Кам’янець-Подільське державне підприємство «Науково-технічний комплекс «Завод точної механіки», яке нещодавно відзначило свій  20-річний ювілей,  досягло рекордних показників з виготовлення продукції оборонного призначення. Завод успішно випускає та модернізує аналоги радянських зразків озброєння, виробляє ланки до снарядів та патронів різних типів та калібрів, магазинів до автоматів Калашникова, всіх видів патронних коробок, кулеметних стрічок, запасних інструментів  до кулеметів КТ-7,62 та КТ-12,7. Про успіхи зброярів розповідає директор підприємства  Мирослав Халік.

— Мирославе Олександровичу, яким чином вдалося досягти корінних змін за час вашої роботи на «ЗТМ»?
— Різкий стрибок у темпах розвитку та перехід на новий рівень виробництва забезпечила докорінна зміна системи управління. Це дало змогу одразу ж виплатити кількамісячний борг по заробітній платі та гасити боргові зобов’язання, які накопичилися аж з 2002 року і складали більше половини валового фінансового обороту на рік. Ми переформатували виробничий процес, організували адекватну логістику, узгодили виробництво деталей з іншими ділянками виробництва. Систематизації сприяє новостворений диспетчерський відділ, який контролює, хто і яку запчастину виготовляє, у який термін.  
 Завод потроїв обсяги виробництва за останні півтора року. У порівнянні з 2014 роком, обсяг виробництва в 2016-му зріс більше, ніж утричі — з 27,7 мільйона до майже 100 мільйонів гривень.
 Таке збільшення – результат своєчасного виконання державного оборонного замовлення 2015 року, яке, на жаль, після  2014-го, 2015-го було зменшено удвічі.
 Однак вже в 2016 році державне оборонне замовлення було найбільшим за всю історію нашого підприємства. І ми його виконали в повному обсязі та ще й з випередженням строків. Якщо в 2014 році завод випустив лише 65 гармат, то тільки за перше півріччя 2016 року їх виготовлено 118 одиниць.
  Інтенсифікація виробництва стимулює розширення  штату підприємства. Покращуються умови праці: за півтора року п’ять разів збільшували розмір заробітної плати. Завод наразі працює в дві зміни. За короткий термін ми взяли на роботу близько п’ятдесяти фахівців, із них 45 робітничих спеціальностей. Набираємо учнів токаря, слюсаря, фрезерувальника і після піврічного навчання та здачі іспитів надаємо їм самостійні робочі місця.   
— Очевидно, що ці кроки ефективного менеджменту посприяли тому, що ви цього року побили всі рекорди з виготовлення продукції? 
— Попри дуже важкі перші місяці, завдяки наполегливій праці, швидкому переформатуванню виробництва, мотивуванню працівників, уже на другий місяць моєї роботи вдалося відвантажили рекордних 35 гармат ЗТМ1 і ЗТМ2, а також комплектуючі ЗІП (запасні частини та інструменти) до гармати ЗТМ2 у кількості 256 комплектів і більше 30000 ланок. Ці показники на той час стали абсолютним виробничим рекордом підприємства за всю його історію існування.
 А нині працюємо ще краще. До прикладу, за друге півріччя 2015 року та перше півріччя 2016 року обсяги виробленої продукції склали 93 613,5 тисячі гривень — темп росту 287 відсотків; автоматична гармата ЗТМ1: 125 одиниць — темп росту 833 відсотки; автоматична гармата ЗТМ2: 75 одиниць – темп росту 183 відсотки; ланка Л-31: 485 000 штук – темп росту 329 відсотків.
   Завод достроково виконав держзамовлення в 2015 році і, як результат, одразу отримав від Міністерства оборони додаткове, з яким підприємство впоралося в найкоротші терміни. Завдяки цьому в 2016 році ми отримали найбільше оборонне замовлення за всю історію підприємства та звели нанівець намагання інших підприємств дублювати наше виробництво. Крім того, підприємство готове виконувати держзамовлення на 2017 рік також достроково. 
Ми довели, що «Завод точної механіки» — єдине в Україні виробництво 30-міліметрових гармат та ланок різних модифікацій.
— Мирославе Олександровичу, свідченням затребуваності продукції «ЗТМ» стала й успішна робота на експорт? 
— Так, ми беремо активну участь у всіх можливих презентаційних, інформаційних та виставкових заходах і повертаємося з цікавими пропозиціями. В основному ДП «НТК «Завод точної механіки» представлено гарматами ЗТМ1 та ЗТМ2, а також ланками Л-30-1. Результатами цієї роботи вже є декілька укладених договорів на постачання виробів до Чехії, Сербії, Азербайджану, Таїланду, М’янми та інші. Крім того, на таких заходах проводяться перемовини з обміну досвідом і технологіями, прискорення реалізації програм імпортозаміщення.
А підписаний між «Заводом точної механіки» і бельгійською компанією за участю «Укрспецекспорту» меморандум про співпрацю передбачає укладення договору на постачання автоматичних гармат ЗТМ-1, які були обрані  як  виріб для випробувань при виробництві амуніції і боєприпасів цієї компанії. 
Також досягнута попередня домовленість із компанією зі Словаччини про укладення договору на постачання 50 одиниць автоматичних гармат ЗТМ-2 впродовж 2016-2017 років для модернізації бронетанкової техніки Словацької Республіки. Крім того, є домовленість з компанією з Туреччини про укладання договору на постачання ЗТМ-2 на наступний рік для інтегрування в новий бойовий модуль, який виробляє компанія для модернізації бронетанкової техніки Турецької Республіки та інших країн Європи. Таким чином можна стверджувати, що вироби, виготовлені Державним концерном «Укроборонпром» і зокрема ДП НТК «Завод точної механіки», впевнено завойовують європейські ринки, підтверджуючи свою високу надійність та якість.
 Зазначимо, що ДП «Укроборонпом» розпочало створення системи тестової апробації стандартів НАТО в реальних умовах розробки, виробництва, модернізації і ремонту озброєння і військової техніки. Отже, це також торкнеться й нас. 
Коли матеріал готувався до друку, з офіційних джерел державної статистики України стало відомо, що за результатами роботи в 2016 році в номінації «Результативність та рентабельність» ДП НТК «Завод точної механіки» посів перше місце (золото рейтингу) та його визнано кращим державним підприємством 2016 року!