Газу цьогорічної зими ми маємо спожити майже на третину менше. Відповідно грітимуть батареї гірше. Який елементарний висновок варто зробити? Запрацюють калорифери. Подача гарячої води очікується із перебоями ― увімкнуться електрокотли. А ще відбувається перехід на альтернативні види опалення, у тому числі електро-, ― знову зростання споживання електроенергії. А ще врахуємо, що терористи нищать Донбас, закриваються шахти, вугілля не відвантажується на теплостанції. Який запас палива для ТЕС заготують на зиму ― наразі загадка. Отже, споживання зростатиме, виробництво (ймовірно) скорочуватиметься — не виключені серйозні проблеми з електропостачанням узимку: обмеження, а то й відімкнення споживачів. До чого нам готуватися, розповів начальник інспекції Держенергонагляду у Хмельницькій області Петро ГРИГОР’ЄВ.

 

— Петре Петровичу, що нам чекати узимку в царині електропостачання? Вимикатимуть споживачів?
― Як ви знаєте, уряд України прийняв рішення про скорочення обсягів постачання газу в опалювальний сезон на тридцять відсотків. Це стосується і промисловості, і підприємств теплокомуненерго. Зрозуміло, що зросте навантаження на електроенергетичну галузь: за рахунок додаткового увімкнення обігрівачів, водонагрівачів, електрокотлів. Тому, аби запобігти аваріям в енергосистемі, вже почали застосовуватися графіки обмеження споживання по електроенергії та потужності. Більше того, не виключено, що «запрацюють» графіки аварійних відключень. До цього треба бути готовими.
― Тобто населення може залишитися без електропостачання?
― Ні, безпосередньо населення, житлових квартир це стосуватиметься в останню чергу. А от споживачі, які мають струмоприймачі І категорії, та особлива група у складі І категорії щодо надійності електропостачання опиняються у зоні ризику. А це дуже важливі соціальні об’єкти. Скажімо, лікувально-профілактичні заклади, у тому числі, операційні, пологові блоки, відділення анестезії, реанімації, інтенсивної терапії, від роботи яких залежить здоров’я та життя людей. Окрім того, до цієї категорії належать великі навчальні заклади, універсами, торговельні центри, заклади зв’язку тощо.
― Зачекайте, нехай там магазини та школи залишаться тимчасово без електрики, але лікарні???
― І я ж про це кажу. Незважаючи на усю роз’яснювальну роботу, яку проводить інспекція, не всі керівники споживачів, які мають струмоприймачі І категорії у відношенні надійності електропостачання, виконують наші рекомендації. В них же мають бути готові пристрої автоматичного включення резерву та автономні джерела живлення ― дизельні електростанції або акумуляторні батареї.
― Тобто ви хочете сказати, що є в нас лікарні, які у випадку відключення центрального електропостачання, взагалі залишаться без електрики? Не зможуть увімкнути альтернативне живлення?
― Саме це і хочу сказати: життя людей наражатиметься на пряму небезпеку. Навіщо ходити далеко за прикладами? У Кам’янець-Подільській міській лікарні як не працювало автономне джерело живлення, так і не працює! Навіть не хочеться думати про те, що може статися із пацієнтом у момент надання невідкладної допомоги або під час проведення операції, якщо на якийсь час зникне світло...
Або ще приклад: ви з родиною завітали до Хмельницького театру імені Старицького на виставу, а замість її перегляду можете опинитися у темряві. Бо в театрі досі не відремонтували пристрій автоматичного включення резерву.
― І як ви дієте у таких випадках?
― Відповідно до своїх повноважень ми направили інформаційні листи до усіх суб’єктів господарювання щодо підготовки до осінньо-зимового періоду. Там є усі рекомендації, передусім щодо проведення схем електропостачання у відповідність до вимог нормативних документів; ремонту обладнання; промивки трубопроводів; відновлення теплоізоляції споруд, інженерних об’єктів, під’їздів. От ви знаєте, до прикладу, що саме під’їзд у житловому будинку ― найпоширеніше джерело втрати тепла. Зламані двері ― п’ять-вісім відсотків втрат, розбиті шибки ― три-п’ять відсотків. Ми за сім місяців провели 139 планових перевірок та виявили 7594 порушення. Уявляєте, сім з половиною тисяч? Це ж шалені втрати, яких могло б і не бути. Між іншим, наразі призупинені усі перевірки суб’єктів контролюючими органами, у тому числі й нами. Тому фактично відповідальність за підготовку до роботи узимку покладається на осіб, відповідальних за електрогосподарство, а також керівників підприємств, закладів, установ.
― Петре Петровичу, ви як фахівець скажіть, що чекає хмельничан узимку?
― В області і містах створені відповідні оперативні штаби з організації підготовки до роботи узимку. Наші фахівці також увійшли до них. Штаби зараз вирішують питання щодо максимального скорочення споживання газу, оптимізації витрат ресурсів. Водночас ми просимо, аби мешканці своєчасно розраховувалися за отримані комунальні послуги, бо ці кошти потрібні для підготовки до опалювального сезону. Користуючись нагодою, хочу звернутися до ваших читачів, усіх мешканців краю. Шановні подоляни, незважаючи на складнощі, які обумовлені теперішньою ситуацією в країні, ми сподіваємося, що наша область своєчасно й якісно підготується до опалювального сезону та пройде його без зауважень з боку споживачів. А працівники нашої інспекції завжди готові надати консультативну допомогу з усіх питань, які відносяться до компетенції Держенергонагляду.