Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики врахував поправку 171 до законопроєкту № 9206 про внесення змін до Закону України «Про рекламу». В ній ідеться про заборону будь-яких зображень та видимості тютюнових виробів у пунктах продажів.

Прийняття поправки 171 до законопроєкту № 9206 є важливим кроком для захисту здоров’я українців, а особливо, молодого покоління, яке є чутливим до прямої та прихованої реклами сигарет та виробів для куріння.
Використання тютюнової викладки у місцях роздрібного продажу визнається рекламою тютюнових виробів на міжнародному рівні. Стаття 13 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, ратифікована Україною вказує: «Зображення тютюнових виробів у місцях продажу саме собою є рекламою та стимулюванням продажу. Зображення продукції є одним із основних засобів стимулювання продажу тютюнових виробів та вживання тютюну, у тому числі за допомогою стимулювання імпульсних покупок тютюнових виробів, створюючи враження, що вживання тютюну є соціально прийнятним, та ускладнюючи припинення вживання користувачами тютюну. Молоді люди особливо вразливі для стимулюючого впливу зображення виробів».
За даними Глобального дослідження вживання тютюну серед молоді (GYTS), яке проводить Всесвітня організація охорони здоров’я, 63% дітей віком від 13 до 15 років в Україні помічають рекламу тютюну або ж стимулювання продажів тютюнових виробів у місцях продажу (магазинах, супермаркетах та кіосках). Американська академія педіатрії в свою чергу наголошує, що діти і підлітки, які бачать яскраві вітрини з красивим дизайном сигаретних пачок, мають на 64% більший ризик почати курити.
34% курців, які намагаються кинути курити, згодні, що наявність тютюнових виробів у вітринах магазинів викликає потяг до куріння.
Заборона викладки тютюнових виробів може позбавити тютюнову індустрію багатьох способів просування прихованої реклами своїх виробів.
Що буде натомість?
Стаття 16 Закону №2899-ІV визначає, що у місцях торгівлі тютюновими виробами має бути розміщений плакат розміром не більше 40х30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація про наявні в продажу тютюнові вироби та ціни на них.
До прикладу, у Великій Британії в супермаркетах тютюнові вироби закриті від загального огляду у спеціальних відділеннях.