Саме мистецтвом, натхненням, покликанням без перебільшення можна назвати працю на родючих чорноземах усього без винятку колективу корпорації «Сварог Вест Груп». Фаховість, ентузіазм та креативність цієї потужної команди не перестає дивувати і надихати аграріїв як нашого краю, так і держави. Сьогодення Сварогу – це не лише бережний обробіток ґрунту та вирощування добротних врожаїв, але й потужна структура переробних підприємств, зерносховищ, розвиток садівництва, високоефективні тваринницькі комплекси, понад 500 одиниць новітньої сільськогосподарської техніки, команда генераторів численних ідей та апробаторів європейських інновацій. А ще – щедре джерело спільних проектів з іноземними партнерами. Напередодні Дня працівників сільського господарства ми вирішили дізнатись більше про славну історію, виклики сучасності, перемоги та здобутки з перших уст Миколи Дячука, виконавчого директора корпорації «Сварог Вест Груп».

 

— Миколо Миколайовичу, розкажіть, будь ласка, з чого і з кого зародилася історія корпорації «Сварог Вест Груп»?
— Сьогодні розповідь про розгалужену діяльність корпорації можна вести не одну годину. А в 2003 році, коли в молодого амбітного менеджера Андрія Гордійчука лише зароджувалася ідея створення невеличкого відділу на АТ «Шепетівський цукровий комбінат», перспективи були не такими вже й райдужними. Заручившись підтримкою Сергія Буряка, який повірив у ідею перетворення занедбаних земель у родючі поля, у 2006 році було засновано підприємство «Сварог-2006». Працювали, ремонтуючи старезну колгоспну техніку, вивчаючи схеми посівів та вирощування найпродуктивніших культур, долаючи численні труднощі, а всі зароблені кошти вкладали у виробництво. З року в рік до структури компанії приєднувалися інші підприємства, тому згодом було прийнято рішення про зміну назви на корпорацію «Сварог Вест Груп». Громади бачили: результат від діяльності агроформування є. А, отже, є майбутнє. Сварогівцям довелося долати і важкі часи знецінення сільськогосподарської продукції, вимивання коштів з аграрних господарств тодішньою недолугою державною політикою тощо. Але всі ці перепони лише зміцнили віру однодумців-аграріїв та впевненість у правильності обраного шляху довжиною 10 років. Найбільше нас надихає голова правління Андрій Гордійчук. Його інноваційні підходи до традиційного ведення сільського господарства роблять революцію в агробізнесі. Він поставив собі за мету показати Україні і світові, що вітчизняна продукція може бути якісною, що ми можемо задовольняти потреби не лише українських споживачів, а й експортувати продукти за кордон. Озираючись назад, переконаний, що йому це вдалось.
— 10 років — це вагома дата для компанії. Що зараз, куди рухаєтесь?
— Сьогодні у земельному банку Сварогу майже 80 тисяч гектарів землі. Потужності діють на територіях Чернівецької, Хмельницької та Житомирської областей. Завдяки застосуванню власних інноваційних розробок та апробації іноземних, опираючись на сучасні технологічні підходи до ведення агровиробництва, ми продовжуємо розвиватись та вдосконалюватись. Яким чином? Реалізуємо науково-дослідний потенціал, тестові багатопрофільні платформи, зокрема, у напрямку насінництва, вдосконалюємо технології точного землеробства, програмного забезпечення для онлайн-контролю виробничих процесів, управління ресурсами, оперативного обліку та контролю фінансових показників. Для обробки ґрунту корпорація використовує надсучасну сільськогосподарську техніку. Щороку автопарк компанії поповнюється новими багатофункціональними тракторами, сівалками, комбайнами, завдяки яким робота у полі приносить задоволення та відмінні результати. Нещодавно до структури корпорації приєднався Шепетівський завод культиваторів. Уявляєте, підприємство, яке не функціонувало більше 10 років, відродилося з новими силами. Сьогодні на заводі виготовляються якісні комплектуючі для причіпної техніки та, навіть, збираються агрегати німецької компанії-виробника сільськогосподарської техніки — A3Tech.
— Це тому Вам вдається три роки поспіль бути лідерами в Україні за показниками врожайності? Які ще досягнення сьогодення на виробничій ниві?
— Бути передовиками нам вдається завдяки тому, що всі 10 років ми трудилися заради досягнення високої мети — стати першими, бути кращими. Позаду нас — нелегкий шлях становлення та розвитку. Нам доводилося багато працювати. Проте наша праця тепер винагороджується: ми збираємо щедрі врожаї, наші продукція та послуги користуються попитом в Україні і світі. Про це свідчить перемога у всеукраїнському конкурсі «Агровиробник року-2014» у трьох номінаціях: «Найвища врожайність сої», «Найвища врожайність пшениці», «Найвища врожайність цукрового буряку». У 2015 році за версією журналу «Forbes-Україна» компанія очолила рейтинг ТОП-20 найефективніших агрокомпаній України. Два роки поспіль ми входимо до рейтингу сотні найкращих аграрних підприємств України «Аграрна еліта України» за версією журналу «The Ukrainian Farmer» у номінації «Інноваційність» (2015 р.) та «Розвиток кооперативного руху» (2016 р.). Цьогоріч ми знову очолили рейтинг най- ефективніших (за версією журналу Landlord). Це що стосується компанії, а якщо говорити про працівників, то вони щорічно нагороджуються подяками та грамотами місцевого, районного, обласного й державного рівнів за високі досягнення на аграрній ниві.
— Складається враження, що Ви вивели власну формулу успіху.
— Для досягнення максимального рівня врожайності агрономи корпорації визначають оптимальну структуру посівів. Керуючись цими принципами, цьогоріч її дещо видозмінили. Якщо минулого року основною культурою була соя, то у 2016 році ставку зробили на соняшник, який займає 19 відсотків від загальних площ. Вирощування не-ГМО сої — один із стратегічних напрямків рослинництва у Сварозі, адже частина земель спеціально для цього була сертифікована Міжнародною асоціацією «Дунайська соя». У структурі посівів — це 15%. Трохи меншу площу — 11% — зайняв цукровий буряк. Не залишились поза увагою і нішеві культури: 8,8% — частка штирійського гарбуза, 3,6% — льону, 1,2% — квасолі. Наразі ми поповнили автопарк потужною новітньою технікою, яку встигли випробувати при посіві озимих культур. Щодо формули успіху, то вона проста: працьовиті люди, об’єднані любов’ю до рідної землі. А сміливі рішення та виправданий ризик у агробізнесі не дозволяє нам збавляти темп та тримає у тонусі.
— Корпорація сьогодні працює в різних напрямах сільського господарства. Яких результатів вдалося досягти у тваринництві та садівництві?
— Завдяки використанню особливих технологій догляду та утримання тварин, збільшенню поголів’я, показники виробництва та якості тваринницької продукції Сварогу є одними з найвищих в Україні. Так, підприємствами корпорації виготовляється молоко вищого ґатунку, сертифіковане для виробництва продукції дитячого харчування. Наразі спеціалісти «Сварог Вест Груп» працюють над створенням єдиної системи управління усім поголів’ям, що утримується на фермах корпорації. Нарощуємо і продуктивність поголів’я, завдяки чому на сьогодні маємо високий показник середньодобового виробництва молока — 70 тонн.
Садівництво — порівняно молодий напрям діяльності корпорації. На 505 гектарах орендованих земель зростають найрізноманітніші сорти яблук, груш, абрикосів, сливи та алича, а також ягоди: суниця і малина. Сварожі фрукти та процес їх вирощування сертифіковані за найвищими світовими стандартами. Вся продукція зберігається у нових сучасних фруктосховищах з регульованим газовим середовищем потужністю 8700 тонн, щоб потім потрапити на полиці провідних українських та європейських гіпермаркетів.
— Високі результати Сварогу — це показник злагодженої роботи команди професіоналів. Як мотивуєте  ваших працівників не стояти на місці, а розвиватись?
— Це не важко, адже Сварог об’єднав людей, для яких праця на землі — не просто спосіб заробити гроші, а життєве покликання. На сьогодні у корпорації працює майже 5500 професіоналів своєї справи, кращі менеджери різних напрямів, визнані експерти в галузі сільського господарства. Компанія є лідером серед роботодавців Хмельниччини та Чернівеччини. Рівень заробітної плати працівників — один із найвищих серед аграрних підприємств цих областей. А система преміювань та надбавок до окладу, що діє у корпорації, мотивує співробітників до хороших результатів у роботі та нових досягнень. Кожен член команди може брати участь у навчальних програмах, курсах, майстер-класах та семінарах, які постійно проводить компанія. Це дозволяє підвищувати свою кваліфікацію, професійно зростати та розвиватись.
— А співпрацю з громадами налагодили? Сьогодні більшість представників територіальних громад, на території яких Сварог провадить свою діяльність, є вашими орендодавцями, тож чи підтримуєте їхні ініціативи, допомагаєте?
— Село — це колиска аграрного виробництва, а тому його майбутнє, насамперед, у тваринництві та рослинництві. Громади сіл та міст, які знаходяться під опікою Сварогу, завжди відчувають його підтримку та розраховують на неї. Так, у корпорації створено низку спеціальних програм підтримки пайовиків. Загальновстановлений розмір орендної плати, яку отримують орендодавці, складає 5% від оцінки землі. Крім виробничо-соціальних моментів діяльності, особливу увагу приділяємо благодійності. За минулий рік сума бюджетів соціальних програм, реалізованих корпорацією спільно з Благодійним фондом «Зміцнення громад», склала 27,7 мільйона гривень, що на 78 відсотків більше, ніж у 2014 році. Є й види допомоги, які надаються населеним пунктам систематично. До прикладу, на часі — розчищення доріг від снігових заметів. Робимо це вчасно та оперативно, тож сварожа техніка без роботи не стоїть і взимку. Реалізуються також спільні проекти з Першим національним аграрним кооперативом, метою якого є розвиток малого підприємництва на селі, підвищення економічної самостійності, зайнятості та добробуту місцевих громад. Ми підтримуємо діяльність кооперативу — угруповання селян, які об’єднують свої ресурси задля збільшення власних прибутків. Таким чином селяни не збувають свою продукцію «третім особам» за низькою ціною, а продають підприємствам за високими цінами або навіть експортують за кордон. Разом ми робимо село перспективним, привабливим для молоді.
— Кажуть, що найкращі інвестиції — це інвестиції у майбутнє. Які перспективи відкриває корпорація для молодих працівників?
— З 2012 року в компанії діє програма «Моя кар’єра — у Сварозі», яка передбачає набір студентів та випускників для проходження стажування і практики з можливістю подальшого праце- влаштування. Зокрема, протягом 2016 року в корпорації відкрили 92 робочих місця для молодих спеціалістів. Також було підписано Меморандум про співпрацю із Житомирським агроекологічним університетом у напрямі спільної реалізації проекту «Аграрій нового покоління», метою якого є залучення, відбір та підготовка студентів для навчання і проходження оплачуваної практики на базі виробничих потужностей корпорації з подальшим гарантованим працевлаштуванням. Таким чином працюємо над створенням агробізнесу нового покоління.
— Користуючись нагодою, що б Ви побажали команді сварогівців та усім аграріям краю?
— Нехай втілюються в життя усі ваші плани, задуми та сподівання, а земля буде щедрою на врожаї! Щоб на столі в кожного аграрія завжди був хліб і до хліба, а в родині — затишок, спокій, стабільність та душевна рівновага!

Виклики сьогодення коригують намічені плани та диктують нові вимоги для виробників сільськогосподарської продукції. Проте сварогівці навчилися швидко та ефективно долати перешкоди. За роки невтомної праці на землі тут переконалися, що найголовніше — бути згуртованою професійною командою. І це підтверджує історія успіху потужної корпорації «Сварог Вест Груп».