Виявляється, обсяги споживання електроенергії влітку не менші ніж взимку. Бо ж нині, у червні, як і позаминулої зими, сидимо без світла по вісім-десять чи й більше годин на добу.
Сьогоднішню напружену ситуацію в енергосистемі нашої держави голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький спрогнозував ще минулого тижня: «Дефіцит, якого ми були позбавлені протягом кількох днів, на цьому тижні, повернеться. І повернеться в досить серйозному обсязі».
Він назвав три головні причини цього. По-перше, розпочато плановий ремонт двох блоків атомних електростанцій. По-друге, внаслідок ворожих обстрілів об’єктів енергетики 31 травня і 1 червня зазнали руйнувань декілька теплових і гідроелектростанцій. По-третє, споживання електроенергії збільшуватиметься, бо наростатиме спека й, відповідно, інтенсивніше використовуватимуться системи кондиціювання. Дефіцит електроенергії фізично неможливо перекрити імпортом з Європи.
І хоч експерти зазначають, що використання побутових кондиціонерів іде на третьому чи й п’ятому місці після потреб охолодження для промисловості, зокрема харчової, особисто я при цьому почуваюся ніяково. Через те, що як взагалі у такий період можна думати про якийсь кондиціонер для охолодження повітря у квартирі чи офісі, чи ще деінде. А як нашим бійцям в окопах при плюс 30 градусів у донецьких чи запорізьких степах і під шквальним вогнем агресора? Хтось про це думає? Тоді подумайте і просто зробіть у квартирі протяги, аби зайве не використовувати електроенергію для кондиціонера.
Літо, на жаль, почалося для нас не лише масовим відключенням електроенергії, а й зростанням тарифу на неї. З першого червня, як відомо, світло коштує 4,32 гривні за кіловат-годину, тобто більш ніж на 60 відсотків дорожче ніж до цього. Розмови про підвищення тарифу велися давно. Тому, зрештою, це не стало великою несподіванкою для населення. Однак від цього абсолютно не легше, адже тягар досить відчутний, особливо для пенсіонерів.
Востаннє, згадаймо, ціна на електроенергію змінювалася рівно рік тому — 30 травня 2023-го. І цілий рік ми платили 2,64 гривні за кіловат-годину. За словами чиновників з Міністерства енергетики, торішнє підвищення тарифів на електроенергію виправдало себе: саме завдяки цьому відновлено 3 гігавати потужностей. Нині ж в енергосистемі України спостерігається дефіцит потужностей, який становить 9 гігаватів.
Чи дозволить підвищення тарифу швидше відновити зруйновану енергосистему? За словами заступниці міністра енергетики Світлани Гринчук, підвищення тарифу — це вимушений крок, єдина причина якого — значні втрати в енергосистемі після ворожих обстрілів. І це підвищення дасть змогу максимально підготувати енергосистему до зими, додати до неї додаткові потужності і певною мірою відновити державну генерацію.
Ще одна з головних тем минулого тижня — чи можна все-таки Україні завдавати ударів західною зброєю по військових цілях на території рф? Ще 27 травня Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, виступаючи на засіданні Парламентської асамблеї НАТО у Софії, розкритикував союзників за неналежну підтримку України. Він повторив, що українці мають право використовувати надану зброю по цілях на російській території, наголосивши, що росія веде агресивну війну, а Україна має право захищатися відповідно до Статуту ООН та інших міжнародних законів.
І ось нарешті крига остаточно скресла. Услід за Великобританією, Швецією, країнами Балтії, Францією ціла низка країн заявили, що не проти, аби Україна застосовувала їхню зброю по цілях на території країни-агресора. Зокрема, Нідерланди і Данія підтвердили, що не проти використання F-16, які передадуть Україні, для ударів по військових цілях у росії. Ще раніше про свою згоду оголосила Фінляндія. До цих країн доєдналися Польща, Чехія, Німеччина, Норвегія, Канада.
Однак, зрозуміло, усі чекали схвалення від США, які передають нашій країні найбільшу кількість зброї. Нарешті ми отримали такий, хоч і обмежений, дозвіл і від них. Як уточнили у Вашингтоні, бити американською зброєю можна лише по прикордонню з боку Харківської і Сумської областей. Втім цей дозвіл не поширюється на далекобійні ракети ATACMS.
Як влучно сказав міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський, Україна не має воювати з однією рукою, зав’язаною за спиною. Тобто, даючи зброю, не варто обмежувати її застосування. Тим часом наші захисники продовжують гинути, понад те, від ракетних обстрілів гинуть мирні жителі. Україна тоне в крові. Ось що значить — не мати власної зброї. Спочатку віддали ядерну. Потім з тією ж росією розрахувалися за газ літаками й ракетами, які тепер прилетіли до нас, несучи смерть. Згодом практично знищили армію, яка почала відновлюватися лише у 2014-му. Все, зауважте, робилося з перших днів Незалежності нашої країни. І за весь період (навіть за десять років російсько-української війни) не спромоглися у достатній кількості налагодити виробництво власної зброї. Ось тому нині платимо таку високу ціну, ховаючи кращих синів і дочок, які кладуть своє життя за Батьківщину.
Дозвіл США бити по військовим цілям на території росії американською зброєю, заявляють фахівці, уже впливає на ситуацію на полі бою. Британський військовий аналітик Філіпс О’Браєн, зокрема, зазначив, що завдяки цьому дозволу руйнуються плани росії щодо наступу на харківському напрямку. Це, власне, підтверджують і безпосередні виконавці — українські військові, зазначаючи, що ворог на поточний момент зазнає достатньо суттєвих втрат в усьому — і в живій силі, і в техніці.
Починаємо воювати обома руками?