Останнім часом серед пацієнтів поширена думка, що вилікуватися від грижі диска при остеохондрозі можна лише оперативним лікуванням. Варто нагадати, що остеохондроз, про який часто можна прочитати в висновках рентгенологів та клініцистів, не є хворобою, а відображає вікові зміни. Ознаки захворювання з’являються тоді, коли організм не встигає пристосуватися до змін у диску, наслідком чого є подразнення корінців нервів, вплив на судини та навколишні структури.

Сьогодні, за даними багатьох спеціалістів цієї галузі, спостерігається особливе захоплення хірургічним методом лікування болю у спині. Наприклад, у США проводиться до 500 тисяч оперативних втручань щороку, при цьому 20 відсотків прооперованих продовжують скаржитися на біль, який може навіть посилитися. У деяких закладах Росії неефективність такого лікування сягає 47 відсотків.
Повторний біль після оперативного втручання дуже погано лікується і призводить до того, що пацієнти приречені все подальше життя вживати знеболюючі препарати. З часом після оперативного втручання кількість загострень на рік наближається до тієї, що була перед операцією, а це стає причиною змін у психіці, тривожно-депресивних розладів.
Необхідно зауважити, що безсимптомні грижі зустрічаються частіше від тих міжхребцевих гриж, які викликають біль у спині та кінцівках і, як не дивно, величина грижі не є вирішальним фактором!
Порівняльні дослідження оперативного лікування міжхребцевих гриж із кваліфікованим неоперативним (консервативним) лікуванням засвідчили, що впродовж двох років переваг хірургічного лікування не виявлено.
Коли ж необхідне оперативне лікування? Це стосується випадків неефективного лікування консервативними методами протягом трьох місяців абсолютних показань до операції, які зустрічаються не більше, ніж у 0,25-1 відсотка хворих. Ось і все.
Більшість пацієнтів не знають, що питання доцільності оперативного лікування грижі міжхребцевого диска вирішується спочатку неврологом з відповідною консультацією у нейрохірурга. Однак остаточне рішення повинен приймати пацієнт. Усі претенденти на оперативне лікування повинні пам’ятати про серйозні післяопераційні ускладнення: кровотечі, пошкодження твердої мозкової оболонки, ранові інфекції, які можуть захопити диск, тіло хребця, спричинити накопичення гною (абсцесу) або появу менінгіту. Слід додати, що навіть після успішної операції більшість хворих скаржиться на періодичний біль у попереку.
Трапляються випадки, і вони непоодинокі, коли після оперативного втручання на місці операції знову виникає грижеподібне утворення. У 13-14 відсотків таких випадків доводиться йти на повторне хірургічне лікування, а це призводить, на жаль, до нових ускладнень.
Зауважу, що кожна операція веде до зменшення висоти міжхребцевого простору, збільшеної нефізіологічної рухливості суміжних хребців, розвитку спайок у ділянці операції. Це призводить до кальцеподібних розростань по краях тіл хребців, у фасетках міжхребцевих суглобів з наступною появою нового болю, що майже не піддається лікуванню. Необхідно також пам’ятати, що після всіх операцій на дисках утворюються рубці! Рубці у подальшому роблять свою негативну справу: травмують нерви, викликають появу варикозних сплетінь судин і т. п.
Сім разів подумайте, добре все зважте і лише потім приймайте рішення щодо оперативного втручання з видалення міжхребцевих гриж. Можливо, консервативне лікування стане для вас порятунком.