У редакцію «ПВ» надійшов лист від Марії Сухораби з Ізяслава з проханням допомогти відновити для її матері Лідії Мельник із села Яснозір’я Віньковецького району звання «Мати-героїня», яке вона отримала ще за радянських часів, народивши п’ятеро дітей. Проте в незалежній Україні цього почесного титулу чомусь їй не дісталося. 


«Хто і чому позбавив нашу маму звання «Матері-героїні»? Овдовівши у тридцять один рік, вона виховала п’ятьох дітей, має одинадцять внуків і двадцять правнуків. Радянська влада, що підтримала, як могла, у навчанні і вихованні нас, напівсиріт, таке звання матері дала, ця влада, що нічого до того не доклала, забрала», — такими були слова доньки у листі. Далі йшлося про те, що документи на відновлення звання подавалися вже двічі, але позитивного результату немає. Пані Марія пише, що зверталася до секретаря і голови Яснозірської сільської ради, але у відповідь почула, що вони не мають відношення до оформлення документів. Цитую: «Голова сільської ради каже, що зовсім не має стосунку до оформлення документів, але ж підписує! Отже, чиновники найнижчої ланки, що мають бути найближче до людей, повинні знати їхні потреби і запити, іноді дискредитують владу, яку представляють. Походили ми й коридорами обласної влади. Кажуть: одні документи десь поділись, другі оформили в 2011 році, їх сліди загубилися. По телефону відповідали, що на підпису в тодішнього Президента Януковича, але віз і нині там. Мама питає: «Чому так?».
Перш ніж шукати відповіді у чиновників, я поцікавилася положеннями законодавства України і з’ясувала, що почесне звання України «Мати-героїня» присвоюється жінкам — громадянкам незалежної України і є найвищою державною нагородою для багатодітних матерів. Відзнака «Мать-героиня» колишнього Союзу РСР та почесне звання України «Мати-героїня» не є за своєю суттю рівнозначними нагородами.
Згідно з «Положенням про почесні звання України», затвердженим Указом Президента України від 29 червня 2001 року № 476/2001, почесним званням України «Мати-героїня» відзначаються жінки, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку,  враховуючи вагомий особистий внесок у справу виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей, за материнську самовідданість, забезпечення умов для повноцінного розвитку здорових, гармонійно розвинутих особистостей, громадян незалежної України.
Для перевірки наявності документів Лідії Мельник для оформлення звання «Мати-героїня» я звернулася до відділу організаційної і кадрової роботи Віньковецької районної державної адміністрації. За словами Оксани Поківської, головного спеціаліста відділу організаційної і кадрової роботи апарату райдерж-
адміністрації, документи дійсно подавалися.
— Тридцятого червня 2011 року Хмельницька обласна державна адміністрація подала документи на розгляд про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» до Адміністрації Президента України. Після розгляду Лідія Мельник отримала відмову, оскільки четверо з п’яти дітей перебували в інтернаті, тобто під опікою держави, — роз’яснює головний спеціаліст. Згідно із Законом України «Про порядок присвоєння звання України «Мати-героїня» багатодітні матері, діти яких були засуджені умовно, або знаходилися в місцях позбавлення волі, а також, без поважних причин (інвалідність дитини, за станом здоров’я тощо), виховувалися в інтернатних закладах, або знаходилися під опікою, не мають підстав для порушення клопотання щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня». 
— Проте вісімнадцятого листопада 2011 року спеціалістами обласного відділу організаційної і кадрової роботи до Адміністрації Президента був направлений лист із роз’ясненням, що діти перебували на навчанні в школі-інтернаті під час хвороби матері (медичне заключення додається) і були на цілковитому її утриманні, також додавалася характеристика громади щодо цієї сім’ї.
Здавалося б, все ясно, але з невідомих причин і цього разу не було позитивного результату. Чи то грошей не вистачило на бідолашну жінку, чи то героїнь забагато, хоча де вони, ті героїні. Двадцять четвертого травня 2013 року з ініціативи тих-таки спеціалістів надіслано чергове подання до Президента на присвоєння Лідії Мельник почесного звання. На сьогодні, документи перебувають на розгляді комісії. За словами Оксани Поківської рішення варто чекати не раніше, як за рік, тобто протягом цього року має бути результат.