Шановна редакціє «ПВ», просимо роз’яснити на сторінках газети, чи матимуть працівники освіти право на пенсію за вислугу років, яке нині законодавчо закріплене, і з наступного року також? Адже подейкують, що з січня 2015 року нам, педагогам, буде відмінено доплату «за престижність». А з лютого знімуть доплату за перевірку зошитів і за класне керівництво. Очевидно, це вплине і на розмір пенсій? Які переваги мають ті, хто нині оформлює таку пенсію?
З повагою працівники освіти.
Ярмолинецький район.

 

На наше прохання, запит коментує начальник відділу загальної середньої та дошкільної освіти департаменту освіти і науки облдержадміністрації Валентина Блажиєвська:
— Згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення» (стаття 55), нині працівники освіти мають право на пенсію за вислугу років за наявності у них спеціального стажу роботи не менше 25 років (і чоловіки, і жінки) за переліком, затвердженим в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів. Розмір пенсій за вислугу років визначається за нормами пенсійного законодавства. Він обчислюється із середньомісячного заробітку, одержуваного перед припиненням роботи, яка дає право на пенсію за вислугу років. Загалом розмір цих пенсій невеликий, у межах 1000-1500 гривень, проте може бути і 2000 гривень, якщо був більший заробіток. Адже нині надається право обирати будь-які 5 років, або 60 місяців роботи поспіль упродовж всієї трудової діяльності.
Скориставшись цією пільгою, людина уже не має права працювати на посаді вчителя. Це — мінус. А є і позитиви. Особливо для педагогів, які працюють у сільській місцевості. Адже для тих, у кого неповне робоче навантаження (5-6 годин і заробітна плата до тисячі гривень) і немає перспективи на покращення у сільському навчальному закладі, усе ж краще отримувати пенсію — від мінімальної до півтори тисячі гривень і не працювати. Або й працювати — на посадах, не пов’язаних з освітньою діяльністю, займатися сільським господарством, підприємницькою діяльністю — таке право за законом є.
А якщо це справжній фахівець, учитель-предметник, особливо викладач тих предметів, які йдуть на ЗНО, і приватно займається підготовкою учнів до вступу у виші, то, зрозуміло, ця пільга йому вигідна.
Загалом ми уже жалкуємо, що є ця пільга. Адже і в міській, і в сільській місцевості ми втрачаємо  цінних фахівців-предметників, які виходять на пільгову пенсію. І в окремих районах у школах вже маємо дефіцит вчителів фізики, хімії, біології, математики. Та як би там не було, нині вчителі, які втратили здоров’я на роботі, можуть вийти на пенсію за вислугу років. Принаймні, гарантовано до 1 січня 2015 року ця пільга діє.
Важко сказати, як буде далі. Можливо, чинна Верховна Рада України внесе зміни про скасування деяких пільг. З обговорення у засобах масової інформації, виступів окремих урядовців зрозуміло, що низку пільг буде знято. І особливо — додаткові. А пенсія за вислугу років — це якраз додаткова пільга.