Сумнозвісна пенсійна реформа, яка почала діяти з жовтня 2011 року, змусила жінок іти на заслужений відпочинок аж у 60 років. Щоправда, користуючись медичною термінологією, це зробили більш терапевтично, ніж хірургічно. Тобто, статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено поетапне підвищення пенсійного віку для жінок, які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1961 року, а саме, впродовж кожних 6 місяців народження жінок їхній пенсійний вік збільшується на півроку. До того ж, до 1 січня 2015 року за жінками було збережено право дострокового виходу на пенсію за їхнім бажанням після досягнення 55 років. Але для цього вони повинні мати страховий стаж не менше 30 років і обов’язково звільнитися з роботи. Цим правом, за даними головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, з 1 жовтня 2011-го до 1 січня 2015 року скористалися в нашій області 5,2 тисячі жінок. Цифра вражає, адже це практично кожна друга жінка області виявила бажання достроково вийти на пенсію за віком. Незважаючи на те, що при цьому розмір її пенсії буде меншим.


Як пояснили фахівці управління, при достроковому виході на пенсію жінки у 55 років розмір її пенсії зменшувався на 0,5 відсотка за кожен повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. До прикладу, жінка народилася 1 квітня 1959 року, має право виходу на пенсію у 58 років. Але, якщо вона виявила бажання піти на пенсію у 55 років (у грудні 2014-го), то вона не має права працювати, і розмір її пенсії буде меншим на 14 відсотків (28 місяців, які залишилися їй до виповнення 58 років, множимо на 0,5 відсотка).
Зверніть увагу, ось цей зменшений розмір пенсії за віком буде виплачуватися протягом усього періоду отримання пенсії. Якщо після виходу на заслужений відпочинок жінка працевлаштується, виплата пенсії припиняється. І коли їй виповниться 58 років (і далі розглядаємо наш приклад), вона має право дорахувати напрацьований страховий стаж і перерахувати відсоток зменшення розміру пенсії, тобто зарахується кількість повних місяців стажу, який вона набула після дострокового виходу на пенсію). Інакше кажучи, розмір пенсії зросте.
Зауважимо, що з 1 січня 2015 року жінки не мали права достроково виходити на пенсію за віком у 55 років. Однак 14 січня цього року Верховна Рада ухвалила Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“ щодо удосконалення пенсійного забезпечення”. Цим законом термін дострокового виходу на пенсію жінок у 55 років продовжено до 1 січня 2022 року.
Закон набере чинності після опублікування.