Минулої середи відбулася чергова тринадцята сесія обласної ради. На її порядку денному було понад вісім десятків питань. Півсотні з них — це депутатські запити, чимало з яких залишаються на розгляді уже не перший місяць, а окремі й взагалі перекочували з року минулого. Тож лише за цим фактом можна зробити висновки, що навіть попри активну громадянську позицію наших обранців до розв’язання проблематики краю, відповідальність і дієвість виконавчої влади в цьому процесі по суті — нульова.

Усе гаразд, неперевершена маркізо...
На прогалини в роботі облдержадміністрації трохи пізніше вкаже не один депутат. Приводом же для цього послугував звіт її очільника Олександра Корнійчука, який затягнувся аж до обідньої перерви. Та навіть попри надмірні потуги керівника оперувати циферією щодо обнадійливого росту обсягів виробництва промислової, сільськогосподарської продукції, залучення інвестицій і таке інше, остаточно переконати депкорпус у явно перебільшеному процвітанні Хмельниччини, особливо на загальнодержавному тлі, йому таки не вдалося. Якщо й почув від когось слова подяки О. Корнійчук, то від представників фракції Блоку Петра Порошенка, як-от, наприклад, за реконструйовані поліклініку чи котельню при районній лікарні. На інші ж, менш зручні запитання голова ОДА відповідав скупо й одноманітно. Цікавилися в нього різним: стратегією розвитку регіону; в чому полягає доктрина «посилення жорсткого режиму економії бюджетних коштів», як про це йдеться в одному з розпоряджень і які результати вона вже дала; незаконною вирубкою лісу, зокрема, в Ярмолинецькому районі; якими будуть кроки з перешкоджання розкрадання землі тощо. Віктор Бурлик від фракції ВО «Свобода» взагалі не оминув резюмувати, що всю суть перебування О. Корнійчука на посаді голови облдержадміністрації можна звести до встановлення турнікету на її вході, аби відгородитися від простих громадян. Нагадаємо читачам, що саме В. Бурлик під час попередньої сесії був не лише ініціатором, але й безпосереднім виконавцем знесення цієї перешкоди.
Так чи інакше звіт посадовця зрештою підтримало 66 депутатів. «Свободівці» висловилися «проти».
Хто чим переймається?
Щодо депутатських запитів, то цього разу 16 з них зняли з розгляду, решті термін виконання продовжили. Водночас зареєстровано десять нових звернень.
Так, Сергій Іващук укотре закликав колег клопотати перед Президентом та Верховною Радою України щодо недопущення запровадження ринку землі, а також стосовно свавілля в державній кадровій політиці. Його підтримав Іван Гладуняк.
Тетяна Василик та Інна Ящук спільно наполягали на відновленні будівництва школи в селі Корчик Шепетівського району, де навчається більше двох сотень дітей.
Віктор Лебединський зосередив увагу на критичному стані автомобільних доріг у Теофіпольському районі, а Наталія Вишневська вимагала розставити крапки над «і» щодо викидів у атмосферу забруднюючих речовин підприємствами в Дунаєвецькому районі. Зіграв свою роль екологічний фактор і в зверненні про вивчення ситуації на Довжоцькому спиртозаводі.
Далі без зауважень депутати проголосували за звільнення окремих керівників обласних комунальних закладах. Водночас відтепер нові очільники керуватимуть в обласних еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді, інформаційно-аналітичному центрі охорони здоров’я, психіатричній лікарні №3 та центрі профілактики та боротьби зі СНІДом.
Бюджетні зміни
Вони пов’язані з тим, що до обласного бюджету очікується майже 265 мільйонів гривень надходжень. Ці кошти — результат перевиконання митних платежів та збільшення дохідної частини за рахунок субвенції з державної казни на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження Хмельницької АЕС.
Планується понад тринадцять мільйонів гривень спрямувати на галузь охорони здоров’я. Ці кошти цільової медичної субвенції будуть розподілені між місцевими бюджетами для лікування хворих на цукровий діабет.
Триста тисяч надійде на ремонт приміщень відділень і системи водовідведення й водопостачання міської інфекційної лікарні.
Більше п’яти мільйонів національної валюти отримає й галузь освіти, зокрема, кошти субвенції на підтримку особам з особливими освітніми потребами.
Не знайшов підтримки у сесійній залі проект програми про проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку в Хмельницькій області на 2017-2020 роки. Її мають доопрацювати та ймовірно затвердити на наступній сесії.
Журналісти, гостріть пера!
На цьому засіданні депутати прийняли рішення про проведення щорічного обласного конкурсу журналістських робіт на краще висвітлення тематики реформи місцевого самоврядування, децентралізації влади та кращих практик територіальних громад Хмельниччини. Зазначу, що ініціювала його обласна організація Національної спілки журналістів України.
Тож, колеги, майте на увазі: в конкурсі перевага надаватиметься матеріалам, які відповідають такій тематиці: конституційна реформа в Україні в частині децентралізації влади; мета, завдання, зміст, очікувані результати та переваги реформ, спрямованих на децентралізацію та розбудову місцевого самоврядування; добровільне об’єднання територіальних громад та їх співпраця; фінансова децентралізація та ресурсна підтримка місцевого і регіонального розвитку (здобутки громад від реалізації положень оновлених Бюджетного та Податкового кодексів, нової регіональної політики включно з функціонуванням Державного фонду регіонального розвитку); кращі практики органів місцевого самоврядування в Україні з питань соціально-економічного розвитку територій, їх відповідність європейським стандартам і світовим тенденціям.
Переможці визначатимуться в чотирьох номінаціях: «Краща онлайн-публікація», «Краща публікація у друкованих ЗМІ», «Кращий радіоматеріал», «Краща телепрограма, сюжет».
У кожній з них обиратимуть по три переможці. Вони будуть нагороджені дипломами та грошовими преміями у розмірі відповідно 5, 3 та 2 тисячі гривень у кожній з номінацій.
Метою конкурсу є підвищення обізнаності населення Хмельницької області про переваги та здобутки  реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади, а також кращі практики, ініціативи й позитивні зрушення в розвитку громад через публікації, радіо- та телепрограми, розміщені у націо-нальних, регіональних та місцевих засобах масової інформації (ЗМІ).
Отже, бажаємо успіху!