Найпомітнішою та найбільш обговорюваною подією останніх днів став Саміт миру, що відбувся в Швейцарії, і на який зібралися представники понад 100 країн і міжнародних організацій. За результатами другого пленарного засідання Глобального саміту 80 країн-учасниць і 4 міжнародні організації (Рада Європи, Європейська комісія, Європейська рада, Європейський парламент) підписали спільне комюніке.

Попри попередні протилежні прогнози до підписантів доєдналися Туреччина, Угорщина, Сербія та Словаччина. Не підтримали комюніке Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Арабські Емірати, а також Бразилія і Ватикан, які відвідали Саміт у ролі спостерігачів. Проте, за словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, декларація буде відкрита до приєднання іншими країнами і після його завершення.
Комюніке зосереджується на трьох питаннях. Перше — це ядерна безпека на території України, зокрема робота всіх атомних електростанцій, у тому числі Запорізької, під суверенним контролем України. Застосування ядерної зброї в контексті війни комюніке визначає як неприпустиме.
Друге — продовольча безпека. Українська сільгосппродукція має вільно постачатися до зацікавлених країн, у тому числі через порти на Чорному й Азовському морях. Третє — усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. І всі депортовані та незаконно переміщені українські діти, цивільні — повернуті в Україну.
Щоб зіграти на випередження і постати в очах світу праведником, за день до початку Саміту миру, путін заявив, що москва припинить вогонь і буде готова розпочати мирні переговори, коли… Україна повністю виведе війська з Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, а ще — заявить про відмову вступити до НАТО. Також, за його словами, Захід повинен скасувати санкції проти москви.
Цю заяву в Держдепартаменті США назвали такою, що суперечить Статуту ООН і суперечить елементарному здоровому глузду. «Жодна країна не прийняла б таких жахливих умов, тому життєво необхідно, щоб Україна могла протистояти цій агресії», — коментує президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Ще перед початком Саміту віцепрем’єрка США Камала Гарріс оголосила про виділення Україні понад 1,5 мільярда доларів на енергетику, зміцнення цивільної безпеки. Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре пообіцяв побудувати енергетичну мережу для забезпечення харківських лікарень електрикою. Радник президента ОАЕ Анвар Гарган заявив про наміри країни укласти з Україною угоду про партнерство і поглибити торговельні взаємини. Канада оголосила про виділення 15 мільйонів доларів на повернення з росії українських дітей.
Низка світових лідерів заявляє, що участь у наступному саміті повинна взяти вже й росія.
За даними Світового банку, наразі сума завданих збитків Україні оцінюється на суму 486 мільярдів доларів. І лідери Великої сімки, після саміту в Італії, заявили, що росія має «покласти край своїй незаконній агресивній війні та заплатити за завдані нею збитки Україні». Тож у диктатора можуть здавати нерви і путлер видаватиме чергові маразматичні ідеї, все ще намагаючись диктувати світу умови. Вочевидь нервує він і через готовність Заходу надати 50 мільярдів доларів кредиту Україні під заставу російських активів у Європі.
Що ж, за результатами швейцарського саміту можна вважати, що процес пошуку миру за допомогою світової спільноти успішно запущений. А ось процес мобілізації всередині країни непростий і напружений. Вже місяць як мобілізацію у Збройні сили проводять згідно з новим законом, який набув чинності 18 травня. Була надія, що цей документ допоможе розв’язати проблеми з поповненням українського війська. Однак незаконні дії з боку окремих працівників ТЦК утворюють певну прірву між ними і суспільством. І цей факт вдало підхоплюють російські пропагандисти, роздмухуючи жахи про мобілізацію в Україні. Якби мобілізація проводилася розумно, спрямування військовозобов’язаних відбувалося відповідно до їхніх знань, умінь, побажань, то уникнули би багатьох проблем. Та, на жаль, ТЦК часто уподібнюється каральному органу, а цього в період війни не можна було допускати.
Під час важкої боротьби з ворогом треба об’єднуватися, а не віддалятися одне від одного, тамуючи в серці образи. Та війна дуже чітко показує нам ще й власні пороки. І як, скажімо, сприйняти розумом і серцем розкішне, нічим не затьмарене життя окремих співвітчизників, коли навкруг стільки болю й біди? Ось, до прикладу, дівчина заступника генерального прокурора Дмитра Вербицького — Христина Ільницька — цьогоріч обзавелася елітним майном. Не маючи власних офіційних доходів, вона придбала будинок у Києві вартістю 1,2 мільйона доларів, а також автомобіль Porsche 2023 року випуску, що обійшовся 100 тисяч доларів, стала власницею салону краси в столиці. Втім перед державою прозвітувала, що за останні десять років її сукупний дохід склав лише 360 тисяч гривень. А пригадуєте, як міністр юстиції Денис Малюська, який свого часу доклався до спроби знищення декларування, висував ініціативу про платні камери в слідчих ізоляторах і т. ін., жалівся на маленьку зарплату? Так ось, можемо за нього порадіти, бо в минулому 2023 році він задекларував зарплату понад 4 мільйони гривень. І не один він так «старанно» працює, є й такі, що в рази отримують більше. Невже такі зарплати можна вважати адекватними, особливо коли прості люди продовжують віддавати частину з мінімальних зарплат, пенсій на підтримку армії? Ці ж купаються в грошах, із задоволенням витрачають їх на свої забаганки, мабуть, і не підозрюючи, що в країні війна.
До речі, нещодавно один польський волонтер передав для ЗСУ 250 позашляховиків. А більшість наших офіційних і неофіційних мільйонерів не поспішають віддавати кошти на благодійність, на армію. Ніяк не наситяться…