24 травня на Хмельниччину вкотре завітали представники Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН): Федеріко Серсале - голова Саб-офісу УВКБ ООН, Зеру Мару - офіцер програмного відділу УВКБ ООН, Сандра Сиферт Строем - радник з питань захисту УВКБ ООН та Катерина Савицька - голова Польового офісу УВКБ ООН (м.Чернівці). Зустрілися з поважними гостями начальник Хмельницької обласної військової адміністрації Cергій Тюрін та керівники окремих структурних підрозділів ОВА.

Нагадаємо, з 2014 року УВКБ ООН в Україні опікується питаннями захисту та допомоги внутрішньо переміщеним особам. Тож іноземна делегація відвідала нашу область, аби обговорити поточні соціальні проєкти для підтримки внутрішньо переміщених осіб в 2024 році та пріоритетні напрямки подальшої співпраці.
Розпочинаючи спілкування, Сергій Тюрін розповів, що наразі у громадах області на постійній основі проживають понад 72 тисячі внутрішньо переміщених осіб. Серед них 623 багатодітні сім’ї, в яких виховується 2163 дітей. Функціонує 51 місце тимчасового проживання, в яких знайшли прихисток 2 188 внутрішньо переміщених осіб. Так, протягом минулого року переселенці отримували різноманітні види підтримки: юридичну допомогу, грошову підтримку, психологічну допомогу. Діє в області і низка поточних проєктів, одним із ключових напрямків діяльності яких є підтримка органів місцевого самоврядування, відповідальних за соціальний захист населення, включаючи надання соціальних та інших послуг ВПО.
Серед основних проектів, які реалізуються в області за підтримки міжнародних партнерів, очільник області назвав благодійний фонд «Право на захист», який надає грошову та юридичну допомогу, надає консультації за програмою «єВідновлення». Благодійний фонд «Стабілізейшн суппорт сервісез» у 2024 році продовжує роботу над проектом «Підтримка спроможності системи соціального захисту населення щодо реєстрації внутрішньо переміщених осіб». Партнерська організація «Рокада» відкрила 5 дитячих просторів, реалізувала 11 проектів підтримки громад за ініціативи ВПО та передала ноутбуки структурним підрозділам соціального захисту населення.
Крім того, 26 тисяч переселенців отримали непродовольчі товари, а для підтримки інфраструктури області було передано 5 генераторів. Дев'ять колективних шелтерів отримали допомогу у вигляді ремонту від партнера УВКБ ООН «Меdаіr». Також УВКБ ООН підтримувало домогосподарства, які постраждали від обстрілів, забезпечуючи їх ремонтом та надавали грошову допомогу на оренду житла.
Поряд з цим, відмітив начальник ОВА, пріоритетами співпраці залишається здійснення всіх можливих заходів для вирішення проблем та мінімізації негативних наслідків внутрішнього переміщення. Зокрема, це реалізація житлових прав ВПО (ремонт, реконструкція приміщень в яких зможуть проживати ВПО), придбання побутової техніки та меблів, забезпечення належних умов у місцях тимчасового проживання, надання юридичної та психологічної допомоги, гуманітарної підтримки, а також сприяння працевлаштуванню та інтеграції переселенців у громади.
Відтак, учасники зустрічі обговорили актуальні питання гуманітарної підтримки, аби розуміти потреби регіону та виклики, пов’язані з війною. На завершення представники ОВА вкотре подякували міжнародній організації за допомогу та висловили сподівання на продовження плідної співпраці.