирьох будинків без тепла? Наступного року абсолютна більшість громадян зголосилася перейти на індивідуальне опалення, розповів Григорій Ващук. Більшість, але не всі. Що ж робитиме решта?..
Перед кожним опалювальним періодом виникають певні проблеми. Їх розв’язують у поточному режимі. Цьогоріч якось розібралися зі скрутою в Шепетівці та Скаржинцях. Думається, що наступного року щось також вирішать, аби люди не мерзли. Головне, вдало «пройти» цю зиму, далі — вирішуватимемо під час надходження проблем. Нині ж найскладніше — мати гроші, аби оплатити шалені тарифи. Й ще раз наголосимо, побачимо, який буде рівень проплат за газ і тепло.