Зменшення рівня зарплатних боргів — це безсумнівний здобуток хмельницької влади, яка років з десять вперто та наполегливо бореться із заборгованістю. Така затятість принесла плоди: за виплатою боргів ми були найкращі в державі. Це єдине перше місце за підсумками 2016 року, яке спромоглася отримати Хмельниччина серед регіонів України з десятків показників, що аналізуються в столиці. Близько півроку ми були на першій сходинці та «раптом» скотилися на п’яте. Заборгованість із виплати заробленого навесні підскочила утричі! Область підвів Полонський район. А точніше — ПАТ «Полонський гірничий комбінат» і ТОВ «Полонська гірнича компанія».

Ситуацію на підприємстві й розглянули на спільному засіданні обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення та тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсії, стипендій та інших соціальних виплат. Але спочатку все ж проаналізували поточну ситуацію із зарплатнею подолян. Як з’ясувалося, протягом цього року ми суттєво збільшили показники — на одну десяту. Як наслідок — посунулися вгору на кілька сходинок у «зарплатному рейтингу». Бо справді, у лютому Хмельниччина була серед найгірших за розмірами отриманого громадянами — двадцяте місце. В березні ми вже посіли шістнадцяте місце із середнім показником 5598 гривень. Як завше, в лідерах міста обласного підпорядкування (крім Кам’янця, що роками «славиться» низькою зарплатнею) та Кам’янець-Подільський і Городоцький райони. Серед найгірших, крім згаданого міста над Смотричем, Шепетівський, Білогірський та Теофіпольський райони, де зарплатня становить 4,2-4,3 тисячі гривень.
Проте, зрозуміло, ці питання не були найактуальнішими на засіданні: очікувалася «вишенька на торті» — Полонне. Як наголосила директор департаменту соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації Світлана Лукомська, звертаючись до полонського чиновника, «ви хоч розумієте, що ви «посадили» область?» Дійсно, як вже йшлося, кілька місяців поспіль Поділля гідно посідало перше місце у державному рейтингу, й усім присутнім членам комісії, звісно, було не соромно за свою роботу. Раптом — така полонська «халепа». Якщо на початку року заборгованість із виплати заробленого в області становила 1,9 мільйона гривень, то нині вона перевищила шість (!) мільйонів. Так, «Полонський гірничий комбінат» відвантажив 3,9 мільйона гривень боргів! Уявляєте? «Полонська гірнича компанія» додала ще 285 тисяч гривень.
Відразу зауважимо, що це далеко не всі «грошові мінуси» кар’єру. Доважте понад чотири мільйони гривень боргів по єдиному соціальному внеску, 1,7 мільйона — несплачені податки з доходів фізичних осіб, мільйон — ПДВ, рента за користування надрами — понад тринадцять мільйонів. Тобто близько двадцяти мільйонів несплачених коштів до бюджетів. У тому числі до полонського бюджету. Їм що кошти не потрібні? Тим часом ситуація із кар’єром виглядає вкрай дивною. Наразі неможливо розставити крапки над «і», але, поверхово споглядаючи ситуацію, маємо безліч запитань. І не тільки в журналістів, а й в керівництва кар’єру та арбітражного керуючого, що веде справу про банкрутство кар’єру. До кого запитання? До місцевої поліції. До місцевого чиновництва. За словами представників гірничого комбінату з підприємства вивезли продукції на шістдесят мільйонів гривень. А правоохоронці мовчать.
Більше того, керівники виробництва стверджують, що є відеоматеріали, на яких зафіксовано, як високопосадовець Полонської райдержадміністрації особисто вів рейдерів на територію комбінату. Ау, поліція! Ау, облдержадміністрація! Привселюдно прозвучали звинувачення. Є, за словами виробничників, відеодокази. Хто заважає з’ясувати ситуацію?
Якщо раніше проблеми кар’єру затихали десь на місцевому рівні, то тепер це вийшло на рівень області. По-перше, ганьба, що ми скотили в рейтингу; що утричі погіршили свої показники через одне виробництво. По-друге, сором, що керівництво області не відає, що коїться на «підконтрольній» території — в межах Полонщини. По-третє, здається, що звинувачення у рейдерства високопосадовцю райдержадміністрації — серйозна справа. Область не знає, що коїться на місцях? Справа ж не в украденому мішку щебеню. Пролунало звинувачення в крадіжці на шістдесят мільйонів. А чотири мільйони зарплатних боргів, відвантажених Полонним, не цікавлять область? А може, 20,7 мільйона заборгованості до бюджету обласних очільників розворушать? Чи немає потреби в цих коштах? Чи знає керівник області пан Корнійчук, що потреба є. Й дуже велика. Бо за тим самим днями оприлюдненим рейтингом Мінрегіонбуду, в розділі «Фінансова самодостатність» Хмельниччина перебуває в п’ятірці найгірших?! Область посідає 21 місце за забезпеченістю власними коштами з 25 регіонів держави, а тут десятки мільйонів у повітрі блукають.
Дивна ситуація: в області відбувається щось дуже схоже на великий економічний злочин — реакції влади не помітно. Чим вона так зайнята?